خزاعی: جشنواره «خزر»‌ جشنواره فیلم‌های آرشیوی نیست

رئیس سازمان سینمایی اعلام کرد: نخستین جشنواره بین المللی خزر با میزبانی ایران در نیمه دوم سال آینده در شمال کشور برگزار خواهد شد.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر الگونیوز؛ امروز سه‌شنبه ۲۴ بهمن ماه نخستین شورای سیاست‌گذاری جشنواره فیلم خزر با حضور محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی ایران و مدیران سینمایی کشور روسیه و ترکمنستان برگزار شد.

در ابتدای این نشست یزدان عشیری مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی به سفرهای انجام شده برای راه‌اندازی این جشنواره و ظرفیت‌های کشورهای منطقه خزر اشاره کرد.

پس از آن محمد خزاعی عنوان کرد: در سفر قبلی‌ام به روسیه، پیشنهادی مطرح شد تا علاوه‌ بر مراودات فرهنگی و سینمایی، درباره تولید مشترک هم مذاکراتی داشته باشیم که الان این مذاکرات در حال پیگیری است. ضمن اینکه بحث‌های دیگری همچون فراهم آوردن شرایط اقتصادی بازار سینما، برگزاری هفته‌های فیلم و یا تأمین زیرساخت و آموزش و غیره راهم داشته‌ایم. یکی از مهمترین مباحث ما درباره دریای خزر بود که پیشنهاد شد بین کشورهای همسایه خزر، جشنواره فیلمی برای نزدیک شدن این کشورها برگزار شود.

خزاعی ادامه داد:‌ قرار بر این است که سال آینده، ایران نخستین میزبان باشد که این جشنواره در نیمه دوم سال در مناطق شمالی ایران و احتمالا در مازندران خواهد بود و پس از آن در سال ۱۴۰۴ کشور روسیه میزبان و در سال ۱۴۰۵ ترکمنستان میزبان جشنواره فیلم خرز خواهد بود.

خزاعی عنوان کرد: در سفر قبلی به روسیه پیشنهاد برگزاری مراسمی شبیه اسکار برای منطقه اوراسیا را داشتیم که پیشنهاد شد اول اتحادیه سینمایی کشورهای این منطقه تشکیل شود و بعد با نظر همه کشورها، این رویداد را پیش ببریم و یک جشنواره بین‌المللی، مشابه اسکار داشته باشیم. البته دوستان روسیه این پیشنهاد را به شکل مکتوب داده بودند و ما گفتیم ابتدا اتحادیه را داشته باشیم و بعد این جشنواره را برگزار کنیم‌. تصمیمات خوبی هم درباره موزه ملی سینمای ایران و روسیه داشتیم. فیلم‌های خوبی در آرشیو هر دو کشور وجود دارد و قرار است تبادل تجربه و تبادل آرشیو برای تبدیل فیلم‌ها داشته باشیم.

خزاعی بیان کرد: در این جلسه همکاری‌های مشترکی در زمینه موزه‌ سینما و فیلمخانه مصوب شده است بخصوص آنکه ما متوجه شدیم در روسیه یک آرشیو غنی از فیلم‌های ایرانی وجود دارد که قرار شد برای تبادل فیلم‌ها ‌بحث کنیم.

در این بخش دیمیتری داویدنکو مدیر امور سینما و تحول دیجیتال وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه گفت: ما تجربه عالی در این سفر داشتیم. جشنواره فجر هم در منطقه و هم در دنیا مهم است و شرکت در آن باعث افتخار هر کشوری است. ما در این چند روز توانستیم به موفقیت‌های مختلفی دست پیدا کنیم و مذاکرات خوبی هم داشته باشیم. به نتایج خوبی هم برای ادامه همکاری رسیدیم. واقعا جالب است که دو روز پیش اختتامیه فجر برگزار شد و حالا ما برنامه جشنواره خزر را برای فصل پاییز برنامه‌ریزی می‌کنیم.

وی افزود: فدراسیون روسیه از این جشنواره کاملا حمایت می‌کند و هدف اصلی این رویداد، توجه به ارزش‌های پنج کشور حوزه خزر است. اولین جشنواره خزر در ایران برگزار می‌شود که یک شروع خوب برای همکاری در آینده است. باید بگویم ما با تیم‌ آقای خزاعی ملاقات زیادی هم در مسکو و هم تهران داشتیم. ما یک ارتباط جدیدی را بین آرشیوهای سینمایی دو کشور خواهیم داشت که این ارتباط بین فیلمخانه‌های دو کشور صورت می‌گیرد. ما امروز بابت پیشقدمی ایران در سازمان‌دهی اتحادیه کشورهای آسیایی خوشحال هستیم. همچنین روسیه در آکادمی اوراسیا پیشقدم است که از استقبال هر دو کشور از این موضوع خوشحالیم.

دیمیتری داویدنکو گفت: این همکاری فقط همکاری دو کشور نیست و ما نظر کشورهای دوست را هم به این همکاری جلب خواهیم کرد. در روسیه فیلم‌های ایرانی را خیلی دوست دارند و در جشنواره‌های سینمایی مختلف در روسیه حضور پیدا و در اکثر مواقع جوایز مختلفی را دریافت می‌کنند. در چارچوب ملاقاتی که داشتیم نمایش فیلم‌های ایرانی در سینماهای روسیه و فیلم‌های روسی در سینماهای ایران مورد بررسی قرار گرفت. موضوع خیلی مهم تولید مشترک است چون ما اشتراکات زیادی داریم البته مشکلات مشترک زیادی هم داریم با تولید مشترک می‌توانیم موضوعات یکدیگر را بفهمیم. من از وزارت فرهنگ روسیه و خودم آرزو می‌کنم که تمام برنامه‌ها هرچه زودتر انجام شوند البته مطمئنیم که حتما انجام می‌شود.

در ادامه «صاحی صالح بایرام اف» مدیر سینمایی ترکمنستان بیان کرد: ما امروز مهمان آقای خزاعی هستیم و از این موضوع خوشحالم. من وقتی سیزده سال داشتم در سال ۱۹۹۰ در جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان حضور داشتم. از دعوتی که آقای خزاعی برای جشنواره فیلم فجر داشتند، تشکر می‌کنم. ما امروز موضوع جشنواره خزر را با حضور پنج کشور حوزه خزر مورد بررسی قرار دادیم. فیلمسازان ترکمنستان هم حاضر هستند در جشنواره خزر شرکت کنند. دریای خزر یا کاسپین همه ما را به هم متصل می‌کند و ما را به یک خانواده تبدیل کرده است.

واو ادامه داد: موضوع همکاری در حیطه جشنواره فیلم خزر برای اولین‌بار از طرف رییس‌جمهور فدراسیون روسیه در نشستی که در عشق آباد داشتیم مطرح شد. روسای جمهور پنج کشور حوزه دریای خزر هم از این موضوع استقبال کردند و گفتند فیلمسازان همه کشورها وارد همکاری در این حیطه خواهند شد. امروز یک روز تاریخی رقم خورد و راند اول مذاکرات درباره جشنواره خزر پیش رفت. از طرف خودم این آرزو را دارم که جشنواره خزر موفق و در دنیا معروف شود. باید بگویم که این یک سال مهم برای ماست که اولین دوره جشنواره خزر در ایران برگزار و دومینش در روسیه و بعدی در ترکمنستان برگزار می‌شود.

خزاعی در پاسخ به فیلم‌هایی که برای جشنواره پذیرفته می‌شوند توضیح داد: فعلا فیلم‌های دو سالانه را برای دوره اول جشنواره برگزار می‌کنیم ولی هدف ما صرفا برگزاری جشنواره نیست بلکه بیشتر به دنبال همکاری و مشارکت با کشورهای منطقه هستیم.

به گفته وی ساخت فیلم درباره جامی و بوعلی سینا در این مدت مطرح شده و از سوی چین، ترکیه، هند و یونان هم درخواست‌هایی برای تولید مشترک مطرح شده است بخصوص آنکه این اقدام در حوزه اقتصادی می‌تواند کمک زیادی کند.

خزاعی همچنین افزود: برخی جشنواره‌ها از سال قبل بخاطر اتفاق‌هایی که پیش آمد، فضای تحریمی را ایجاد کردند ولی با تولیدات مشترک ورود به بازارهای جهانی به وجود می‌آید.

او در ادامه به سوالی درباره ادامه جشنواره فیلم خزر در صورت تغییر دولت‌ها گفت: این جشنواره فقط مربوط به ایران نیست که با تغییر دولت جابجا شود و برنامه سه سال آینده آن مشخص شده است. درباره زمان هم, ما پاییز را پیشنهاد دادیم که هوای شمال شرجی و گرم نباشد و قرار شد آنها تا ۲۰ روز آینده نتیجه بررسی خود را به ما خبر بدهند.

خزاعی در ادامه به مصوبه اکران فیلم‌های خارجی در سینماها اشاره کرد و گفت: با وجود استقبال اولیه، بعدا برای خرید حق رایت فیلم‌ها اقدامی نشد.

به گفته وی بخش‌های مصوب شده جشنواره فیلم خزر با فیلم‌های داستانی، کوتاه،‌ مستند و پویانمایی خواهد بود.

نماینده روسیه تولید مشترک و حل مشکلات در دو کشور را از دستاوردهای این جشنواره معرفی و تاکید کرد که هدف اصلی جشنواره همین است که میتوان با اتمسفر سینما روابط خوبی را ایجاد کرد.

وی همچنین بیان کرد: به لطف تحریم‌هایی که علیه روسیه انجام شد، ما توانستیم سینمای ملی روسیه را احیا کنیم و توجه به سینمای کشورهای اطراف و شرق بیشتر شد و الان فیلم‌های آمریکایی انگشت شمار هستند.

خزاعی در ادامه یادآور شد که جشنواره خزر با مشارکت مالی کشورها برگزار می‌شود.

او در پاسخ به سوالی درخصوص درباره ثبت جشنواره خزر در فیاپف و اینکه جایگاه این رویداد در مقایسه با تلاش عربستان برای جشنواره سازی چیست چرا که به نظر می‌رسد بیشتر منطقه‌ای باشد تا بین‌المللی گفت: ما هنوز کارهای ثبت در فیاپف را انجام نداده‌ایم. جشنواره خزر مدل جدید جشنواره‌های منطقه‌ای است. من ندیده بودم کشورها هم پیمان برای یک موضوع شوند. این یک تجربه جدید است و به این معنا نیست که ما پیگیر این قضیه باشیم تا همه ساله در ایران برگزار شود. قدمت رقابت ما در حوزه خزر نیست. ما سال بعد اصلا میزبان این رویداد نیستیم. رقابت ما همچنان در فیلم فجر است نمی‌توان قدمت و اعتبار فجر را در منطقه و حتی جهان نادیده گرفت‌.‌

وی افزود: کشورهایی که جدیدا در حوزه سینما فعالیت می‌کند و از سینما و ورزش برای تمدن سازی استفاده می‌کنند مثل عربستان مشکل نیروی انسانی دارند سطح سینمای آن‌ها اصلا در حد ما نیست با پول نمی‌توانید نیروی انسانی یا هنرمند خلق کنید اما می‌توانید از هالیوود و بالیوود بخواهید که برای شما فیلم بسازند اما ما در ایران نیروی انسانی و فیلمسازان خوبی داریم. عربستان برای آوردن یک بازیگر ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار پول خرج کرده بود تا با جت شخصی به عربستان بیاید. شما نباید از سینمای ایران چنین رفتارها و هزینه‌ای را انتظار داشته باشید. ما هزینه نمی‌کنیم اما اعتبار بالایی داریم.

رئیس سازمان سینمایی تأکید کرد: فیلم‌های ساده و لوباجت ما افتخارات زیادی را در جهان ثبت کرده‌اند سرمایه سینمای ایران نیروی انسانی آن است. فوتبال عربستان از قبل قوی بوده است. اما درباره سینما اینچنین نیست. نمی‌گویم اصلا نیروی انسانی ندارند اما هنوز از عربستان فیلمساز برجسته‌ای مثل ایران و روسیه ندیده‌ایم. شاید در سال‌های آینده به هزینه کردن و تربیت فیلمساز این اتفاق برایشان رخ بدهد اما هنوز اینچنین نشده است اما ما امیدواریم این کشورها هم تقویت شوند. عربستان هنوز فیلمساز مطرحی در دنیا ندارد.

رئیس سازمان سینمایی در بخش دیگری از نشست با اشاره به این حواشی درخصوص اشتباه بیانی که داشت توضیح داد: طبیعی است که بعد از بیست شب فشردگی جشنواره در شب آخر که سخت‌ترین شب است، کسی در سخنرانی خود تپق بزند. این اتفاق قبلاً هم برای من و برای خیلی‌ها رخ داده است.

او ادامه داد: حالا یک عده‌ای از دوستان ما را تخریب کردند. آن‌هایی که فسیل سیاسی بودند و می‌خواستند من را تخریب کنند، بحث دیگری است و بالاخره این اتفاق هم رخ داد‌. عده‌ای نمی‌خواستند دستاوردهای جشنواره را بینند، حتی برخی این موضوع را مطرح می‌کردند که آیا من بلدم نماز بخوانم یا نه؟

وی افزود: من به همه آن‌هایی که عقده‌گشایی کردند و آنهایی که چندسال قبل جزو کاندیداهای ریاست‌جمهوری بودند و هرروز توئیت می‌زنند، می‌گویم ای کاش موقع سال تحویل به یاد من باشند و وجدان آنها آرام باشند. البته یک اتفاق خوب هم رخ داد. این موضوع باعث شد یکی از دوستان قدیمی و مدرسه‌ای خودم را پیدا کنم. این موضوع اتفاقا باعث مودت و دوستی شد امیدوارم بتوانیم چیزهای خوب را ببینیم.

خزاعی در پایان عنوان کرد: تپق زدن باز هم ممکن است اتفاق بیفتد. من اولش اصلا فکر نکردم که اشتباه کردم. من اتفاقا نوشته داشتم اما اصلا از روی نوشته نخواندم. همه کسانی که در ایران زندگی می‌کنند این دعاها را بلدند. من دلایل این تخریب را می‌دانم اما جای مطرح کردنش اینجا نیست.

انتهای پیام/