مستند «نورافشان» در قاب شبکه دو

مستند «نورافشان» با محوریت پرداختن به نحوه ساخت لوستر ضریح مقدس حضرت معصومه(س) در شب رحلت بانوی کرامت از شبکه دو پخش می‌شود.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر الگونیوز؛  در این مستند سعی شده از صحبت‌های محمود سرابی (مدیر عامل کارگاه لوستر) و حمید نصیرزاده (مسئول واحد روشنایی حرم مطهر) پیرامون نحوه تولید و ساخت لوستر ضریح حرم حضرت معصومه(س) بهره برده شود و تصاویر آرشیوی از لوستر پیشین و مقایسه طراحی آن با لوستر جدید که یکی از منحصر به فردترین لوسترهای تولید شده حال حاضر از نظر طراحی و قطعات آن که استیل است به نمایش گذاشته شود.

لوستر ضریح حرم مطهر حضرت معصومه(س) زیباترین، منحصر به فردترین و فنی‌ترین لوستر دنیاست که مراحل طراحی آن از سال 1397 شروع و در ابتدای سال 1398 کار ساختش آغاز شد؛ در نهایت در سال 1401 خاتمه یافت و در شب میلاد باسعادت بانوی کرامت از آن رونمایی شد. ارتفاع لوستر 3.8 متر، قطرش 2.6 و وزن آن 800 کیلو است. قطعات آن از جنس کریستال سبز درجه یک دوپوست و برنز با روکش طلاست و تمام قطعات داخلی از استیل ساخته شده است. تمام قطعات کریستال و برنزی این لوستر توسط اساتید برجسته کشور به صورت دستی، فرم‌دهی، تراشکاری و قلمزنی شده و در قسمت زیرین لوستر دو عدد گلبرگ طراحی شده که هرکدام از هشت پَر تشکیل شده و بر روی هریک از برگهای گلبرگ بزرگ، یکی از القاب بانوی کرامت حک شده؛ روی هریک از برگهای گلبرگ کوچک نیز یک نام از اسامی حضرت فاطمه معصومه(س) حکاکی شده است. این لوستر در مدت زمان 600 روز کاری توسط هشتاد نیروی ماهر ساخته شده که جمعاً 26400 ساعت زمان برده است.

مستند «نورافشان» به همت گروه معارف اسلامی شبکه دو، کاری از مرکز رسانه و فضای مجازی آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) است که به تهیه‌کنندگی مرتضی موسویان و کارگردانی علی آرامی، چهارشنبه سوم آبان ساعت 19:20 همزمان با شب رحلت بانوی آب و آیینه از شبکه دو سیما پخش خواهد شد.

انتهای پیام/