افزایش اعتیاد میان دختران ۱۳ تا ۱۵ سال

دبیر ستاد فرهنگی و اجتماعی شورایعالی انقلاب فرهنگی از رشد ۱۳۳ درصدی اعتیاد میان دختران ۱۳ تا ۱۵ سال خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری الگونیوز، محمود حاجیلویی؛ دبیر ستاد فرهنگی و اجتماعی شورایعالی انقلاب فرهنگی پیش از ظهر امروز در نشست ستاد مبارزه با مصرف دخانیات در دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: شورایعالی انقلاب فرهنگی قرارگاه فرهنگ و علم کشور است و مسئله‌های اساسی مهم که حل آنها از عهده یک دستگاه برنمی‌آید و حرکت مؤثر به سمت این مسئله‌ها نیازمند هماهنگی دستگاهی است.

وی ادامه داد: به بیان دیگر این شورا خودش را متولی حل مسائل اساسی و بزرگ در حوزه علم و فرهنگ می‌داند که این حل مسئله در همکاری همه دستگاه‌ها ممکن می‌شود.

حاجیلویی گفت: در حوره دخانیات با مشکل بزرگی مواجه هستیم و آمارها نشان می‌دهد ما در مصرف کلی دخانیات یک روند رو به رشد داریم که یک مسئله نگران کننده است. این روند در نوجوانان حادتر است و رشد 13 درصدی بین نوجوانان 13 تا 15 سال در کشور رقم خورده است و این مسئله در میان دختران نوجوان حادتر است و یک رشد 133 درصدی در بین آنها داشته‌ایم.

وی افزود: اعتیاد سبک مقدمه اعتیاد سنگین است و 70 تا 80 درصد افرادی که اعتیاد سنگین دارند، از اعتیاد سبک و از سیگار شروع شده است. اگر مشکل اعتیاد سبک را پیگیری نکنیم، مشکل بزرگتری را درخصوص اعتیاد سنگین خوایم داشت.

وی گفت: ما کاهش 30 درصدی اعتیاد در کشور را تا سال 2025 هدف‌گذاری کرده بودیم اما نه تنها به این هدف نمی‌رسیم بلکه یک روند رو به رشد داریم و پیش‌بینی بهداشت جهانی نشان می‌دهد ما تا سال 2025 جزو کشورهای اول دنیا در مصرف دخانیات می‌شویم.

این مقام مسئول گفت: شورایعالی انقلاب  فرهنگی متولی حوزه اجتماعی این موضوع است و نیاز است ما در  سیاست‌ها و هماهنگی‌های بین دستگاهی یک ورود دوباره داشته باشیم.

حاجیلویی خاطرنشان کرد: ما در این زمینه هم قانون خوب داریم و هم ساختارهای مؤثری داریم اما نیاز داریم که بازیابی را در خصوص دستگاه‌های موظف در این حوزه داشته باشیم. همراهی و مشارکت تشکل‌های مردمی و مؤسسات خصوصی نیز در این حوزه بسیار مهم است که این موضوع را با جدیت دنبال می‌کنیم.

انتهای پیام/