نمایندگان مجلس باید برای توسعه تئاتر ردیف بودجه‌هایی را مشخص کنند

کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی با اشاره به پیگیری سند تحول تئاتر می‌گوید انتخابات مجلس شورای اسلامی را پیش‌رو داریم و نمایندگان مردم در مجلس باید برای توسعه فرهنگ و تئاتر ردیف بودجه‌هایی را مشخص کنند. باید تمام دستگاه‌ها بیایند و کمک کنند تا افزایش بودجه در تئاتر داشته‌ باشیم.

به گزارش الگونیوز  به نقل از روزنامه جوان، کاظم نظری، مدیرکل هنر‌های نمایشی پس از بسته شدن پرونده چهل و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر فرصت بیشتری برای صحبت با رسانه‌ها پیدا کرده و درباره اقتصاد تئاتر و پیگیری سند تحول تئاتر در شورای عالی هنر توضیحاتی را ارائه کرد.

نظری با اشاره به اینکه باید در حوزه تئاتر سرمایه‌گذاری کنیم و برای اقتصاد تئاتر برنامه داشته‌ باشیم و به هنرمندان پیشکسوت و درجه‌یک تئاتر توجه کنیم، می‌گوید: «من زمانی با ۲۰۰ میلیون تومان یک نمایش را روی صحنه می‌بردم، ولی الان باید میلیاردی جهت اجرای یک نمایش هزینه کرد. الان یک بازیگر فقط دستمزد ۲۰۰ میلیون تومانی می‌گیرد تا در یک نمایش بازی کند. الان دستمزد‌ها حرف اول را می‌زنند و تولید تئاتر خیلی سخت شده است.»

مدیرکل هنر‌های نمایشی در ادامه بیان می‌گوید: «ما گروه‌های حرفه‌ای خوبی در تهران و شهر‌های دیگر داریم که فعالیت می‌کنند. وقتی در تبریز نمایشی ۶ میلیارد تومان فروش می‌کند، یعنی مردم تئاتر را دوست دارند. در تهران و شهر‌های دیگر نمایش‌هایی روی صحنه رفته‌اند که فروش خوبی داشته‌اند. در تئاتر شهر نمایش‌هایی داشته‌ایم که سه، چهار میلیارد تومان فروش داشته‌اند. تئاتر اقتصاد خودش را دارد که نشان‌دهنده استقبال و کیفیت بالای نمایش‌هاست.»

کاظم نظری در پایان با اشاره به پیگیری سند تحول تئاتر در شورای عالی هنر توضیح می‌دهد: «اگر این سند مصوب شود، دستگاه‌های مختلف پای‌کار می‌آیند. الان انتخابات مجلس شورای اسلامی را پیش‌رو داریم و نمایندگان مردم در مجلس باید برای توسعه فرهنگ ردیف بودجه‌هایی را مشخص کنند. باید تمام دستگاه‌ها بیایند و کمک کنند تا افزایش بودجه در تئاتر داشته‌ باشیم. افزایش بودجه درمانش موقتی است، وقتی جمعیت هنری کشور بیش از ۵۰هزار نفر است، این جمعیت کمک و حمایت می‌خواهد. تشکیلات اداره کل باید رشد کند و تبدیل به سازمان و نهاد شود. در سند تحول این موضوع وجود دارد و اگر مصوب شود، دولت باید به این موضوع کمک کند. اداره کل هنر‌های نمایشی برای تئاتر ایران کوچک است، ازاین‌رو تئاتر نیازمند شکل‌گیری سازمان تئاتر است. ضمن اینکه طرح راه‌اندازی بنیاد تئاتر ملی ایرآن‌ همزمان با سند تحول تئاتر در جلسه شورای عمومی هنر ارائه‌ شده و در صورت تصویب، این بنیاد در تماشاخانه سنگلج مستقر خواهد شد.»