بازگشت بهرام بیضایی و بهروز وثوق به سینمای ایران

رییس سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ویژه‌برنامه سال تحویل شبکه دو سیما اعلام کرد ممانعتی برای بازگشت بهروز وثوقی و فیلم‌سازی بهرام بیضایی در ایران وجود ندارد.

به گزارش الگونیوز ؛ محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که به همراه علی نصیریان صبح روز چهارشنبه ۱ فروردین ۱۴۰۳ در ویژه‌برنامه سال تحویل شبکه دو حضور داشت در پاسخ به پرسش مجری برنامه مبنی بر اینکه آیا برای بازگشت برخی بازیگران و سینماگران ایرانی خارج از کشور به ایران دستورالعمل یا منعی وجود دارد یا نه؟ تاکید کرد: واقعیت این است که ما خیلی وقت‌ها خیلی محدودیت‌ها را نداریم و هنرمندان در چارچوب قانون می‌توانند به کشور بازگردند. چندی پیش مطرح شد که استاد بیضایی دوست دارند فیلم بسازند و من می‌خواهم از ایشان دعوت کنم که به ایران بیایند و فیلم‌شان را بسازند.

وی ادامه داد: استاد بیضایی بعد از دوران ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد و در دوران آقای روحانی مهاجرت کردند. ایشان می‌توانند برگردند و بیایند، هیچ ممانعتی وجود ندارد.

مهر نوشت: خزاعی یادآور شد: بعضی از هنرمندای قبل از انقلاب اگر مشکلی وجود نداشته باشد، می‌توانند برگردند و کارشان را انجام دهند چون درخواست‌های متعددی در سازمان سینمایی یا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داریم که این هنرمندان می‌خواهند برگردند. مخصوصا اخیرا خیلی از هنرمندان این درخواست را دارند. شرایط‌شان بررسی می‌شود و واقعا اگر بخواهند در چارچوب قانون کار کنند فضا فضای بازی است.

رییس سازمان سینمایی در پاسخ به پرسش دیگر مجری برنامه درباره اینکه کدام هنرمندان خارج از کشور درخواست بازگشت به ایران را دارند، تصریح کرد: الان حضور ذهن ندارم، مثلا آقای بهروز وثوقی می‌تواند برگردد و کار کند، هیچ مشکلی ندارد مگر اینکه مشکل دیگری در اینجا داشته باشد وگرنه از لحاظ سازمان سینمایی و از لحاظ وزارت ارشاد یک‌سری هنرمندان می‌توانند برگردند و کارشان را انجام دهند. ممانعتی وجود ندارد که ما نتوانیم آثار این‌ هنرمندان را ببینیم یا از فضای هنری آن‌ها نتوانیم استفاده کنیم.