۴۵ هزار میلیارد از بدهی دولت به گندمکاران باقی مانده‌است

بی توجهی به گندم کاران

مدیرعامل بنیاد ملی گندمکاران کشور از وضعیت پرداخت مطالبات و وعده‌های دولت گلایه کرد.

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری الگونیوز، علی‌قلی ایمانی مدیرعامل بنیاد ملی گندم کاران کشور در خصوص آخرین وضعیت مطالبات گندم کاران اظهار کرد: متاسفانه انگار قانون حرمت ندارد. در قانون خرید تضمینی حساب همه مشخص شده‌است. از وظیفه شورای قیمت‌گذاری تا زمان اعلام قیمت‌ها. سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی باید ظرف ۲۴ ساعت پس از تحویل گندم گندمکار یا سایر محصولات، مطالبات را پرداخت کند.

وی افزود: بعد از گذشت شش ماه هنوز مطالبات ما پرداخت نشده که این موجب بی‌اعتمادی نسبت به دولت در بین گندم کاران و کشاورزان شده است. قرار بود تا پایان مرداد قیمت محصولات اعلام شود تا کشاورز بداند چه محصولی را بکارد و برای سال زراعی آینده تصمیم بگیرد. الان سال زراعی شروع شده اما متاسفانه هنوز به نتیجه نرسید‌ه‌ایم.

ایمانی تصریح کرد: از ابتدای فصل برداشت تاکنون دولت از ۱۵۵ هزار میلیاردی که به گندم کار بدهکار بوده، ۱۱۰ هزار میلیارد پرداخت ‌کرده و ۴۵ هزار میلیارد باقی مانده‌است. بانک‌ها بدون توجه به این موضوع علاوه بر ۲۳ درصد سود، ۶ درصد جریمه تاخیر نیز از کشاورز دریافت می‌کنند. در قانون بیان شده اگر دولت بدهی خود را ظرف ۲۴ ساعت پرداخت نکرد باید تاخیرات را به نرخ روزشماری که بانک مرکزی اعلام می‌کند به کشاورز پرداخت کند، اما از زمان تصویب قانون خرید تضمینی تاکنون هیچ دولتی ریالی بابت این تاخیرها به کشاورز پرداخت نکرده است.

مدیرعامل بنیاد ملی گندم کاران کشور گفت: ما کشاورزان امسال علیرغم خشکسالی و تنگناهای اقتصادی ۱۰ میلیون و ۳۳۰ هزار تن تولید کردیم و تحویل دولت دادیم. بهای کالای خود را از دولت می‌خواهیم. اگر ما این کالا را به دولت نمی‌دادیم باید از کشاورز خارجی خریداری و برخط پرداخت می‌کرد تا گندم وارد کشور شود. خرید گندم ما از ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تن به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تن رسید، اما متاسفانه حمایت‌های لازم از جامعه گندمکار و کشاورز ضعیف است.

وی با انتقاد از عدم پایبندی به وعده‌ها، گفت: قیمت خرید تضمینی امسال در شورای قیمت‌گذاری مصوب و قرار شد ما اعلام نکنیم. براساس قانون قیمت باید یک هفته پس از تصویب در شورای رقابت‌گذاری توسط رئیس شورا که وزارت جهاد کشاورزی است، ابلاغ شود که باید چهارشنبه هفته گذشته اعلام می‌شد، اما انجام نشد تا کشاورز بتواند برای آینده خود تصمیم بگیرد و بداند کدام محصول را بکارد.

انتهای پیام/