انتقاد آروند دشت آرای از سیستم پرداخت گیشه تئاتر

آروند دشت آرای که این روزها دو نمایش «پدر» و «آوازهای عاشقانه دختر دیوانه» را روی صحنه می‌برد، با انتقاد از وضعیت پرداخت گیشه گروه‌های نمایشی گفت: حدود یک هفته است که برای دریافت گیشه نمایش خود به انجمن نمایش مراجعه می‌کنیم ولی به ما می‌گویند که حساب انجمن مسدود شده و نمی‌توانیم گیشه شما را بپردازیم!

به گزاراش خبرنگار فرهنگ و هنر الگونیوز؛ دشت آرای که از حدود ۳ هفته پیش نمایش «پدر» را در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می‌برد و از شب گذشته هم اجرای نمایش تازه خود را آغاز کرده، با انتقاد از کم‌توجهی مسئولان هنری در حمایت از گروه‌های نمایشی گفت: در حال حاضر کسانی که به صورت حرفه‌ای دارند کار تئاتر می‌کنند، با وضعیتی غریب مواجه شده‌اند که نظیر آن را نداشته‌ایم.

او با اشاره به شرایط دشوار هنرمندان تئاتر در دوران کرونا و ناآرامی‌های سال گذشته یادآوری کرد: در تمام وضعیت‌های بغرنج و پیچیده‌ای مانند کرونا و شرایط اجتماعی سال گذشته، دولت از گروه‌های نمایشی، به لحاظ مالی کوچک‌ترین حمایتی نکرده است و گویی هنرمندان تئاتر به حال خود رها شده‌اند، در حالیکه در هر کشوری اگر تئاتر سرپا و زنده است، به واسطه حمایت‌های مستقیم مسئولان و بودجه‌هایی است که برای این هنر در نظر گرفته می‌شود ولی ما نه تنها هیچ حمایتی نمی‌شویم، بلکه باید ۲۰ درصد از فروش گیشه خود را به مرکز هنرهای نمایشی بپردازیم در حالیکه این یک رویه غیر قانونی است و محل پرسش است که چرا دولت برای در اختیار قرار دادن سالن دولتی که درواقع متعلق به مردم است و دولت تنها متولی آن و مسئول ارایه و تخصیص آن به هنرمندان تئاتر است، ۲۰ درصد را به عنوان سهم خود از گیشه گروه‌ها دریافت می‌کند. ما درک نمی‌کنیم که چرا باید این پول را بدهیم. این یک رویه غیرقانونی است که زنده‌یاد آتیلا پسیانی هم خیلی به خاطر آن جنگید ولی زورش نرسید!

دشت آرای اضافه کرد: درآمد گیشه، اصلی‌ترین مجرای حمایت از تئاتر است که از سوی تماشاگران رخ می‌دهد. درواقع تئاتر به واسطه حمایت تماشاگرانی که به تماشای آن می‌آیند، زنده است .

او با تشریح وضعیتی که برای گروه خودش پیش آمده، افزود: در شرایطی که ۳ هفته از اجرای کار یک گروه می‌گذرد، پول آن گروه باید وارد چرخه اقتصادی‌اش بشود تا بتواند هزینه کند ولی وقتی گیشه‌اش به او پرداخته نمی‌شود، آن گروه چه کند؟!

انتهای پیام/