حل مشکلات توسط هنر از نظر قالیباف

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه سیاستمداران نباید در کار تخصصی هنرمندان دخالت کنند، گفت: بر اساس موازین انقلابی هنر باید منجر به تحول در جامعه شود.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری الگونیوز، محمدباقر قالیباف، نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، در نشست با استادان و نخبگان حوزه فرهنگ و هنر در تشریح نگاه خود به مسائل فرهنگی و هنری اظهار داشت: ما سیاستمداران نباید در کار تخصصی همانند حوزه های هنری دخالت کنیم.

قالیباف با بیان این پرسش که در حوزه هنری های نمایشی چه حرفی برای گفتن دارم، گفت: در حوزه هنر تجسمی در شهرداری تهران بسترهای زیادی را فراهم کردیم. باید به این نکته توجه داشت رئیس قوه مجریه در حوزه بهداشت، به اتاق عمل نخواهد رفت و در رابطه با نحوه عمل جراحی اظهار نظر نخواهد کرد؛ بلکه باید زیرساخت‌های مربوط به هر حوزه را فراهم سازد و مشکلات را حل کند.

وی با اشاره به ضررهای اقتصادی فیلترینگ و در انتقاد از سهم ناچیز ایران از بازار گیم در جهان گفت: در خصوص گردش مالی بازار گیم جهانی آمار مختلفی منتشر شده که کمترین آمار منتشر شده حدود ۲۱۰ میلیارد دلار در سال است که تنها ۱۰ میلیون دلار از این گردش مالی سهم کشور ما است؛ اصلا می توانیم این آمار را مطرح کنیم؟

قالیباف بیان کرد: ما در یک پنجره طلایی جمیعتی هستیم که بیشترین نیروی جوان را داریم. این جوانان نشان داده اند که نیروهای خلاق و بااستعدادی نیز هستند. نتیجه داشتن این نیروی جوان چه شد؟ یا تکی از کشور می روند و یا شرکتی همه با هم از کشور می روند، برخی آنها نیز با استفاده از تمامی ظرفیت های کشور با کمترین قیمت به خارج از کشور خدمات ارائه می دهند! در حالی که ما فرهنگ چند هزار ساله ای داریم که مغفول مانده است.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: مردم فرهنگ را تولید و مصرف می‌کنند، دولت صرفا باید کار تولی‌گری را برعهده دارد. دولت نباید در حوزه مدیریت داخلی این بخش دخالت کند. هنرمندان باید به خانه‌های خود یعنی عرصه فرهنگ و هنر بازگردند و خودشان این حوزه را اداره کنند.

وی تصریح کرد: متاسفانه بسیاری از مدیران در حوزه فرهنگی و هنری بلاتکلیف هستند، طی ۱۲ سالی که شهردار تهران بودم، خیلی تلاش کردم تا بتوانم سنگ صبور خانه هنرمندان که در شرف انحلال بود، باشم؛ در آن مقطع با ریش گرو گذاشتن از انحلال خانه هنرمندان جلوگیری کردیم.

قالیباف بیان کرد: در دوره ای میزان تلفات ناشی از تصادفات بسیار زیاد بود که مهمترین عامل آن نبستن کمربند ایمنی بود. برای حل این معضل ۶ ماه فرصت پیشنهاد شد من عنوان کردم طی ۶۰ روز این مشکل را برطرف می کنم و پس از این مدت ۷۵ درصد کمربندهای ایمنی خود را خواهند بست و خوشبختانه با کمک شما و کارهای فرهنگی توانستیم این مهم را به انحام برسانیم.

وی با بیان اینکه برای حل مشکل از هنر استفاده کرد؛ گفت: در همان مقطع زمانی، نزدیک میدان ولیعصر (عج) یک ماشین وانت بسیار قدیمی را دیدم که در عقب و چراغ ندارد، شن بار زده بود، راننده آن هم یک پیرمرد ۷۰ ساله بود که عینک ته استکانی به چشم داشت، در واقع این وانت چهار تا چرخ داشت که فقط بتواند حرکت کند، دیدم راننده با لنگ برای خودش کمربند درست کرده است. این قدرت فرهنگ و هنر است.

ی افزود: من نگاهم انقلابی است و برای موازین انقلاب جان خود هم تقدیم می کنم. بر اساس همین موازین انقلابی است که می گوییم هنر باید تحول را انجام دهد. برخی بر این باورند که در هنر ارزش ها کنار گذاشته می‌شود؛ در صورتی که اینگونه نیست. تمامی ارزش‌های دینی، ارزش‌های انسانی هستند؛ مگر می‌توان ارزش‌های انسانی را زیرپا گذاشت؟

قالیباف اظهار کرد: حتما بنده و امثال بنده مقصر وضعیت اقتصادی امروز کشور هستیم. بنده بیش از ۴۰ سال است در سطوح مختلف مدیریت می کنم، من نوکری بچه های حوزه هنر و فناوری را می کنم. ما می توانیم مشکلات را حل کنیم، اجازه ندهید فرصت ها را از دست دهیم.

انتهای پیام/