بزرگداشت عباس گروسی و برپایی دو نمایشگاه تجسمی در خانه هنرمندان ایران

بزرگداشت عباس گروسی، نمایشگاه عکس‌های او با عنوان «سایه‌های دیروز» و نمایشگاه نقاشی‌های امیرحسین عالی با عنوان «آشفتگی» در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر الگونیوز؛ مراسم بزرگداشت زنده‌یاد عباس گروسی عصر جمعه ۲۶ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۷ در سالن استاد جلیل شهناز برگزار می‌شود.

گالری تابستان خانه هنرمندان ایران نیز تا ۶ آذر ۱۴۰۲ میزبان نمایشگاه عکس‌های زنده‌یاد عباس گروسی با عنوان «سایه‌های دیروز» خواهد بود که عصر جمعه ۲۶ آبان افتتاح می‌شود.

عباس گروسی (کیان زند، ۱۳۱۸-۱۳۹۳) ایران‌پژوه و مردم‌شناسِ کمتر شناخته‌شده ایرانی است که از سال ۱۳۴۹ به پژوهش و نگارش در حوزه تاریخ، باستان‌شناسی، میراثِ فرهنگی، کشاورزی، دام‌داری سنتی و آیین‌های ایرانی پرداخت.

بیش از ۵۰ کتاب، مقاله و گزارش و چندین دست‌نویس و یادداشت و همکاری در چند فیلمِ مستند و نزدیک به ده‌هزار عکس، یادگارِ پژوهش‌ها و گشت‌وگذارِ او در گوشه‌گوشه ایران است.

دوربینِ عکاسی، ثبت، مستندسازی و روایتِ تصویری روی‌دادها و دیده‌ها، بخشِ جدایی‌ناپذیرِ زندگی او بوده و عکس‌هایی با زیباشناسی ویژه خود در دسته‌های خانوادگی، معماری، طبیعت، پرتره، رویدادهای اجتماعی و… به یادگار گذاشته است.

عکس‌های گروسی، روایتی زمانمند از عشق به عکاسی است؛ «سایه‌های‌ دیروز» که تا اکنون ما، گسترده شده است.

همچنین نمایشگاه نقاشی‌های امیرحسین عالی با عنوان «آشفتگی» عصر جمعه ۲۶ آبان در گالری زمستان افتتاح می‌شود و تا ۶ آذر ۱۴۰۲ میزبان علاقمندان است.

در بخشی از توضیح این نمایشگاه آمده است: «نقاشی‌های امیرحسین عالی فارغ از هر گونه پیچیدگی موضوعی، در تلاش برای نمایش کیفیتی است که از مجرای مدرنیستی تجربه گرا عبور کرده تا با جست‌وجو در میان تجربه‌های از پیش اندیشیده شده بتواند تصویری نو بسازد. او در قلمروی سطوح رنگی بی‌پروا رفتار می‌کند و طراحی را همواره مولفه‌ای جداناپذیر در کارهایش می‌داند.»

لازم به ذکر است خانه هنرمندان ایران روزهای شنبه تعطیل است و علاقه‌مندان برای بازدید می‌توانند روزهای یکشنبه تا جمعه از ساعت ۱۴ تا ۲۰ به گالری‌های این مجموعه مراجعه کنند.

انتهای پیام/