ماجرای ساخت هتل 30 طبقه روی گسل چیست؟

مهدی زارع، رئیس مرکز پیش‌بینی زلزله درباره ساخت هتل ۳۰ طبقه در ولنجک گفت: به عنوان کارشناس به شهرداری تاکید کرده‌ام که به دلیل وجود گسل، اجازه ساخت و ساز این هتل ۳۰ طبقه را نباید صادر کنند. علاوه بر اینکه این محدوده جزو اراضی منابع ملی محسوب می‌شود و ساخت و ساز در این منطقه غیرقانونی است.

به گزارش گروه اجتماعی الگو نیوز، مهدی زارع، رئیس مرکز پیش‌بینی زلزله بیان داشت: لازم به یادآوری است که در شعاع ۱۰۰ کیلومتری شهر تهران ۴ زلزله با بیش‌از ۴ ریشتر و همچنین حدود ۴۰۰ زلزله با بیش از ۲ ریشتر از ۱۹ اسفند ماه سال گذشته تا مدت مشابه امسال به ثبت رسیده است.

نصب ۳۰ ایستگاه لرزه‌نگاری در تهران

وی با بیان اینکه در حال حاضر با پیگیری سازمان پیشگیری مدیریت بحران، زلزله‌های تهران به خوبی پایش می‌شود، گفت: تاکنون نزدیک به ۳۰ ایستگاه لرزه‌نگاری در تهران نصب شده است. هنوز سامانه هشدار سریع زمین لرزه ساخته نشده اما به لحاظ فنی به سرعت به سمت ۵۰ ایستگاه پیش خواهند رفت.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه همچنان یکی از چالش‌ها را عدم ساخت و ساز مسکن روی مناطق گسل عنوان کرد و گفت: در حال حاضر، بخش‌هایی از شهر تهران خصوصا مناطق جنوبی و شمالی استان دارای گسل‌های فعال است. متاسفانه علی‌رغم هشدارهای سازمان پیگیری مدیریت بحران در جنوب غربی شهر تهران همچنان ورزشگاهی در حال ساخت می‌باشد.

ساخت هتل ۳۰ طبقه در ولنجک روی گسل!

رئیس مرکز پیش‌بینی زلزله، یکی دیگر از چالش و مسئله جدی کلان ‌شهرها را ساخت و ساز روی گسل دانست و گفت: متاسفانه هرچقدر شهر به سمت دامنه کشیده شود، در واقع ساختمان‌ها روی گسل قرار می‌گیرند. متاسفانه در پهنه پرخطر و نزدیک به دامنه‌ها یعنی در منطقه ولنجک چندین برج ساخت شده است.

وی اضافه کرد: به عنوان کارشناس به شهرداری تاکید کرده‌ام که به دلیل زون گسل در حوالی بلوار دانشجو اجازه ساخت و ساز نباید مجوز صادر کند. همچنین لازم به ذکر است که این منطقه جزو اراضی منابع ملی محسوب می‌شود و ساخت و ساز در این منطقه غیرقانونی است تاکنون به توصیه‌ها عمل نکردند.

به گفته زارعی، بحث فرونشست بخش‌های از مناطق جنوبی و جنوب غربی تهران و همچنین شهریار، ملارد و تاحدی رباط‌کریم را نیز درگیر کرده است.

راه‌اندازی ایستگاه لرزه نگار ابوموسی تا پایان سال جاری

رئیس مرکز پیش‌بینی زلزله خبر داد: پژوهشگاه بین‌المللی زلزله در تلاشند که ایستگاه لرزه نگار ابوموسی تا پایان سال ۱۴۰۲ راه‌اندازی شود که برای منطقه تنگه هرمز بسیار پر اهمیت خواهد بود.

انتهای پیام/