ایران 1(5)- سوریه 1(3)/سلام یوزها به سامورایی ها بدون طارمی !

ملی پوشان فوتبال ایران پس از نمایش موفقی که در مرحله گروهی جام ملت‌های آسیا داشتند و سه پیروزی متوالی مقابل تیم‌های فلسطین، هنگ‌کنگ و امارات به‌دست آوردند، امشب در آخرین بازی مرحله یک هشتم نهایی این رقابت‌ها به مصاف سوریه، تیم سوم جدول گروه B رفتند و در حالی که با گلزنی و ضربه پنالتی مهدی طارمی در دقیقه 34 پیش افتادند، نتوانستند برتری خود را حفظ کنند و در دقیقه 64 با پنالتی عمر خربین دروازه خود را باز شده دیدند تا کارشان گره بخورد.
ملی پوشان ایران در یک بازی نفسگیر و 120 دقیقه‌ای که اخراج طارمی را به همراه داشت، در پنالتی به برتری مقابل سوریه رسیدند.
ایران 1(5)- سوریه 1(3)، فرار به سوی ژاپن

به گزارش “الگونیوز”، ملی پوشان فوتبال ایران پس از نمایش موفقی که در مرحله گروهی جام ملت‌های آسیا داشتند و سه پیروزی متوالی مقابل تیم‌های فلسطین، هنگ‌کنگ و امارات به‌دست آوردند، امشب در آخرین بازی مرحله یک هشتم نهایی این رقابت‌ها به مصاف سوریه، تیم سوم جدول گروه B رفتند و در حالی که با گلزنی و ضربه پنالتی مهدی طارمی در دقیقه 34 پیش افتادند، نتوانستند برتری خود را حفظ کنند و در دقیقه 64 با پنالتی عمر خربین دروازه خود را باز شده دیدند تا کارشان گره بخورد.

تیم ملی ایران در دقیقه 1+90 با اخراج مهدی طارمی 10 نفره شد تا شرایط عجیبی را مقابل سوریه تجربه کرد و بازی به وقت‌های اضافه برود که در پایان 120 هم تیمی نتوانست گل دوم را بزند تا ضربات پنالتی تعیین کننده برنده باشد.

در ضربات پنالتی کریم انصاری‌فرد، رامین رضاییان، امید ابراهیمی، مهدی ترابی و در نهایت احسان حاج‌صفی موفق شدند گلزنی کنند تا تیم ملی ایران با برتری 5 بر 3 مقابل سوریه در پنالتی‌ها راهی مرحله یک چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا و حریف تیم ژاپن شود؛ مسابقه حساسی که باید سه روز دیگر (شنبه) شاهد باشیم؛ البته بدون مهدی طارمی.

گزارش لحظه به لحظه “ورزش سه” از دیدار تیم‌های ملی ایران و سوریه را در همین صفحه دنبال کنید:

تقویم جام ملت‌های آسیا 2023 – مرحله یک هشتم نهایی
چهارشنبه: 1402/11/11 ؛ ساعت 19:30 – ورزشگاه: عبدالله بن خلیفه- دوحه
سوت داور: کیم جونگ هیوک (کره‌جنوبی)/ کمک داوران: یون جائه یول و پارک سانگ‌جون؛ داور چهارم: عبدالرحمن ابراهیم/ داور و کمک داور وی‌ای‌آر: کیم هی‌گون و خمیس محمد


ایرانتیم ملی ایران
علیرضا بیرانوند، روزبه چشمی، شجاع خلیل‌زاده، رامین رضاییان، احسان حاج‌صفی، سعید عزت‌اللهی، سامان قدوس (63- امید ابراهیمی)، علیرضا جهانبخش (74- علی قلی‌زاده)(119- مهدی ترابی)، مهدی قایدی (63- محمد محبی)، مهدی طارمی و سردار آزمون (8+90- کریم انصاری‌فرد)
سرمربی: امیر قلعه‌نویی

سوریهتیم ملی سوریه
احمد مدنیه، ایهم اوسو، ثائر کروما، عبدالرحمن ویس، موید العجان، خلیل الیاس، ایزاکیل العلم، محمود الاسود (58- پابلو صباغ)، عمار رمضان (87- فهد الیوسف)، ابراهیم هیسار و عمر خربین (87- علاءالدین دالی)
سرمربی: هکتور کوپر


کارت زرد کارت زرد:

تیم ملی ایران: شجاع خلیل زاده 16 – علیرضا بیرانوند 62 – سعید عزت‌اللهی 71 – محمد محبی 73 – مهدی طارمی 81 و 1+90

تیم ملی سوریه: محمود الاسود 24 – ابراهیم هیسار 8+90

کارت زرد و قرمز کارت قرمز: مهدی طارمی 1+90


 شرح گل

ایران یک – سوریه صفر (دقیقه 34: مهدی طارمی): پنالتی اعلام شده به سود ایران با خطا روی طارمی را این بازیکن برخلاف جهت احمد مدنیه به سمت راست دروازه سوریه زد و گل اول را به ثمر رساند.

ایران یک – سوریه یک (دقیقه 64: عمر خربین): پنالتی اعلام شده به سود سوریه را عمر خربین برخلاف جهت بیرانوند که به سمت راست شیرجه رفته بود، با ضربه زمینی و نرم تبدیل به گل کرد تا کار را به تساوی بکشد.


کرنومتر دقایق حساس:

دقیقه 9: سردار آزمون روی پاس علیرضا جهانبخش در موقعیت تک به تک قرار گرفت و ضربه او توسط دروازه‌بان مهار شد اما بعد از این صحنه کمک داور به نشانه آفساید پرچم زد.

دقیقه 24: اولین موقعیت جدی ایران روی حرکت سریع بازیکنان ایران و ضربه از راه دور قایدی اتفاق افتاد و توپ با واکنش گلر سوریه به کرنر فرستاده شد.

دقیقه 27: روی ارسال کرنر و بازگشت توپ پشت محوطه جریمه شوت سنگین احسان حاج‌صفی به شکل عجیبی گل نشد.

دقیقه 29: پاس در عمق قایدی به طارمی رسید و مهدی با خیال اینکه سردار در کنار او حضور دارد موقعیت تک به تک را به بغل پاس داد و فرصت طلایی از دست رفت.

دقیقه 32: پاس در عمق چیپ و تماشایی علیرضا جهانبخش در محوطه جریمه به مهدی طارمی رسید که ایهم اوسو با دست مهاجم ایران را شارژ کرد تا داور نقطه پنالتی را نشان بدهد.

دقیقه 39: شوت راه دور تماشایی ابراهیم حصار از پشت محوطه جریمه دقت لازم را نداشت و در دستان بیرانوند جای گرفت.

دقیقه 43: شوت طارمی از پشت محوطه جریمه دقت لازم را نداشت و در دستان احمد مدنیه جای گرفت.

دقیقه 44: اشتباه بازیکنان سوریه نزدیک بود ایران را به گل دوم برساند که سردار آزمون پس از تصاحب توپ و پیش‌ر‌‌وی تا محوطه جریمه شانس گلزنی به‌دست آورد ولی به یک‌باره تعادل خود را از دست داد و روی زمین افتاد تا مدافعان سوری توپ را دفع کنند.
دقیقه 45: ضربه سر بازیکن سوریه در دستان بیرانوند جای گرفت.

دقیقه 50: مهدی قایدی از سمت چپ وارد محوطه جریمه شد و پس از چند سر توپ، نتوانست از بازیکنان مقابلش رد شود و توپ را از دست داد.

دقیقه 52: روی پاس خوب جهانبخش، سردار آزمون مقابل دروازه صاحب موقعیت تک به تک شد که ضربه اول او را گلر سوریه برگشت داد و شوت دوم آزمون نیز توسط مدافع سوری از روی خط برگشت داده شد.

دقیقه 53: ارسال کرنر رامین رضاییان با ضربه سر آزمون همراه شد که عبدالرحمن ویس توپ را با سر از روی خط دروازه برگشت داد. بازیکنان تیم ملی در این صحنه اعتقاد به خطای پنالتی داشتند.

دقیقه 57: روی یک پاس در عمق دیدنی از جهانبخش، توپ به طارمی رسید که ضربه او در حالت تک به تک را احمد مدینه سنگربان سوریه مهار کرد.

دقیقه 59: پابلو صباغ یک دقیقه پس از ورود به زمین با فرار عالی از بین مدافعان ایران در موقعیت تک به تک قرار گرفت و پاس در عمق را به بهترین شکل تبدیل به موقعیت جدی کرد که در فرصت تک به تک پس از تکل و خطای کف پای بیرانوند روی مچ پا، سرنگون شد تا داور پس از بازبینی صحنه در وی‌ای‌آر، آفساید کمک داور دوم را رد کرده و خطای پنالتی بیرانوند را بگیرد.
دقیقه 67: شوت محکم و راه دور عزت اللهی به شکل خطرناکی از بالای دروازه سوریه رد شد.

دقیقه 69: شوت زمینی جهانبخش از پشت محوطه جریمه در دستان گلر سوریه قرار گرفت.

دقیقه 76: پاس در عمق تماشایی سردار آزمون می‌توانست ایران را به گل دوم برساند که توپ به دست مهدی طارمی خورد تا داور اعلام خطای هند کند.

دقیقه 79: شوت زمینی و فنی سردار آزمون قدرت لازم را نداشت و در دستان گلر سوریه جای گرفت.

دقیقه 80: علی قلی‌زاده با حرکت تکنیکی و چشم‌نواز تا محوطه جریمه سوریه پیش رفت و پس از یک-دو با مهدی طارمی در موقعیت عالی قرار گرفت که ضربه پای چپ او را احمد مدنیه با سوپر واکنش دفع کرد.
دقیقه 81: مهدی طارمی به‌خاطر تمارض در محوطه جریمه سوریه روی پاس در عمق سردار آزمون کارت زرد گرفت.

دقیقه 1+90: علاءالدین دالی که پس از حضور تعویضی در زمین درخشان کار کرده بود، در این لحظه با فرار سریع از سمت چپ زمین استارت زد و سعی داشت به سمت محوطه جریمه ایران برود که مهدی طارمی با بی احتیاطی روی او خطا کرد تا 10 دقیقه پس از کارت زرد اول بخاطر تمارض، اخطار دوم را بگیرد و اخراج شود.

دقیقه 6+90 ارسال توپ از سمت راست زمین با اشتباه بیرانوند و رها شدن توپ از دست او خطرساز شد ولی سه شوت پیاپی بازیکنان سوریه تبدیل به گل نشد و برخورد توپ به سعید عزت‌اللهی کاری کرد تا دروازه ایران نجات پیدا کند و خطر برطرف شود.

وقت اضافه

دقیقه 92: شوت روی پای علاءالدین دالی به شکل خطرناکی از بالای دروازه ایران راهی اوت شد.

دقیقه 107: پرتاب بلند اوت از حاج صفی و ضربه پشت سر به سمت دروازه سوریه را نزدیک بود انصاری فرد تبدیل به گل کند که احمد مدنیه توپ را جمع کرد.

دقیقه 114: شوت عجیب محمد محبی از پشت محوطه جریمه با اختلاف از بالای دروازه سوریه رد شد.


ضربات پنالتی:

ایران 1 – سوریه 0 : کریم انصاری‌فرد زننده اولین ضربه پنالتی ایران بود که شوت او دور از دستان احمد مدنیه به سمت راست این گلر تبدیل به گل شد.

ایران 1 – سوریه 1 : پابلو صباغ با پای چپ توپ را به مرکز دروازه زد و دروازه بیرانوند که سمت راست شیرجه رفته بود را باز کرد.

ایران 2 – سوریه 1 : رامین رضاییان برای زدن دومین ضربه پنالتی پشت توپ رفت؛ ضربه او پس از یک دورخیز برخلاف جهت احمد مدنیه که سمت چپ شیرجه رفته بود، تبدیل به گل شد.

ایران 2 – سوریه 1 : فهد الیوسف، بازیکن تعویضی سوریه پنالتی خود را زمینی زد که بیرانوند با شیرجه به سمت راست آن را مهار کرد.

ایران 3 – سوریه 1 : امید ابراهیمی با ضربه استثنایی به کنج دروازه سوریه و دور از دستان احمد مدنیه توپ را تبدیل به گل کرد.

ایران 3 – سوریه 2 : در حالی که بیرانوند سمت چپ خود شیرجه رفته بود، ایهم اوسو موفق به گلزنی شد.
ایران 4 – سوریه 2 : مهدی ترابی با شوت به سمت راست دروازه بان که سمت مخالف را شیرجه رفته بود، گلزنی کرد.

ایران 4 – سوریه 3 : علاءالدین دالی با شوت استثنایی به طاق دروازه موفق به گلزنی شد.

ایران 5 – سوریه 3 : آخرین پنالتی را احسان حاج‌صفی با پای چپ و خلاف جهت گلر سوریه به کنج دروازه زد و ایران را به مرحله بعد رساند.


🔴 حاشیه

بولت ذوب آهنمحمدحسین کنعانی‌زادگان پس از انجام سه بازی مرحله گروهی برای ایران، در دیدار امشب مقابل سوریه به دلیل دو کارته بودن و محرومیت حضور ندارد.
بولت ذوب آهن سیدمجید حسینی و صادق محرمی به علت مصدومیت دور از فهرست تیم ملی ایران مقابل سوریه هستند.
بولت ذوب آهنتیم ملی ایران با سه تغییر نسبت به آخرین بازی مرحله گروهی بازی امشب مقابل سوریه را آغاز کرده که روزبه چشمی، رامین رضاییان و علیرضا جهانبخش به ترتیب جانشین کنعانی‌زادگان، محرمی و علی قلی‌زاده شده‌اند.
بولت ذوب آهنآریا یوسفی، جوان‌ترین بازیکن اردوی تیم ملی ایران پس از سه مسابقه دوری از فهرست، برای اولین‌بار با غیبت سه بازیکن به لیست دیدار برابر سوریه رسیده است.
بولت ذوب آهنتیم ملی سوریه با یک تغییر در ترکیب خود نسبت به آخرین بازی برابر هند امشب مقابل ایران حاضر شده که عمر خربین با رفع مصدومیت جانشین پابلو صباغ شده است.

بولت ذوب آهنمهدی طارمی پس از باز کردن دروازه سوریه به کنار زمین آمد و پیراهن مجید حسینی و صادق محرمی، دو بازیکن مصدوم تیم ملی ایران را در دست گرفت.

بولت ذوب آهنصادق محرمی با عصا به ورزشگاه آمده و در کنار مجید حسینی و مرتضی پورعلی گنجی، دو مدافع مصدوم دیگر مشغول تماشای بازی هستند.

بولت ذوب آهنطارمی در حالی پنالتی را تبدیل به گل کرد که ابتدا قرار بود سامان قدوس ضربه را بزند.

حکجو ورزشگاه کاملا به سود ایران است و تقریبا دو جایگاه را هواداران سوری به خود اختصاص دادند.
بولت ذوب آهنبراتی، افشاریان، اصولی، ساکت و حیدری از هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال، بهاروند رئیس سازمان لیگ، محمدرضا کشوری فرد و … برای تماشای دیدار ایران و سوریه در ورزشگاه حضور دارند.

بولت ذوب آهنمحمدحسین کنعانی‌زادگان، مدافع مصدوم تیم ملی در کنار پژمان منتظری و اشکان دژاگه، دو بازیکن سابق ایران نشسته است.

بولت ذوب آهنموید العجان در دقیقه 82 با برانکارد از زمین به بیرون رفت ولی دوباره به مسابقه برگشت.

بولت ذوب آهنژوزه مورایس، سرمربی سپاهان که همراه تیمش به اردوی قطر رفته، مشغول تماشای بازی تیم ملی در ورزشگاه است.
بولت ذوب آهنمیلاد زکی پور، مدافع چپ تیم سپاهان از تیم ملی جا مانده، برای حمایت از ایران به ورزشگاه عبدالله بن خلیفه رفته است.

بولت ذوب آهننبی، مدیر تیم ملی فوتبال ایران در دقیقه 109 اخطار گرفت.

بولت ذوب آهنعلی قلی زاده که حضور تعویضی در زمین داشت، در دقیقه 119 جای خود را به مهدی ترابی داد.
بولت ذوب آهنشجاع خلیل زاده در وقت های اضافه نیمه دوم با درد و احساس مصدومیت بازی می کرد.

بولت ذوب آهنبیرانوند قبل از ضربات پنالتی به سمت مهدی طارمی که روی سکوها بود رفت و او را بوسید.
بولت ذوب آهنطارمی که پس از اخراج روی سکوها نشسته بود، به شدت در زمان ضربات پنالتی گریه می کرد.
بولت ذوب آهنبازیکنان دو تیم قبل از زدن ضربات پنالتی دور هم حلقه زدند.


🥇 بهترین بازیکن

احسان حاج‌صفی با حضور 120 دقیقه‌ای و تلاش زیاد در سمت چپ خط دفاعی و همچنین مدیریت بالا در زمین نشان داد همچنان توانایی فنی بالایی دارد و بی‌دلیل قلعه‌نویی روی او حساب باز نکرده است. کاپیتان ایران در کنار نمایش موثر در جریان مسابقه که کمتر اجازه نفوذ از سمتش داده شد، آخرین پنالتی را هم به زیبایی زد تا منجر به صعود  تیم ملی شود.