آرزوی مجید مجیدی در اختتامیه «تصویر دهم»

مراسم اختتامیه سومین رویداد فیلم کوتاه تصویر دهم درحالی برگزار شد که مجید مجیدی آرزو کرد که اختتامیه دوره‌های آتی این رویداد در کربلا برگزار شود.

به گزارش الگونیوز  رویداد «تصویر دهم»، اختتامیه سومین دوره این رویداد بین‌المللی فیلم کوتاه «تصویر دهم» با موضوع «از حسین آموختم…» به مدیریت مجید مجیدی و دبیری محمد رهبر شنبه ۱۹ اسفندماه در محل کوشک باغ هنر با حضور علیرضا رضاداد، جمال ساداتیان، کمال تبریزی، مهدی آذرپندار، محمدرضا مصباح، سیاوش حقیقی، محمدرضا دلپاک، بهروز شعیبی، محمدحسین پویانفر، علی آقامحمدی، و… برگزار شد.

در ابتدای مراسم پس از پخش کلیپی از رونمایی پوستر  این رویداد عاشورایی، محمد رهبر _ دبیر سومین رویداد فیلم کوتاه تصویر دهم، گفت: سومین رویداد فیلم کوتاه تصویر دهم در محرم سال ۱۴۰۱ توسط موسسه خیریه فرهنگی راه ایمان به عنوان دفتر نمایندگی آیت‌الله سیستانی و با حمایت آستان مقدس حسینی با موضوعیت «از حسین آموختم…» آغاز به کار کرد. مقرر شده بود از علاقه‌مندان با ارسال ایده‌ها و فیلم‌های خود پس از بررسی در آبان همان سال، تقدیر شود، اما با توجه به اینکه تعداد فیلم‌ها و ایده‌های ارسالی به دلیل محدودیت‌های اینترنتی پیش آمده در سال قبل، به حد نصاب نرسید شورای سیاست‌گذاری تصمیم گرفت سومین دوره رویداد فیلم کوتاه تصویر دهم یک سال دیگر تمدید شود که اکنون اختتامیه آن را برگزار می‌کنیم.

او ادامه داد: در این دوره حدود ۲۰۰ فیلم کوتاه و ۱۸۰ ایده برای دبیرخانه ارسال شد. از ۱۸۰ ایده ارسالی که به صورت مستقیم و ۲۰ ایده‌ای که با همکاری انجمن سینمای جوان به دبیرخانه رسیده بودند. آقای بهروز شعیبی _ مدیر طرح و ایده این رویداد با مشورت اعضای هیئت داوران دو طرح برتر را حائز شرایط دریافت جایزه نقدی جهت کمک به ساخت فیلم دانستند؛ این دو فیلم پس از دریافت جایزه خود تولید شدند و در بخش مسابقه فیلم‌کوتاه با دیگر فیلم‌های ارسالی وارد رقابت شدند‌.

رهبر با اشاره به اینکه در دوره سوم رویداد تصویر دهم دو کارگاه فیلم کوتاه برگزارشد، اظهار کرد: دو هیئت انتخاب در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ تعداد ۱۹ فیلم را جهت بررسی توسط هیئت داوران انتخاب کردند.

او درخصوص برگزاری چهارمین دوره رویداد تصویر دهم نیز بیان کرد: چهارمین دوره این رویداد برخلاف دوره‌های قبل با پایان این اختتامیه آغاز می‌شود. با توجه به پیشنهادهای فراوان و همچنین ارسال فیلم‌هایی از کشورهای لبنان و عراق در سومین دوره این رویداد، با حمایت عتبه مقدس حسینی و همراهی معاون رسانه‌ای آستان مقدس حسینی، دبیرخانه مرکزی این رویداد به کربلای معلی منتقل خواهد شد.

رهبر ادامه داد: در بخش طرح و ایده چهارمین دوره رویداد تصویر دهم، علاقه‌مندان می‌توانند طرح‌ها و فیلم‌نامه‌های خود را با محوریت امام حسین (ع) حداکثر تا ۲۰ خرداد ماه سال ۱۴۰۳ به دبیرخانه رویداد ارسال کنند. طرح‌ها و ایده‌های ارسالی تا اول محرم سال آتی توسط مدیر طرح و ایده و همکارانشان بررسی و ایده‌های برتر برگزیده خواهند شد.

او در پایان سخنان خود اظهار کرد: کمک به تولید فیلم، جهتِ بخش مسابقه فیلم کوتاه، به عنوان جوایز این بخش در نظر گرفته شده است و چهارمین دوره رویداد با دریافت فیلم‌های کوتاه به مسیر خود تا سال بعد ادامه می‌دهد. از هنرمندان می‌خواهیم برای اطلاع از شرایط، قوانین و موضوعات منتخب دوره چهارم به فراخوانی که پس از ماه مبارک رمضان منتشر می‌شود مراجعه کنند.

در ادامه این مراسم مجید مجیدی _ مدیر رویداد بین‌المللی فیلم کوتاه «تصویر دهم»، گفت: بسیار خرسندم که توفیق برگزاری سومین رویداد تصویر دهم را علی‌رغم وقفه ناخواسته‌ای که پیش آمد، داشتیم. خرسندی بیش از حد بنده از این است که هر سال بر غنای آثار ارسالی به رویداد تصویر دهم افزوده شده است، به‌ویژه در این دوره که با آثار بسیار خوبی روبرو بودیم. عزیزانی که زحمت داوری آثار را داشتند واقفند که امسال آثار خوبی به دست ما رسید و امیدواریم در سال‌های آینده با آثار درخشان‌تری روبرو شویم.

او افزود: این رویداد از ابتدا زلف خود را به آستان مقدس آقا امام حسین (ع) گره زد و تولیت مقدس حرم امام حسین (ع) حمایت ویژه‌ای از این رویداد داشتند. امیدواریم در سال‌های آینده شاهد برگزاری اختتامیه این مراسم در کربلا باشیم‌.

مجیدی در پایان سخنان خود از ریاست مجموعه خیریه راه ایمان، از هیئت انتخاب و هیئت داوران این رویداد تشکر کرد.

در ادامه عباس عاصم‌الخفاجی _ معاون رسانه‌ای آستان مقدس حسینی، با تشکر از کمیته داوران و شرکت‌کنندگان، گفت: امروز همه ما به عشق امام حسین (ع) در این رویداد گرد هم آمده‌ایم و اعتقاد داریم که هر آنچه برای خدمت به مردم، امام حسین (ع) و زیارت مبارکه اربعین ارائه می‌کنیم ناکافی است؛ بنابراین به دنبال بهترین‌ها، ایده‌آل‌ترین‌ها و مهم‌ترین‌ها هستیم.

او تاکید کرد: آستان قدس حسینی همواره توجه، تاکید و حمایت خود را از هر آنچه که در راستای اشاعه فرهنگ عاشورا و حمایت از طرح‌های فرهنگی حسینی بوده اعلام کرده است. بر این اساس معاونت رسانه‌ای آستان همواره به گونه‌ای که درخورِ نام سرور و سالار شهیدان باشد در پی به ثمر نشاندن حمایت‌ها در میدان عمل است.

معاون رسانه‌ای آستان مقدس حسینی، ادامه داد: با وجود مدیریت خردمندانه تولیت آستان اهتمام ویژه به هنر و سینما وجود دارد. این موضوع به دلیل تاثیر فراوان آن در انسان‌سازی به شکل حقیقی و مورد نظر خداوند متعال و پیامبر گرامی ایشان به عنوان یک هنر ارزشمند تلقی می‌شود که برای رساندن ارزش‌ها و معانی والا به اعماق جان‌ها و اذهان به کار گرفته می‌شود‌. اهمیت این موضوع در آکندن آسمان اندیشه از فیلم‌هایی است که بیانگر ارزش‌های والایی باشد که امام حسین (ع) در راه آنها فداکاری کرد تا در دنیایی که از سر و صدا و هیاهو و زوال اخلاقی ویران شده است با سرمشق قرار دادن حماسه جاودان خود، روح ارزش‌ها و اصول خود را در ما احیا کند‌.

پس از پخش کلیپی از ۱۹ فیلم راه یافته به بخش داوری، دو دیپلم افتخار به همراه جایزه نقدی توسط مجید مجیدی، بهروز شعیبی و عباس عاصم‌الخفاجی به فیلم‌ رقص آب به کارگردانی فرزاد رنجبر و فیلم سر و تن به کارگردانی سعید سلیمان رونقی اهدا شد.

در ادامه این برنامه محمدتقی اختیاری مدیر موسسه خیریه فرهنگی راه ایمان و نماینده آیت‌الله سیستانی در تهران، گفت: موسسه خیریه راه ایمان هزاران دانش‌آموز، هزاران یتیم و هزاران بیمار را در مناطق محروم ایران را حمایت و سرپرستی می‌کند و توجه و حمایت عالمی درد آشنا و نگرانِ این آب و خاک را پشتوانه خود دارد. بزرگمردی ایرانی ولی دور از وطن که بزرگان ادیان و مکاتب دیگر از کوچه ناهمواری در شارع‌الرسولِ نجف عبور می‌کنند‌ و از خانه محقر او بهره‌ها می‌گیرند.

او افزود: خوشحالم که چراغی هرچند نه آنچنان پر سو در عالم هنر و سینما به مدد هنرمندان متدین به زعامت دوست دیرینه‌ام


جناب آقای مجید مجیدی روشن شده است و به انتظارم تا این چراغ در سال‌های بعد پرنورتر مسیر راه هنرمندانی را روشن کند که مکتب امام حسین (ع) را در انحصار هیچ دسته و گروهی نمی‌دانند و تلاطم‌های روزگار آنها را از این اسوه حق دور نکرده است.

اختیاری تاکید کرد: اگرچه این روزها در این سرزمین کهن برای بسیاری افراد، هرگونه جلوه مذهبی، سخت و چه بسا اتهام آمیز است و بسیاری سلامت را در دوری از هرگونه عملکرد مذهبی می‌بینند، اما همه می‌دانیم هنرمند واقعی عوام‌گرا، مهرطلب و گیشه‌پسند نیست و ویژگی بارز یک هنرمند متعهد این است که حقیقت را فدای مصلحت نمی‌کند؛ چه این مصلحت نشات گرفته از حاکمان باشد و‌ چه بیمناک هیاهوی عامیان.

در ادامه برنامه مرشد میرزاعلی به نقالی پرداخت و پس از پخش تیزر فیلم‌های ارسالی، با حضور برخی از اعضای هیئت انتخاب سال ۱۴۰۱ تندیس و لوح یادبودِ نفر سوم از سومین دوره این رویداد به فیلم کوتاه نبض‌الاربعین اثر شادی زیدان از لبنان تعلق گرفت. او در این مراسم حضور نداشت و نماینده او برای دریافت جایزه به روی سن آمد.

سپس با حضور برخی از اعضای هیئت انتخاب سال ۱۴۰۲، تندیس و لوح یادبودِ نفر دوم از سومین دوره این رویداد به فیلم کوتاه مرثیه ناتمام به کارگردانی احمد حیدریان تعلق گرفت‌.

در نهایت با حضور مجید مجیدی، کمال تبریزی، بهروز شعیبی و مدیر موسسه خیریه راه ایمان به عنوان برخی از اعضای هیئت داوران سومین دوره رویداد تصویر دهم، تندیس و لوح یادبودِ نفر اول به فیلم کوتاه کوه سفید به کارگردانی مهرداد حسنی تعلق گرفت‌.

جایزه ویژه هیئت داوران نیز به فیلم نذری به کارگردانی نیما نادر پناه تعلق گرفت.

گفتنی‌است؛ امیر بنان، بهمن ارک، بهرام ارک و امید شمس اعضای هیات انتخاب دوره سوم رویداد «تصویر دهم» بودند و ۱۹ فیلم راه یافته به بخش داوری شامل اشکون، نذری، بلاعوض، مرثیه ناتمام، ماه خاکستری، کوه سفید، خداحافظ رفیق، مسافر، شمع هشتم، فراموشی، تراث، روتن، نبض الاربعین، دمام، لحظه دیدار، خوش خط، سفید پوش، ماجان، رقص آب بودند.

انتهای پیام