با مرحوم ناصر طهماسب بیشتر آشنا شوید

ناصر طهماسب دوبلور، مدیر دوبلاژ برجسته و فعال عرصهٔ سینما درگذشت.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر الگونیوز؛ ناصر طهماسب گوینده و دوبلور پیشکسوت دیروز براثر سکتۀ مغزی از دنیا رفت و صدای طلایی و ماندگار او برای همیشه خاموش شد.

فرشید شکیبا مدیر دوبلاژ سیما در گفت‌وگویی این خبر تلخ درگذشت دوبلور فراموش‌نشدنی سینما و تلویزیون را داد.

ناصر طهماسب متولد ۱۳۱۸ در تهران، دوبلور و گوینده سینما، رادیو و تلویزیون بود.

فعالیت خود را بعنوان دوبلور قبل از انقلاب اسلامی شروع کرد سپس سرپرست گویندگان و مدیر دوبلاژ شد و رفته رفته بیشتر صدای او در مستندهای سیاسی شنیده شد.

طهماسب به صورت جدی فعالیت خود را از سال ۱۳۴۰ وقتی ۲۲ ساله بود بعنوان گوینده نقش اول شروع کرد و تا انقلاب ۵۷ در نقش دوبلور فیلم‌های ایرانی و کمتر خارجی فعالیت داشت.

بعد از انقلاب سال ۵۷ بود به عنوان مدیر دوبلاژ و سرپرست گویندگان فعالیت اش را ادامه داد و حالا صدایش یادآوری بازیگرانی چون هارولد لوید، جک نیکلسون، دیوید جانسنو … است.

صدای او در سریال هزار دستان بین سال‌های ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۶ در نقش علی نصیریان بسیار مورد استقبال قرار گرفت اما بیشتر شهرت او در سال ۱۳۷۱ با سریال ارتش سری بود.

صدای وی در نقش فرمانده کسلر ارتش سری و کارتون یوگی بسیار مورد توجه قرار گرفت.

طهماسب در سال ۱۳۶۳ اولین بار، بازیگری را در فیلم راه دوم تجربه کرد، او سپس سال ۸۵ در سریال مرگ تدریجی یک رویا برای تلویزیون بازی کرد.

هنرنمایی در سریال کلانتر ۳ در سال ۸۸ و فیلم من مادر هستم سال ۸۹ به کارگردانی فریدون جیرانی از جمله فعالیت‌های بازیگری‌اش به شمار می‌رود.

طهماسب به عنوان استاد تیپ سازی در دوبله شناخته می شد. او می توانست با صدای منحصر به فردش، به جای شخصیت‌های مختلف با لحنی متفاوت صحبت کند.

مراسم تشییع و خاکسپاری او در سکوت خبری امروز برگزار شده است.

انتهای پیام/