پایان نشست رسانه‌ای دبیر جشنواره فیلم فجر/ سیاست های جشنواره را بخوانید!

نشست رسانه‌ای چهل و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر با حضور اهالی رسانه در موزه سینما حال برگزاری است .

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر الگونیوز؛ این نشست با پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و قرائت کلام الله مجید آغاز شد. سپس تیزری از فیلم های حاضر در جشنواره چهل و دوم پخش شد.

‌‌مسعود نجفی مدیر روابط عمومی این دوره از جشنواره فیلم فجر به اهالی رسانه خوش آمد گفت و اعلام کرد طبق روال گذشته خبرنگارانی که سوال دارند به نوبت در بخش دوم نشست و پس از صحبت های دبیر جشنواره می توانند سوال‌های خود را مطرح می کنند. همچنین این برنامه به صورت زنده از طریق سایت روبیکا و شبکه دو در حال پخش است.

سپس پوسترهای بخش بین الملل، جلوگاه شرق، مسابقات آسیایی کشورهای اسلامی، سینمای سعادت، جاده کمربند، پوستر فلسطین با عنوان «روح و دم»، بازار بین ‌الملل، نگاه نو، با طراحی حمیدرضا بیدقی رونمایی شد.

سپس مجتبی امینی دبیر چهل و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر با بیان اینکه وارد فصل جدیدی از جشنواره فیلم فجر شدیم، گفت: امسال شاکریم که جشنواره پرشور و رونقی را به واسطه آثار زیبایی که تولید و خلق کردند، داریم.

امسال جشنواره شلوغی است و با توجه به تقاضای بالای حضور فیلمسازان هیات انتخاب کار سختی داشتیم و حدود ۱۰۶ به دبیرخانه رسید و بازبینی شد. همچنین به واسطه احترام به همه اهالی سینما پیرو تولید حجم زیادی از فیلم‌اولی ها که ۵۱ فیلم‌اولی متقاضی حضور بودند بخش فیلم‌های اول به جشنواره اضافه شد و میزبان ۱۲ اثر هستیم و در کنار آن جشنواره با  ۴ اثر پویانمایی کار خود را آغاز می‌کند.

وی افزود: امسال اتقاق خوب این است که آثار در اقلیم‌های مختلف کشور ساخته شده‌اند و با مجموعه فیلم ها از جغرافیا و حوزه‌های و با مضامین مختلف روبرو هستیم. همچنین در حوزه اجتماعی، کودک و نوجوان، طنز، دفاع مقدس فیلم های خوبی داریم‌.

امینی اعلام کرد: امسال کار هیئت داوران مانند هیئت انتخاب سخت خواهد بود زیرا فیلم خوب زیاد داریم‌ و فیلم های سینمای مردمی از ساعت ۱۶ اکران می‌شوند.

دبیر این دوره از جشنواره گفت: با توجه به فیلم‌هایی که داشتیم در حوزه پویانمایی با آموزش و پرورش هماهنگ شده تا صبح‌ها سانس مدرسه را برنامه ریزی شودتا ۵ فیلم را صبح ها نمایش دهیم و در خدمت دانش آموزان باشیم.

همچنین امسال مهمانان ویژه این دوره از جشنواره دانش آموزان هستند و بستر اردوهای دانش آموزی را شکل خواهیم داشت‌.

او با بیان اینکه جشنواره فجر یکی از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی سالگرد انقلاب اسلامی است، افزود: باید شرایطی فراهم شود که همه بتوانند از آن بهره ببرند به همین دلیل و ببینده فیلم ها باشند پس نابینایان و ناشنوایان عزیز هم می توانند در سینماهای مختلف حضور پیدا کنند و بیننده فیلم‌های جشنواره فجر باشند.

امینی درباره مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر نیز توضیح داد: جشنواره چند سال افتتاحیه نداشت و باتوجه به همدلی که بین مخاطبان سینما و خانواده سینمای وجود دارد امسال با یک افتتاحیه منسجم در تالار وحدت جشنواره را شروع می کنیم و بزرگداشت خواهیم داشت.

همچنین در افتتاحیه امسال شاهد بزرگداشت ۴ پیشکسوت از جمله محمد‌رضا علی‌قلی، پرویز شیخ‌طادی در حوزه کارگردانی و خانم فریبا کوثری و ابولفضل پورعرب در حوزه بازیگری هستیم.

دبیر این دوره از جشنواره اعلام کرد: ما سعی کردیم موضوعات مختلفی را امسال در دستور کار قرار دایم که همه تکیه بر موضوع احترام بر اهالی سینما و پیشکسوتان است به همین دلیل شعار ما در سال گذشته و امسال بر پایه اخلاق مداری است‌.

او بیان کرد: در جریانیم که دوستان ما در خانواده سینما شبانه روز و در شرایط سخت زحمت می‌کشند و می‌جنگند تا آثار سینمایی خلق کنند و  به زمان جشنواره سینمای ایران برسانند و اگر شرایط پخش برای صنوف در شرایط مختلف میسر نشود، ممکن است دلخوری پیش آید.

به همین دلیل ما امسال موضوع بلیت را کنار گذاشتیم و با برنامه ریزی مدیریت خانه سینما مجموعه ای در اختیار اهالی خانه سینما قرار گرفت و اهالی خانه سینما با ثبت نام و دریافت کارت بتوانند مانند اهالی رسانه فیلم‌ها را با آرامش و احترام تماشا کنند.

دبیر این دوره از جشنواره افزود: دو بخش نیز به جشنواره امسال اضافه شده است. با توجه به ظلم رژیم صهیونیستی وظیفه جشنواره این بوده که در مقابل این ظلم برنامه ریزی کند و امسال بخش فلسطین روح و دم به صورت غیر‌قابتی برگزار می‌شود.

امینی با اشاره به بخش بین‌ الملل نیز بیان کرد: با توجه به شرایط منطقه و تجربه پارسال شکر خدا امسال ۷۸ کشور متقاضی حضور در جشنواره شدند و  ۶۲۱ اثر ثبت نام کردند و مشاوران ما در انتخاب آثار حدود ۳ ماه درگیر انتخاب اولیه بودند. همچنین دو بخش رقابتی داریم که یکی سینمای سعادت و یکی جلوه‌گاه فجر و بخش جشنواره جشنواره ها است.

او ادامه داد: بخش پنجم بین‌الملل نیز بخش کمربند جاده و مربوط به اتحادیه انجمن جاده ابریشم شانگ‌های است که ما هم عضو آن شده ایم و از کشورهای مختلف میزبان آثار مختلف خواهیم بود. هم از صاحبان آثار و هم از نخبگان جهانی که از ۱۶  بهمن ماه حضور خواهند داشت و از کشورهای مختلف میزبان آثار مختلف خواهیم بود.

امینی گفت: نشست‌های خبری پس از فیلم‌ها برگزار خواهند شد و سعی داریم شرایطی آرام با تکیه بر اخلاق مداری فراهم شود.جشنواره فیلم فجر مهم‌تریم رویداد فرهنگی هنری کشور و منطقه است. ما جزو جشنواره های الف دنیا و عضو فیاپ هستیم و این یک دستاورد برای سینمای کشور ما است. جا دارد از همه عزیزانی مانند بانک ملی، رویکا، بانک سینا، شهرداری تهران و همه کسانی که در برگزاری جشنواره به ما کمک کردند تشکر کنم.

امینی در ادامه نشست در پاسخ درباره امکان دریافت فیلم برای سینماداران گفت: باتوجه به زحماتی که همکاران عزیز کشیدند سعی کردیم مشکل فنی را حل کنیم و زیر بار تست و آزمون این موضوع رفته ایم و فیلم ها بارگزاری و سینماداران دسترسی دارند. اما به صورت پشتیبان هم موضوع هاردها را گذاشته است.

امسال اولین سالی است که از این فناوری در تهران و استان ها استفاده می شود و سینماها از حالت اکران سنتی خارج شده است اما ما بسته پشتیبان هم گذاشته ایم.

شقایق عرفی نژاد از همشهری درباره طیف شرکت‌کنندگان امسال در جشنواره پرسید و امینی پاسخ داد: قاعده به این شکل است که ما هرسال شاهد رویش ها بودیم و هرسال نسل های جدیدی از فیلمسازان به جمع ما اضافه شدند. فیلمسازان کوتاهی سال ها پشت در بودند و منتظر شرایطی بودند تا فیلم بلندشان را بسازند. در یک‌سری سال ها کمرنگ و در یک‌سری سال ها پررنگ بوده است. دوستان ما تلاش کردند در سازمان سینمایی که فیلمسازان جوان حضور داشته باشند و این اتفاق امسال هم افتاده و شاهد رویش هستیم و فیلمسازان جدیدی می بینم که حرفی برای گفتن دارند. این اتفاق خوبی است که نسل تازه نفس هم در این بستر شرکت کند و دیده شود.

سید مرتضی حسینی از آنا درباره بخش بین‌الملل جشنواره در دوره قبل و تفاوت‌های این بخش در جشنواره امسال سوال پرسید و امینی گفت: پارسال جشنواره فجر در گرد غباری برگزار شد و کل دنیا دست به دست هم داده بودند تا جشنواره فجر برگزار نشود و چراغ فجر خاموش شود. شرایط سخت و پیچیده ای بود و به لطف خدا و همراهی همه شما عزیزان جشنواره پارسال برگزار شد. تحریم ها حوزه بین‌الملل را هم تحت‌الشعاع قرار داده بود و همه دست به دست داده بودند تا هنرمندانی که درگیر این موضوعات نیستند را برای عدم حضور در جشنواره تحت فشار قرار دهند.

دوستان ما پارسال در حوزه بین‌الملل کمک کردند تا چراغ بین‌الملل ما خاموش نشود.

امسال هم همین است و دوستان ما برنامه‌ریزی انجام داده اند و امسال پرقدرت شاهد بخش بین‌الملل خواهیم بود.

زهرا عباسی از هنرآنلاین درباره حضور فیلم‌های طنزی که در سینما پرفروش شده‌اند و اما امسال در جشنواره حضور ندارد بخش پویانمایی سوال پرسید و دبیر جشنواره توضیح داد: امسال بخش انیمیشن نداریم. هرسال پویانمایی در جشنواره حضور دارد. ما بخش سودای سیمرغ داریم و نگاه نو براساس حضور فیلم اولی‌ها اضافه می‌شود.

هر جشنواره ای یک چارچوب و سیاست کلان دارد. آثاری که در جشنواره ها حضور دارند باید یک استانداردهایی برای داوری شدت داشته باشند اگر اثری در جشنواره حضور ندارد دلیل بر این نیست که فیلم‌ خوبی نیست و شاید در پلتفرم ها میلیاردی بفروشد.

هر سال ما این موضوع را داریم و هرسال ۳۰ ۴۰ اثر خوب به جشنواره راه پیدا نمی‌کنند. همه جای دنیا همین است و هیات انتخاب هم براساس همان سیاست ها آثار را انتخاب می‌کند. اگر اثری به جشنواره راه پیدا نمی‌‌کند دلیل بر بد بودن آن فیلم نیست.

سبد ناوگان باید متنوع باشد تا مخاطب اذیت نشود. براین اساس تمام عزیزان متقاضی حضور از دوستان خوب ما هستند و برایشان احترام قائل هستیم. فیلمی داشتیم که ‌در جشنواره درخشیده اما در اکران موفق نبوده است و بلعکس.

میر‌جعفری از خبرگزاری دانشجو درباره حذف جایزه مردمی جشنواره فجر پرسید و دبیر جشنواره پاسخ داد: همه ما این جایزه را دوست داریم. هنوز هیچ استاندار منسجم و فنی در ناوگان کشور وجود ندارد که محقق کند خطایی در دادن آثار رقم نخورد. این را در نظر بگیرید که جشنواره های گرید a چنین جایزه ای دارد. بالاخره همه مخاطبان سینما و فیلمسازان این جایزه را دوست دارند و باید به این جایزه احترام بگذاریم و حس نوستالژیکی برای همه ما دارد.

عطیه موذن از خبرگزاری مهر درباره دو بخش فیلم کوتاه و مستند جشنواره فیلم فجر و گلایه فیلمسازان این حوزه سوال پرسید و دبیر جشنواره گفت: ما یک جشنواره ویژه و بین‌المللی داریم که متعلق به خانواده فیلمسازان کوتاه به نام جشنواره فیلم کوتاه تهران است. در جشنواره سینما حقیقت نیز مستندسازان حضور دارند. جشنواره فیلم فجر نیز برای سینماگران است که به طور ویژه به آثار آنان پرداخته شود. سال هاست که  به فیلمسازان کوتاه و مستند احترام گذاشته می‌شود تا در جشنواره‌ها حضور داشته باشند. آثار برجسته این ۲ رویداد به جشنواره فیلم فجر راه پیدا می‌کنند و داوری می‌شوند. این آثار فیلم کوتاه و مستند یک بار در جشنواره‌های تخصصی اکران و داوری شده اند اما در جشنواره فیلم فجر هم یک بار حضور دارند. جوایز اقلام تبلیغی، مستند و فیلم کوتاه را در افتتاحیه اهدا می‌کنیم اما همچنان اکران را در خانه جشنواره خواهیم داشت.

گلاویژ نادری از روزنامه سازندگی نیز پرسید: آقای امینی با توجه به اعضای هیات انتخاب این تصور پیش می‌آید که کسانی که پارسال فیلم به جشنواره داده‌اند امسال در هیأت انتخاب و داوران حضور دارند. در این رابطه و دایره انتخاب افراد توضیح دهید.

امینی در این رابطه توضیح داد: هر جشنواره ای برای انتخاب های خود سیاست‌هایی دارد و همه جای دنیا همین است. کار هیات انتخاب دشوار است زیرا باید موضوعات و سیاست‌های مختلف را برای انتخاب آثار در نظر بگیرد. این نکته را بگویم که هیات انتخاب، هیات مشاوران دبیر است و انتخاب آثار امسال هم برگرفته از همین موضوع است و شایسته سالاری اتفاق افتاده است نه اینکه به پارسال ربطی داشته باشد. در فیلم ها آثار متنوعی می‌بینیم و این موضوع نشان می دهد که امسال همه خانواده سینما با میل و رغبت کنار هم هستند زیرا این جشنواره متعلق به خانواده سینما است. باید دست در دست هم دهیم تا فضای دو قطبی کنار برود. هیات انتخاب برگرفته از سیاست فرهنگی کشور و جشنواره انتخاب می‌شوند.

ندا رضایی از روزنامه هنرمند نیز با بیان اینکه سال‌های قبل صحبت بود که فیلم‌هایی که در جشنواره موفق هستند اکران نوروزی می‌گیرند، پرسید: امسال باتوجه به اینکه نوروز با ماه رمضان همزمان است چه برنامه ای برای اکران دارید؟

دبیر این دوره از جشنواره به این پرسش پاسخ داد: من مسئول جشنواره هستم و درباره اکران ها مسئولان مربوطه باید جواب دهند.

منوچهر دین پرست نیز از روزنامه اطلاعات پرسید که چرا دیگر بزرگان و ستارگان سینمای جهان در فجر حضور پیدا نمی‌کنند؟ آیا امسال کسی دعوت شده است؟

امینی پاسخ داد: فشارهای جهانی در چندسال اخیر برای همه ملموس بوده است ولی امسال مهمانان خوبی در حوزه بین‌الملل خواهیم داشت. برخی سال‌ها مهمانان ویژه‌ای در جشنواره حضور داشتند و برخی سال ها نه. همه می‌دانیم کشور تحریم است و شرایط سخت است. شاید یک فیلمساز برتر دوست داشته باشد حضور پیدا کند اما باتوجه به شرایط پیش آمده از سفر پرهیز کند اینگونه نیست که رابطه فرهنگی ما با دیگر کشورها قطع باشد.

علی رستگار از روزنامه جام جم نیز پرسید: هنوز هم گفته می‌شود که جشنواره فیلم فجر ویترین سینمای ایران است اما این مساله در سال‌های اخیر کمرنگ شده و نسبت جشنواره فیلم فجر با سینمای ایران کمرنگ است و فیلم‌های فجر هنوز اکران نشده‌اند. از طرفی به فیلم‌هایی جایزه می‌دهند که در اکران مورد توجه نیستند. امینی در پاسخ به این پرسش گفت: شما ۳ الی۴ سال اخیر را نباید معیار قرار دهید زیرا به دلیل کرونا توقفی در اکران رخ داد و خیلی از فیلم‌ها در نوبت ماندند تا اکران شوند. ترافیک فیلم‌ها برای اکران هنوز هم وجود دارد. لذا این چندسال اخیر معیار نیستند زیرا هنوز هم فيلم‌های زيادی در صف اکران هستند.

دهرویه از روزنامه مردم‌سالاری نیز پرسید: به صورت شفاف چند فیلم دولتی، نیمه خصوصی و چند فیلم خصوصی در این دوره از جشنواره حضور دارند و آیا در جشنواره امسال بازیگر ممنوع الکار داریم؟ امینی ابتدا به سوال دوم پاسخ داد و گفت: این پرسش در حیطه اختیارات من نیست. اما درباره سوال اول باید بگویم که حدود یک سوم فیلم ها خصوصی هستند و یک سوم نیمه دولتی همچنین یک سوم فیلم‌ها دولتی هستند. باید خوشحال باشیم که دولت پای کار سینما ایستاده و در سینما سرمایه گذاری می‌کند. سال‌ها بحث بود که معیشت اهالی سینما خوب نیست و اگر پروژه‌ای باشد معیشت اهالی سینما نیز رونق می‌گیرد. دولت پای کار است و کمک می‌کند تا فیلم ها ساخته شوند و این اتفاق خوبی است و جای تقدیر دارد و کمک کننده چرخه سینما است.

انتهای پیام/