در ضیافت یلدا کدام شبکه تلویزیون را تماشا کنیم؟

تدارک یلدایی تلویزیون در بلندترین شب سال شب یلدا نزدیک است و روزهای پایانی پاییز را می گذرانیم.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر الگونیوز؛ شبکه‌های مختلف سیما همگام با سنت دیرینه ایرانیان، با دعوت از هنرمندان، خوانندگان، ورزشکاران و چهره‌های محبوب و مردمی، شادترین شب‌نشینی سال را همراه با مردم رقم خواهند زد و نمایشی از دورهمی‌های خانوادگی، آداب و رسوم شب یلدا را در قاب‌های خود نمایش می‌دهد.

بازنمایی فضای عاطفی و شاد مهمانی های خانواده ها و ارتباطات بین نسلی در آن خانواده ها، برجسته سازی تکریم بزرگ‌ترهای فامیل و خانواده به‌ویژه پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، ترویج سنت عیادت از بیماران و سرکشی به سالمندان، ترویج فرهنگ کتابخوانی و مرتبط با هویت ایرانی – اسلامی در مهمانی‌ها مانند حافظ خوانی، آموزش بازی‌های خانگی و سرگرمی‌های گروهی برای دورهمی‌های یلدایی از جمله شاخص هایی است که سیما آن را در برنامه سازی های خود لحاظ کرده است.

برگزاری پویش های مردمی با محوریت ایجاد شادی، همدلی و پیوند بین نسلی در خانواده ها، ارتباط زنده تصویری با منزل و خانواده شهدا و نمایش کمک‌های مؤمنانه و … از جمله اقداماتی است که تلویزیون برای یلدا در نظر دارد.

شناخت ظرفیت های بومی و هویتی استان های کشور و آشنایی با موسیقی نواحی مختلف در ویژه برنامه های یلدایی شبکه یک

شبکه یک سیما به مناسبت شب یلدا؛ طولانی ترین شب سال و آخرین شب از پاییز ۱۴۰۲ ویژه برنامه «ایران دوست داشتنی» را روی آنتن می برد.

«ایران دوست داشتنی» به تهیه کنندگی مقداد مومن نژاد با حضور اقوام ایرانی و پرداختن به آداب و رسوم شب چله در قومیت های گوناگون ایرانی با حضور ۳۵۰ نفر تماشاچی در استودیو و تهیه مسابقه برای حاضرین چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه ساعت ۲۳:۱۵ از شبکه یک سیما پخش می شود.

این برنامه پنج شنبه شب از ساعت ۱۹:۳۰ تا ۲۰:۴۵ نیز پخش خواهد شد.

برنامه موسیقیایی «کرشمه» به تهیه کنندگی علی اسکندری در سه قسمت طی مدت سه شب از موسیقی آوایی و سنتی استان مازندران، آذربایجان شرقی و … روزهای سه شنبه ۲۸ آذرماه تا پنجشنبه ساعت ۱۹ روی آنتن می رود.

همچنین فیلم سینمایی «روز یلدا، شب چله» جمعه یکم دی ماه ساعت ۱۶ روی آنتن شبکه یک می رود.

«سیدخندان» و «مداربسته» در شب یلدا برای مخاطبان خود، لحظات شادی رقم خواهند زد

عوامل تولید و دست‌اندرکاران برنامه «صبحانه ایرانی» به مناسبت شب یلدا ویژه برنامه‌ زنده «یلدای ایرانی» را از ساعت 19 تا 1 بامداد با حضور مهمانان مختلف و آیتم‌های متنوع و جذاب به روی آنتن خواهند برد و به استقبال بلندترین شب سال خواهند رفت.

«سیدخندان» برنامه ای شاد و طنازانه با محتوای مسابقه، استند آپ با حضور تماشاگران در استودیو به مناسبت شب یلدا به روی آنتن خواهد رفت.

مجله شبانگاهی «مدار بسته» در دو بخش استودیویی و آیتمی لحظات شاد و مفرحی را برای مخاطبان به ارمغان می‌ آورد. این برنامه با توجه به مناسبت شب یلدا به این موضوع منعطف خواهد شد.

دو قسمت هم از خلاصه برنامه های «صبح جمعه» و «عصر جمعه» در ساعات 9 و 17:30 پخش می شود.

برنامه «شادونه» ویژه یلدا نیز از ساعت ۱۴:۳۰ روز پنجشنبه 30 آذر ماه و دو قسمت ویژه یلدایی برنامه «خیلی دور خیلی نزدیک» نیز در روزهای پنجشنبه و‌ جمعه ساعت ۱۳:۳۰ روی آنتن می رود.

برنامه ای شاد در بلندترین شب سال، از آنتن شبکه سه

ویژه‌برنامه «یلدا» در سه شب؛ سه‌شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه، ۲۸، ۲۹ و ۳۰ آذرماه، از شبکه سه سیما پخش می شود. این برنامه با اجرای ایمان قیاسی و یوسف تیموری و همچنین استفاده از مهمانان خاص انجام خواهد گرفت.

«چاووش» شبکه چهار میزبان مهمانانی از کشورهای همسایه و اقوام نواحی مختلف ایران است

برنامه شبانگاهی «چاووش» برای شب یلدا تدارک ویژه دیده است. این برنامه از ساعت 21 تا 24 به روی آنتن می رود.

محوریت این برنامه گفتگو در همراهی با کشورهای هم فرهنگ و اقوام ایرانی خواهد بود و مهمان هایی از کشورهای همسایه و اقوام و نواحی ایران در «چاووش» حضور خواهند داشت.

مهمانان برنامه در حوزه های فرهنگ مردم و مشترکات آیینی گفتگو خواهند کرد و کلیپ هایی در مورد تنوع فرهنگی پخش می شود. مروری بر موسیقی فلسطین، ایین اقوام و نقش زنان در پاسداشت آیین ها، بازنمایی آیین شب چله در اقوام مختلف ایران و…. از بخش های این برنامه خواهد بود.

همچنین با توجه به اتمام این برنامه عملکرد «چاووش» نیز در مرور می شود.

رئالیتی شوهای دیدنی در آخرین شب پاییز در قاب شبکه نسیم

برنامه های جدید «بگو بخند ۲»، «نسیمی شو»، «نسیم آوا» و «شوتبال» از جمله برنامه هایی است که از ساعت ۱۷:۳۰ تا بامداد نخستین شب زمستان به روی آنتن خواهد رفت.

فصل دوم «بگو بخند» با دو ویژه برنامه شب یلدا با اجرای عبدالله روا به تهیه‌کنندگی سید احسان حسینی پخش خود را آغاز می کند.

ویژه‌برنامه‌ یلدای «بگو بخند» که برای دو شب تهیه و تدارک دیده شده در پنجشنبه ۳۰ آذر و جمعه اول دی ۱۴۰۲ از ساعت ۲۱:۳۰ از شبکه نسیم میهمان خانه های مخاطبان خواهد بود. در این برنامه ها عبدالله روا میزبان هنرمندان شاخصی مثل: علیرضا خمسه، شهرام شکیبا، پژمان بازغی، قدرت‌الله ایزدی، سوگل طهماسبی، رضا شفیعی‌جم، نعیمه نظام دوست، شهاب عباسی، فیروز کریمی، امیر تاجیک، سپیده خداوردی، سینا درخشنده، رسول نجفیان و… است. بخش های جذاب نمایشی، استنداپ کمدی و شعرهای طنز از دیگر بخش های این برنامه است که توسط منتخبین فصل قبل برنامه اجرا خواهد شد و فضایی دلنشین را به وجود خواهد آورد.

«نسیمی‌شو» به تهیه کنندگی و کارگردانی پرهام عمرانی با ویژه برنامه شب یلدا به روی آنتن می رود. «نسیمی‌شو» با مأموریت معرفی برنامه‌های شبکه نسیم و همچنین تصاویر دیده نشده از این برنامه‌ها به آنتن می آید و با دعوت از عوامل برنامه ها به معرفی آنها می پردازد. همچنین ویژه برنامه شب یلدا «نسیمی شو» با بخش های مختلفی برای مخاطبان تدارک دیده شده است. آیتم های این برنامه شامل بخش های «پشت صحنه»، بخش « اون ور آب» با اجرای پدرام ابدان با سلبریتی های خارجی به روش هوش مصنوعی، بخش «پادرمیونی» عوامل برنامه به همراه هنرمندان سراغ افرادی می روند که با هم کدورت دارند تا آشتی آنها صورت بگیرد، بخش «استند آپ کمدی»، هانا ستوهی و محمد حسین توسلی افراد برگزیده «خنداننده شو» حضور دارند. «نسیمی‌شو» قرار است از هفته های بعد پنجشنبه‌ و جمعه‌ با شعار «حتی به یه لبخند» در 45 دقیقه از ساعت ۱۹:۳۰ روی آنتن شبکه نسیم باشد.

ویژه برنامه یلدایی «نسیم آوا» با دکوری متفاوت در فضای سنتی به تهیه کنندگی و اجرای محمد رضا محبی پنجشنبه و جمعه این هفته ساعت ۱۹ از شبکه نسیم پخش می شود. در این برنامه حامد محضر نیا، مجتبی کبیری، محمد حشمتی و خواننده های اقوام و نواحی حضور خواهند داشت.

تنوع گزارش های مردمی شبکه تهران در شب یلدا ؛ از بازار شب چله تا ترویج سنت عیادت از بیماران در بلندترین شب سال

برنامه «در شهر» گزارش های مردمی از سطح شهر با موضوع شب یلدا، بازار شب یلدا و با محوریت آداب و رسوم و سنت عیادت از بیماران و سالمندان و تاکید بر سنت های حسنه ایرانی را پخش می کند.

برنامه «به خانه برمی گردیم» متناسب با این آیین باستانی با بخش های حافط خوانی، اجرای موسیقی و با حضور کارشناسان حوزه خانواده، عصر پنجشنبه در ساعات منتهی به شب یلدا پخش می شود.

«آشپزی با مامان» ویژه شب یلدا با محوریت پاسداشت آئین ایرانی و فرهنگی این شب با دعوت از مهمانان و هنرمندان و همچنین پخش پلی بک های شاد و متنوع و مرتبط به این موضوع اختصاص خواهد یافت.

ویژه برنامه صبحگاهی «سلام تهران» با انعطاف به این موضوع با حضور مهمانان و کارشناسان و پخش میان برنامه ها این آیین را پاس خواهد داشت.

شبکه آموزش جشن شب یلدا را در کنار دانش آموزان یک مدرسه شبانه روزی برگزار می کند

ویژه برنامه شب یلدا شبکه آموزش به تهیه کنندگی و کارگردانی شهرام قدیری و با اجرای احمدرضا موسوی و سیاوش قاسمی روی آنتن می رود.

در این برنامه علاوه بر پخش قطعه های شاد موسیقی، از هنرمندانی همچون شهرزاد عبدالمجید و لیلا بوشهری دعوت شده تا در شب یلدا و در کنار مردم از زیبایی های این شب خاطره انگیز سخن بگویند.

عروسک «ننه سرما» و «فینگیل» و بازیگران کودک برنامه نمایشی «یکی بود یکی نبود» با اجرای نمایش شاد و مفرح با حال و هوای یلدا شبی به یادماندنی را خواهند ساخت.

از دیگر بخش های جذاب و دیدنی این برنامه، حضور شبکه آموزش در یکی از مدارس شبانه روزی و برگزاری جشن یلدا در جمع دانش آموزان است که حال و هوایی دیدنی و دوستانه برای برنامه به ارمغان آورده است.

وِیژه برنامه یلدای شبکه آموزش به همت تامين برنامه شبكه آموزش سیما، 30 آذر ماه از ساعت 21 تا 23 از این شبکه پخش خواهد شد.

شب یلدا در شبکه قرآن و معارف از بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) یلدایی تر می شود

شبكه قرآن و معارف سيما با تدارك ويژه برنامه شب یلدا از بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا (ع) مهمان خانه های بینندگان عزیز خواهد بود.

این برنامه با حضور جمعی از شعرا و اساتید قرآنی، مداحان اهل بیت و خانواده معظم شهدا، لحظات شاد و عرفانی را در طولانی ترین شب سال رقم خواهد زد.

ویژه برنامه شب یلدا شبکه قرآن و معارف سیما پنجشنبه ۳۰ آذر بعد از اذان گاهی مغرب تا ساعت ۲۲ به صورت زنده از بارگاه نورانی امام مهربانی ها در مشهد مقدس و پس از آن تا ساعت ۲۳ از کربلای معلی پخش می شود.

با فیلم های سینمایی جذاب شبکه نمایش به استقبال زمستان می رویم

شبکه نمایش سیما با فیلم های سینمایی «بلندترین شب سال»، «تیم امنیت»، «جانوران شگفت انگیز: جنایات گریندلوالد»، «مردان سیاه پوش بین المللی» و «تسخیرناپذیران» مهمان خانه های مخاطبان خود می شود.

توصیه هایی یلدای در «انارستان» شبکه افق

شبکه افق به مناسبت یلدا برنامه «انارستان» را با حضور مهمان هایی، ساعت ۲2 از مشهد مقدس روی آنتن می برد.

توصیه هایی یلدای در «انارستان» شبکه افق

شبکه افق به مناسبت یلدا برنامه «انارستان» را با حضور مهمان هایی، ساعت ۲2 از مشهد مقدس روی آنتن می برد.

مهمانان «مثبت سلامت» از مسائل مرتبط با شب یلدا در شبکه سلامت می گویند

برنامه «حال خوب» به صورت ویژه با حضور میهمانان حوزه سلامت با محوریت موضوعات اجتماعی و خانواده مرتبط با شب یلدا خواهد پرداخت. این برنامه از ساعت 20:35 تا 22:35 روی آنتن شبکه سلامت می رود.

«بلا به دور» به صورت منعطف به مناسبت شب یلدا از ساعت 19 تا 20:30 پخش می شود. «پنجره باز» هم در دو قسمت 30 دقیقه ای روزهای پنج شنبه و جمعه به موضوع شب یلدا به صورت منعطف می پردازد.

«مثبت سلامت» با حضور میهمانان و ارتباط تلفنی با آنها به مسائل روز جامعه مرتبط با شب یلدا خواهد پرداخت.

«خانه آبنباتی» شبکه کودک یلدایی می شود

شبکه کودک برنامه های «خانه آبنباتی» و «مل مل» را ساعات ۱۶:۳۰، ۱۷:۳۰ و ۲۰:۳۰ به مناسبت یلدا پخش می کند.

مستندهایی با مضمون آیین و سنن شب یلدا در ایران زمین در قاب شبکه مستند

مستند «خجو» تولید جدید شبکه مستند ساخته محمد عبداللهی است که چهارشنبه 29 آذر ساعت 20 پخش می شود.

مستند «انار سیاو» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مهدی تیموری هم با نگاهی به انارستان سرسبز منطقه زیر تنگ سیاب شهرستان کوهدشت ساخته‌ شده و در حدود ۲۵ دقیقه به کاشت انار در لرستان و باغ‌های زیبای آن می‌پردازد.

این مستند با موضوع یاقوت سرخ دیار لرستان ساخته ‌شده است و کیفیت انار عالی این منطقه و رضایت باغداران از این محصول را به تصویر کشیده است.

«انار سیاو» چهارشنبه 29 آذر ساعت 19:30 از شبکه مستند پخش خواهد شد.

مستند «طنز پارسی» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی ابوالفضل توکلی تولید جدید شبکه مستند پنجشنبه 30 آذر ساعت 20 پخش می شود.

این مستند پرتره ای از امیر پارسی است، هنرمندی که اغلب مردم او را با ايفاي نقش «اوستا» در مجموعه‌ «عبدلي و اوستا» مي‌شناسند.

مستند «چیله شو» ساخته نادر شیخ الاسلامی با نگاهی به آداب و رسوم مردم مازندران ساخته شده و پنجشنبه 30 آذر ساعت 19:30 پخش می شود.

مهمانان «مثبت سلامت» از مسائل مرتبط با شب یلدا در شبکه سلامت می گویند

برنامه «حال خوب» به صورت ویژه با حضور میهمانان حوزه سلامت با محوریت موضوعات اجتماعی و خانواده مرتبط با شب یلدا خواهد پرداخت. این برنامه از ساعت 20:35 تا 22:35 روی آنتن شبکه سلامت می رود.

«بلا به دور» به صورت منعطف به مناسبت شب یلدا از ساعت 19 تا 20:30 پخش می شود. «پنجره باز» هم در دو قسمت 30 دقیقه ای روزهای پنج شنبه و جمعه به موضوع شب یلدا به صورت منعطف می پردازد.

«مثبت سلامت» با حضور میهمانان و ارتباط تلفنی با آنها به مسائل روز جامعه مرتبط با شب یلدا خواهد پرداخت.

انتهای پیام/