نامزدهای اولیه اسکار بین‌المللی اعلام شدند/ انیمیشن ایرانی در رقابت ماند

آکادمی علوم ‌و هنرهای سینمایی فهرست اولیه نامزدهای چند شاخه از جمله بهترین فیلم بلند بین المللی، مستند بلند و انیمیشن کوتاه را اعلام کرد.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر الگونیوز؛ آکادمی علوم ‌و هنرهای سینمایی فهرست نامزدهای اولیه جایزه بهترین فیلم بلند بین‌المللی اسکار ۲۰۲۴ را اعلام کرد که شامل «آمریکاتسی» از ارمنستان، «راهب و اسلحه» از بوتان، «سرزمین‌موعود» از دانمارک، «برگ های افتاده» از فنلاند، «طعم چیزها» از فرانسه، «اتاق معلمان» از آلمان، «سرزمین خدا» از ایسلند، «من کاپیتان» از ایتالیا، «روزهای کامل» از ژاپن، «توتم» از مکزیک، «مادر همه دروغ ها» از مراکش، «انجمن برف» از اسپانیا، «چهار دختر» از تونس، «۲۰ روز در ماریوپل» از اوکراین و «منطقه مورد علاقه» از انگلستان می‌شود.

سینمای ایران امسال فیلم «نگهبان شب» ساخته رضا میرکریمی را به عنوان نماینده رسمی خود معرفی کرد که نتوانست به فهرست اولیه جایزه بهترین فیلم بین المللی راه یابد.

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار امسال فهرستی از ۸۸ فیلم را واجد شرایط رقابت در شاخه بهترین فیلم بین‌المللی نود و ششمین دوره این جوایز اعلام کرده بود و در مرحله نخست ۱۵ نامزد اولیه این شاخه معرفی شدند.

رای‌گیری نهایی برای انتخاب نامزدهای نهایی از ۱۱ تا ۱۶ ژانویه ۲۰۲۴ انجام می شود و نامزدهای رسمی اسکار در تمامی شاخه‌ها روز ۲۳ ژانویه ۲۰۲۴ اعلام می شوند. رای گیری نهایی نیز برای انتخاب برندگان در از ۲۲ تا ۲۷ فوریه ۲۰۲۴ صورت می‌پذیرد و در نهایت مراسم اعطای جوایز ۱۰ مارس (۲۰ اسفند) برگزار خواهد شد.

از زمانی که جایزه بهترین غیرانگلیسی در سال ۱۹۵۶ ایجاد شد، آکادمی علوم و هنرهای تصویری متحرک از صنعت فیلم هر کشور دعوت می‌کند تا فیلم منتخب خود را برای رقابت در این شاخه که اکنون بهترین فیلم بلند بین المللی نامیده می شود، ارسال کند. برای جوایز اسکار ۲۰۲۴، فیلم‌های ارسالی باید ابتدا در سینماهای کشور مربوطه خود بین ۱ دسامبر ۲۰۲۲ تا ۳۱ اکتبر ۲۰۲۳ اکران شده باشند. .

فیلمها باید عمدتا حاوی دیالوگ‌های غیرانگلیسی باشد، به همین دلیل است که فرانسه سرانجام فیلم «آناتومی سقوط» ساخته «ژوستین تریه» برنده نخل طلای کن با بازی «ساندرا هولر» را به دلیل دیالوگ‌های انگلیسی بیشتر انتخاب نکرد.

آکادمی اسکار همچنین فهرست اولیه جایزه اسکار مستند بلند هم معرفی شد که شامل «سمفونی آمریکایی»، «آپولونیا، آپولونیا»، «ورای آرمان شهر»، «بابی واین: رییس جمهور مردم»، «ارواح بی طاقت، شهر سیاه و افسانه کاوبوی نیمه شب»، «خاطره ابدی»، «چهار دختر»، «رفتن به مریخ: برنامه نیکی جیووانی»، «در پنجره عقبی»، «مهر خورده از ابتدا»، «همچنان: فیلمی از مایکل جی فاکس»، «صدای آرام کم»، «۳۲ صدا»، «کشتن ببر» و «۲۰ روز در ماریوپل» است.

در شاخه انیمیشن کوتاه نیز فیلم «یونیفورم ما» ساخته یگانه مقدم محصول ایران به فهرست اولیه جایزه این بخش راه یافت.

انتهای پیام/