سهمیه ایران در لیگ نخبگان و قهرمانان

از پاییز امسال، مسابقات باشگاهی در سه رده برگزار می‌شود. سطح اول یا لیگ نخبگان که تیم‌های مدعی قاره در آن حضور خواهند داشت، سطح دوم لیگ قهرمانان با حضور اندک نماینده‌های کشورهای بزرگ آسیا و سطح سوم یا چلنج لیگ که به کشورهای در حال توسعه و درجه سوم اختصاص پیدا کرده است.

به گزارش ” الگونیوز”، از فصل آینده، رقابت‌های باشگاهی در قاره آسیا با سبک و سیاق جدیدی برگزار خواهد شد. لیگ قهرمانان آسیا با فرمت همیشگی که تا همین امسال در حال برگزاری است، به پایان می‌رسد و مسابقات باشگاهی در سطح قاره با شکل و شمایل جدیدی و در سه سطح به انجام می‌رسد.

از پاییز امسال، مسابقات باشگاهی در سه رده برگزار می‌شود. سطح اول یا لیگ نخبگان که تیم‌های مدعی قاره در آن حضور خواهند داشت، سطح دوم لیگ قهرمانان با حضور اندک نماینده‌های کشورهای بزرگ آسیا و سطح سوم یا چلنج لیگ که به کشورهای در حال توسعه و درجه سوم اختصاص پیدا کرده است.

جزییات سهمیه ایران در لیگ نخبگان و قهرمانان

با وجود اینکه طی ماه‌های گذشته و به کرات درخصوص سهمیه‌های فوتبال ایران در این پیکارها مطالب فراوانی در ورزش سه درج شده بود، اما طی روزهای اخیر، اخبار نادرستی درخصوص کاهش سهمیه ایران برای فصل آینده لیگ نخبگان منتشر شده بود که این موضوع در واقع برای دو فصل دیگر است.

به عبارت دیگر، از امسال و یا به طور دقیق تر از پاییز 1403 که اولین دوره لیگ نخبگان برگزار می‌شود، ایران دارای سهمیه 1+2 است. یعنی تیم‌های قهرمان و نائب قهرمان لیگ بیست و سوم (لیگی که در حال برگزاری است) به صورت مستقیم راهی مرحله گروهی می‌شوند و قهرمان جام حذفی نیز یک بازی پلی آف را برگزار می‌کند و در صورت پیروزی در آن مسابقه، راهی مرحله گروهی می‌شود.

در حال حاضر، استقلال و پرسپولیس با فاصله نسبت به دیگر تیم ها، در رتبه‌های اول و دوم قرار دارند و با توجه به جدول فعلی، سرخابی‌ها سهمیه‌های مستقیم حضور در لیگ نخبگان را به دست آورده‌اند، مگر آنکه در هفته‌های باقیمانده اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی رخ دهد که مثلا سپاهان بتواند یکی از رتبه‌های اول یا دوم را از آن خود کند.

2001245

ضمن اینکه ایران در سطح دوم لیگ نخبگان یک سهمیه مستقیم دارد که قرار است به تیم سوم لیگ برتر برسد. با فرض اینکه استقلال و پرسپولیس عناوین اول و دومی لیگ را کسب کنند و سپاهان ضمن کسب رتبه سوم جدول لیگ، بتواند قهرمان جام حذفی شود، آنگاه تیم‌هایی مانند تراکتور، ملوان و حتی گل گهر می‌توانند برای کسب سهمیه سطح دوم لیگ قهرمانان آسیا رقابت کنند.

پس به عنوان نتیجه‌گیری باید گفت که اولین دوره لیگ نخبگان تحت عنوان فصل 2024-2025 از پاییز 1403 آغاز می‌شود و در اردیبهشت یا نهایتا خرداد 1404 به پایان می‌رسد که ایران دارای سهمیه 1+2 است. تیم‌های اول و دوم لیگی که اکنون در جریان است سهمیه مستقیم می‌گیرند و قهرمان جام حذفی راهی مرحله پلی آف می‌شود. ضمن اینکه فوتبال ایران در سطح دوم لیگ قهرمانان یک سهمیه مستقیم دارد که به تیم سوم لیگ می‌رسد. اگر سپاهان قهرمان حذفی شود و همزمان در لیگ سوم شود، آن سهمیه حضور در سطح دوم لیگ قهرمانان، به تیم چهارم لیگ برتر امسال می‌رسد.

اما درخشش العین و صعود این تیم به فینال لیگ قهرمانان آسیا باعث شده تا سهمیه ایران برای 2 فصل دیگر کاهش پیدا کند. یعنی در دومین دوره لیگ نخبگان که پاییز 1404 (سال بعد) آغاز می‌شود و در بهار 1405 به پایان می‌رسد (فصل 2025-2026) ایران یک سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی آف دارد. طبیعتا سهمیه مستقیم به قهرمان لیگ بیست و چهارم یعنی قهرمان لیگ فصل آینده که هنوز شروع نشده خواهد رسید و برای سهمیه بعدی می‌بایست که فدراسیون فوتبال تصمیم بگیرد که این سهمیه را به نائب قهرمان لیگ بدهد یا قهرمان جام حذفی. ضمن اینکه ایران در سطح دوم لیگ قهرمانان آسیا برای دو فصل بعد همچنان یک سهمیه دارد. انتظار می‌رود که اگر سهمیه پلی آف لیگ نخبگان به قهرمان جام حذفی برسد، نائب قهرمان لیگ بیست و چهارم به سطح دوم لیگ قهرمانان برود و بالعکس. ضمن اینکه ایران به طور کلی در سطح سوم لیگ قهرمانان یا چلنج لیگ نماینده‌ای ندارد.

1997858

? در زیر، یک بار دیگر به ساز و کار برگزاری رقابت‌های لیگ نخبگان و سطوح دوم و سوم لیگ قهرمانان آسیا می‌پردازیم:

لیگ نخبگان:
در مرحله نخست لیگ نخبگان ۱۲ تیم در هر منطقه در یک گروه قرار خواهند گرفت و هر تیم ۸ دیدار انجام خواهد داد، ۴ دیدار خانگی و ۴ دیدار خارج از خانه. پس از انجام مسابقات هشت تیم برتر هر منطقه به مرحله یک شانزدهم صعود می‌کنند.

مرحله یک هشتم به صورت رفت و برگشت انجام خواهد شد، تیم اول هر جدول با تیم هشتم، تیم دوم و هفتم، تیم سوم و ششم و تیم‌های چهارم و پنجم برابر هم قرار خواهند گرفت تا چهره ۴ تیم برتر از هر منطقه مشخص شود.

چهار تیم برتر هر منطقه در یک گوی قرار خواهند گرفت تا تیم‌ها دو به دو مقابل هم قرار بگیرند و البته این دیدارها به صورت تک بازی خواهد بود. طبق اعلام رسمی AFC، مراحل یک چهارم نهایی، نیمه نهایی و فینال به صورت تک بازی در عربستان برگزار می‌شود. قهرمان این رقابت‌ها جایزه‌ای با ارزش تقریبا ۲۰ میلیون دلار را کسب می‌کند.

۱۲ سهمیه کشورهای غرب آسیا در سطح نخست لیگ نخبگان بدین صورت خواهد بود:
عربستان: ۳ سهمیه مستقیم
قطر و ایران: ۲ سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم
امارات: یک سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم
ازبکستان و عراق: یک سهمیه مستقیم

سهمیه‌های شرق آسیا نیز به شکل زیر خواهد بود:
ژاپن: ۳ سهمیه مستقیم
کره جنوبی و چین: ۲ سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم
تایلند: یک سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم
استرالیا و مالزی: یک سهمیه مستقیم

برند‌ه‌های دیدارهای پلی‌آف در لیگ نخبگان حاضر خواهند شد و بازندگان به سطح دوم خواهند رفت.

سطح دوم لیگ قهرمانان آسیا:
در سطح دوم ۳۲ تیم در ۸ گروه حاضر خواهند بود. در‌ مرحله گروهی مسابقات به صورت رفت و برگشت انجام خواهد شد. دو‌تیم نخست هر گروه ۱۶ تیم برتر را تشکیل خواهند داد. دیدارهای مرحله یک‌هشتم تا نیمه‌نهایی به صورت رفت و برگشت انجام خواهد شد و دیدار فینال تک بازی خواهد بود.

برند‌ه‌های دیدارهای پلی‌آف در سطح دوم لیگ قهرمانان حاضر خواهند شد و بازندگان به سطح سوم خواهند رفت.

سطح سوم لیگ قهرمانان آسیا:
۲۰ تیم آسیایی شرق و غرب در ۵ گروه حاضر خواهند شد و ۸ تیم برتر مرحله گروهی به صورت رفت و‌ برگشت دیدارهای یک هشتم، نیمه نهایی را برگزار می‌کنند و دیدار فینال به صورت تک بازی خواهد بود