آیا مرگ 3 نظامی آمریکایی احتمال تنش با ایران را بالا می برد؟

مرگ‌ ۳ نظامی آمریکایی در حمله پهپادی به یک پایگاه آمریکایی در مرز سوریه و اردن، خشم‌آمریکا را برانگیخته است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری الگونیوز، پس از حمله گروه‌های مقاومت به نظامیان آمریکایی، جریان جنگ‌طلب در واشنگتن انگشت اتهام را متوجه تهران کرد. کار تا آنجا بالا گرفت که سناتورهای جمهوری‌خواه از بایدن خواستند تا به تهران حمله کند!

مواضع جریان جنگ طلب در آمریکا به رهبری دونالد ترامپ البته بیشتر مصرف انتخاباتی دارد. جمهوری خواهان می‌کوشند با تندتر کردن لحن خود علیه ایران، دولت دموکرات بایدن را در برابر تهران منفعل نشان دهند.

دولت بایدن ممکن است برای رهایی از فشار جمهوری خواهان، عملیاتی علیه گروه‌های مقاومت در خاک سوریه یا عراق انجام دهد. عملیاتی که خشم مردمی از کاخ سفید را تشدید کرده و بی پاسخ نخواهد ماند

با این حال حامیان دولت به سرعت در رسانه‌های خود سعی کردند سطح تنش را کنترل کنند. دموکراتها تاکید کردند که شواهدی در اینکه ایران در این حمله دست داشته وجود ندارد. آنها تاکید کردند که واکنش واشنگتن به این حمله نباید به یک جنگ تمام عیار با تهران منتهی شود.

با این همه، سطح تنش در منطقه حالا به بالاترین حد رسیده است. از ابتدای جنگ غزه تاکنون هیچ نظامی آمریکایی به هلاکت نرسیده بود. واشنگتن حالا در دریای سرخ و سوریه و عراق مستقیما درگیر جنگ شده، بی‌آنکه بخواهد وارد این سطح از درگیری شود.

نتانیاهو امیدوار است با گسترش جبهه‌های جنگ به ایران و لبنان و عراق، خود را از باتلاق جنگ غزه برهاند. با این حال بعید است جو بایدن در سال انتخابات دست به چنین ریسکی بزند و بیش از این خود را درگیر جنگ منطقه‌ای کند. به خصوص که واشنگتن و بغداد درحال برنامه ریزی برای خروج نظامیان آمریکایی از خاک عراق هستند.

اما دولت بایدن ممکن است برای رهایی از فشار جمهوری خواهان، عملیاتی علیه گروه‌های مقاومت در خاک سوریه یا عراق انجام دهد. عملیاتی که خشم مردمی از کاخ سفید را تشدید کرده و بی پاسخ نخواهد ماند. همین روند، دومیندی خشونت‌ها در خاورمیانه را تداوم خواهد بخشید. روندی که عامل اصلی آن بی تردید رژیم صهیونیستی است.

انتهای پیام/