جواد نکونام بخواند/کارشناسی صحنه‌های مشکوک و جنجالی دربی ۱۰۲/ از کی‌روش فقط جنجال سازی اش را یاد گرفتیم؟

جواد نکونام معمولا به همه مشکوک و به هر تصمیمی معترض است رفتار های او ما را یاد کارلوس کی‌روش می اندازد اما فوتبال امروز با قضاوت بعد از مسابقه توسط کارشناسان مواجه است پس صبر کنیم ماه پشت ابر نمی ماند.

به گزارش گروه ورزشی الگونیوز ؛تصمیم‌های موعود بنیادی‌فر در دربی ۱۰۲، مورد بررسی کارشناسان داوری قرار گرفته‌اند.

 با وجود استفاده از سیستم کمک داور ویدئویی در دربی پایتخت، باز هم این بازی از همان ابتدا با جنجال داوری مواجه شد و دو صحنه مشکوک در این مسابقه، اعتراض هواداران را به دنبال داشت.

در اولین صحنه که در دقیقه ۱۲ بازی رخ داد، موعود بنیادی‌فر با درخواست داوران عراقی برای بازبینی صحنه کنار رفت اما پس از چند بار تماشای برخورد آرمین سهرابیان و شهاب زاهدی، در نهایت این برخورد را پنالتی تشخیص نداد و دستور به ادامه بازی داد.

فقط پنج دقیقه پس از این برخورد، شهاب زاهدی صاحب یک موقعیت شد و توانست دروازه استقلال را باز کند اما داور مسابقه خطای این بازیکن روی سید حسین حسینی را اعلام کرد تا این گل هم مردود اعلام شود.

در ادامه نیز یک صحنه مشکوک به هند توسط مهدی ترابی و یک برخورد بین محمدحسین کنعانی‌زادگان و بلانکو، دو صحنه مشکوک به پنالتی دیگر را در محوطه جریمه پرسپولیس شکل دادند که البته موعود بنیادی‌فر بدون بازبینی این صحنه‌ها در VAR دستور به ادامه بازی داد.

اولین صحنه مشکوک نیمه دوم در پی برخورد امید حامدی‌فر و شهاب زاهدی رخ داد که سرخ‌ها معتقد بودند بازیکن حریف باید اخراج می‌شد. در ادامه یک برخورد بین علی نعمتی و پیمان بابایی با اعتراض استقلالی‌ها همراه بود که داور پس از بازبینی صحنه ادامه بازی داد.

اما دقایقی بعد و پس از برخورد علی نعمتی و آرش رضاوند، داور یک پنالتی به سود استقلال اعلام کرد تا شاگردان نکونام گل تساوی را وارد دروازه علیرضا بیرانوند کنند.
نظر کارشناسان داوری درباره این‌ صحنه‌ها را در ادامه می‌خوانید:

? برخورد آرمین سهرابیان و شهاب زاهدی (مشکوک به پنالتی- دقیقه ۱۲)

✅ محمدرضا ابوالفضلی: درست است که مدافع، دست مهاجم را گرفته و‌ در حال کنترل کردن وی است اما در ادامه سُر خورده و از شدت فشار کاسته می‌شود. ضمن اینکه خودِ مهاجم نیز به همدسته برخورد کرده و‌ سرنگون‌ می‌شود، لذا خطای پنالتی رخ نداد.
⚪️ محمدحسین ترابیان: در این صحنه بازیکن مدافع در محوطه جریمه، با عمل گرفتن باعث سرنگونی بازیکن مهاجم می‌شود ولی مشخص نیست در زمان وقوع این عمل، توپ توسط بازیکن همدسته مدافع از کرنر زده شده است یا نه. از این زاویه و تصاویر مشخص نیست توپ در بازی هست یا نه و اگر توپ در بازی قرار داشته باشد، قطعا بازیکن مدافع مرتکب خطای پنالتی شده است. به نظر می‌رسد داور هم به دلیل اینکه مشخص نیست در زمان وقوع خطا  توپ در بازی هست یا نه، اعلام پنالتی نکرده است.
❌ مهدی عالیقدر: اين صحنه پنالتی است. بازیکن استقلال کاملا با دست مانع حركت بازیکن شماره ۲۰ پرسپولیس می‌شود و مرتكب خطايی آشكار می‌شود.
 ابراهیم میرزابیگی: بازیکن استقلال سُر خورد و به بازیکن حریف برخورد کرد. خطایی رخ نداد و ادامه بازی درست بود.
 تورج حق‌وردی: هیچ خطایی رخ نداد و این صحنه حتی نیاز به بازبینی در VAR هم نداشت.
✅ حسین عسگری: هیچ خطایی رخ نداد و تصمیم داور مبنی بر ادامه بازی درست بود.
❌ بابک وسیله‌بر: بازیکن مدافع با خطای هل دادن باعث سرنگونی مهاجم می‌شود، پس اعلام ضربه پنالتی، جریمه این خطاست.


? برخورد شهاب زاهدی و سید حسین حسینی (مشکوک به عدم خطا- دقیقه ۱۶)

✅ محمدرضا ابوالفضلی: توپ‌ به طور کامل در اختیار دروازه‌بان قرار گرفته و تحت کنترل وی است اما برخورد مهاجم باعث جدا شدن توپ می‌شود که این امر خطا بوده و‌ به درستی از سوی داور و‌ کمک‌داور ‌اعلام می‌گردد.
✅ محمدحسین ترابیان: در این صحنه ابتدا دروازه‌بان توپ را در اختیار می‌گیرد و در ادامه بازیکن مهاجم با بدن توپ در اختیار دروازه‌بان را می‌زند. مهاجم با این عمل مرتکب خطا شده و تصمیم داور در اعلام خطای مهاجم درست است.
✅ مهدی عالیقدر: تصميم داور در اعلام خطا درست می‌باشد.
 ابراهیم میرزابیگی: توپ در دست بازیکن استقلال بود و در این شرایط بازیکنان دیگر حق استفاده از توپ را ندارند، بنابراین تصمیم داور درست بود.
✅ تورج حق‌وردی: مهاجم توپی را که در اختیار دروازه‌بان بود، زد و خطا به درستی اعلام شد.
✅ حسین عسگری: توپ دست دروازه‌بان بود و مهاجم پرسپولیس خودش را به دروازه‌بان زد و به درستی خطا اعلام شد.
✅ بابک وسیله‌بر: توپ کاملا در مالکیت دروازه‌بان بوده و مهاجم چه با دست و چه با بدن توپ را از مالکیت ایشان خارج می‌کند، پس اعلام خطا صحیح است.


? برخورد توپ به دست مهدی ترابی (مشکوک به هند پنالتی- دقیقه ۳۷)

✅ محمدرضا ابوالفضلی: بازیکن‌ مدافع قصد دفع توپ و بازی با پای خود را دارد، اما پس از ضربه، در ادامه توپ به دستش برخورد می‌نماید. اینگونه برخوردها ‌به هیچ‌ وجه خطای هند نیست و داور به درستی بازی را ادامه داد.
✅ محمدحسین ترابیان: در این صحنه  بازیکن مدافع قصد دفع توپ را دارد و همان توپ به دست خودش برخورد می‌کند که این صحنه خطا نیست و تصمیم داور درست بود.
✅ مهدی عالیقدر: اين صحنه هند نيست، زيرا توپ پس از دفع توپ به دست برخورد می‌كند.
✅ ابراهیم میرزابیگی: خطای هند رخ نداد و ادامه بازی درست بود.
✅ تورج حق‌وردی: با توجه به اینکه خود بازیکن توپ را دفع کرد، هند نبود.
✅ حسین عسگری: خطای هند رخ نداد و ادامه بازی درست بود.
✅ بابک وسیله‌بر: دست بازیکن در زمان دفع توپ، به صورت غیرعمد با دست خود برخورد می‌کند. ادامه بازی درست است.


? برخورد محمدحسین کنعانی و بلانکو (مشکوک به پنالتی- دقیقه ۴۱)

✅ محمدرضا ابوالفضلی: یک جدال طبیعی بر سرِ تصاحب توپ است که حتی در ادامه، مهاجم با دست چپ خود بر روی مدافع نیز مرتکب خطا می‌گردد.
✅ محمدحسین ترابیان: جدال طبیعی فوتبالی دو بازیکن بود و ادامه بازی  تصمیم درست داور بود.
✅ ابراهیم میرزابیگی: خطایی رخ نداد و یک برخورد فوتبالی بود.
✅ تورج حق‌وردی: خطا رخ نداد و ادامه بازی درست بود.
✅ حسین عسگری: ادامه بازی درست بود.
✅ بابک وسیله‌بر: بازیکن مدافع و مهاجم برای توپ مبارزه می‌کنند و هیچ خطایی اتفاق نمی‌افتد‌. ادامه بازی صحیح است.


? برخورد امید حامدی‌فر و شهاب زاهدی (مشکوک به خطا- دقیقه ۶۰)

❌ محمدرضا ابوالفضلی: در این صحنه بازیکن استقلال با استوک کفش و نیروی بیش از حد، مچ پای بازیکن پرسپولیس را لگد می‌کند، از طرفی چون پای بازیکن قرمز بر روی زمین قرار داشته و به اصطلاح ستون شده بود، لذا این ضربه می‌توانست آسیب و خطر بیشتری برای سلامت بازیکن داشته باشد و بازیکن استقلال باید اخراج می‌شد. این صحنه از چشمان تیم داوری مخفی ماند اما با وجود VAR علت عدم آگاهی دادن به داور جای سؤال دارد.
❌ محمدحسین ترابیان: بازیکن آبی با استوک به بالای مچ پای بازیکن قرمز لگد می‌زند و مرتکب خطای شدید می‌شود. بازیکن آبی باید اخراج می‌شد.
❌ مهدی عالیقدر: بازيكن آبی با بی‌پروايی اقدام به زدن بازيكن قرمز می‌کند كه داور مي‌بايست در اين صحنه با توجه به اينكه با بغل كفش روی پای بازيكن می‌رود، كارت زرد به بازيكن خاطی می‌داد.
❌ ابراهیم میرزابیگی: بازیکن استقلال ساق پای بازیکن حریف را زد و باید اخراج می‌شد. متاسفانه VAR در این صحنه دخالت کرد.
❌ تورج حق‌وردی: بازیکن استقلال باید با کارت قرمز مستقیم از بازی اخراج می‌شد.
❌ حسین عسگری: داور باید به صورت مستقیم بازیکن استقلال را اخراج می‌کرد، چون با استوک روی مچ پای زاهدی رفت.
❌ بابک وسیله‌بر: اعلام ضربه آزاد مستقیم و اخراج بازیکن به علت خطای شدید به‌دلیل گذاشتن استوک روی ساق پا با فشار زیاد.


? برخورد علی نعمتی و پیمان بابایی (مشکوک به پنالتی- دقیقه ۸۳)

✅ محمدرضا ابوالفضلی: در این صحنه خطایی که منجر به اعلام پنالتی شود، رُخ نداد و یک جدال طبیعی فوتبال بود که البته مهاجم سعی در متقاعد کردن داور در خصوص خطا داشت.
✅ محمدحسین ترابیان: جدال طبیعی فوتبالی بود و ادامه بازی از سوی داور درست بود.
❌ مهدی عالیقدر: این صحنه پنالتی بود و بازیکن پرسپولیس مرتکب خطا شد.
✅ابراهیم میرزابیگی: خطایی رخ نداد و پنالتی نبود.
❌ تورج حق‌وردی: مدافع پرسپولیس، دست بازیکن استقلال را گرفت و مانع حرکت او شد و پنالتی بود.
❌ حسین عسگری: خطای پنالتی اتفاق افتاد و بازیکن پرسپولیس، دست بازیکن استقلال را زیر بغل خود کشید و او را سرنگون کرد.
❌ بابک وسیله‌بر: خطای گرفتن دست بازیکن مهاجم و اعلام ضربه پنالتی بدون جریمه شخصی، تصمیم درست در این صحنه است.


? برخورد علی نعمتی و آرش رضاوند (مشکوک به پنالتی- دقیقه ۹۰+۲)

✅ محمدرضا ابوالفضلی: پنالتی کاملا صحیح بود و به درستی از طریق VAR به داور اطلاع داده شد. بازیکن مدافع با بی‌احتیاطی با پای چپِ خود هنگام تکل زدن، پای چپِ مهاجم را می‌زند، لذا خطا واضح بود.
✅ محمدحسین ترابیان: بازیکن مدافع در محوطه جریمه با بی احتیاطی اقدام به تکل زدن می‌کند و بدون اینکه توپ را بزند، مچ پای بازیکن آبی را می‌زند و مرتکب خطای پنالتی می‌شود.
❌مهدی عالیقدر: اين صحنه نمی‌تواند پنالتی باشد. كاملا مشخص است كه مدافع يک تكل قانونی زده و مهاجم خود را روی وی سرنگون می‌کند.
❌ ابراهیم میرزابیگی: بازیکن پرسپولیس روی زمین افتاده بود و بازیکن استقلال بعدا به او برخورد کرد. خطا نبود و داور به اشتباه پنالتی اعلام کرد.
✅ تورج حق‌وردی: بازیکن پرسپولیس، دو پا رفت و مرتکب خطا شد و پنالتی به درستی اعلام شد.
✅ حسین عسگری: این صحنه اصلا نیاز به VAR نداشت و خطا کاملا واضح بود. پنالتی به درستی اعلام شد.
✅ بابک وسیله‌بر: بازیکن مدافع پای بازیکن مهاجم را با بی‌احتیاطی می‌زند و اعلام ضربه پنالتی بدون جریمه شخصی، قضاوت این صحنه است.