وقتی یک سوزن با سرعت نور به زمین برخورد کند چه می شود؟

چیزی به سمت سیاره ما در حال حرکت است که می‌تواند به تمام زندگی روی زمین پایان دهد. این یک سوزن معمولی با وزن حدود 5 گرم است. چه اتفاقی پس از این برخورد برای زمین می‌افتد؟

به گزارش گروه دانستنی ها و سرگرمی خبرگزاری الگونیوز، احتمالاً تعجب می‌کنید که چرا اینقدر خطرناک است. آیا چیزی به این کوچکی واقعاً می‌تواند ضرری داشته باشد؟ گفتنش سخت است، زیرا با سرعت نور در حال حرکت است و ما واقعا نمی‌دانیم وقتی برخورد کند چه اتفاقی خواهد افتاد.

این به این دلیل است که خود این ایده فرضی است، بنابراین ما را با انبوهی از سوالات روبرو می کند. اولین مورد این است: برای سوزن خیاطی در فضا چه اتفاقی می افتد؟ آیا واقعاً می تواند به سرعت نور شتاب بگیرد؟ جواب کوتاه، نه است. اما به این سادگی نیست.

در جهان ما، هیچ چیز دارای جرم نمی‌تواند به سرعت نور برسد. انرژی لازم است تا هر جسمی سریعتر حرکت کند. از آنجایی که نمی‌تواند بی‌نهایت انرژی وجود داشته باشد، هیچ چیز هرگز نمی‌تواند آنقدر شتاب بگیرد.

بنابراین، می‌توانیم کارها را ساده کنیم. فرض کنید که سوزن با 99.9 درصد سرعت نور حرکت می‌کند. این چیزی حدود 299300 کیلومتر در ثانیه یا 1.08 میلیارد کیلومتر در ساعت است. با این سرعت، سفر از زمین تا خورشید حدود هشت 8 دقیقه طول می‌کشد. برای مقایسه، حداکثر سرعت یک موشک فالکون هوی 39600 کیلومتر در ساعت است و سریع‌ترین ماشین روی زمین بیش از 2 میلیون بار کندتر از سرعت نور است.

بزرگترین سنگی که تاکنون به سیاره ما برخورد کرده، شهاب سنگ هوبا بوده است. وزن آن حدود 60 تن بود. حدود 80000 سال پیش به زمین افتاد و خسارات زیادی به بار آورد. آیا چیزی به کوچکی سوزن خیاطی ما می‌تواند همان اثر را داشته باشد؟ مطمئنا این کار را خواهد کرد! همه چیز به انرژی مربوط می‌شود.

انرژی‌ای که سوزن در اثر انفجار آزاد می‌کند، حدود 43 کیلوتن نیرو خواهد داشت. این کمتر از چیزی است که انسان می‌تواند ایجاد کند، اما همچنان می‌تواند منجر به آسیب‌های عظیم شود. بنابراین اگر در اخبار شنیدید که چیزی با سرعت نور به سمت زمین می‌رود، قطعاً باید پوششی پیدا کنید. آیا مردم می‌توانند از چنین برخوردی جان سالم به در ببرند؟ خوب، خیلی ترسناک خواهد بود.

یک فلش نور خیره کننده با یک موج ضربه‌ای با نیروی باورنکردنی همراه خواهد بود. شیشه تمام خانه‌ها در شعاع 2.5 مایلی شکسته می‌شود. حتی قوی‌ترین ساختمان‌ها فرو می‌ریزند. تمام آن انرژی که از سوزن‌ما می‌آید باعث آتش‌سوزی‌های جدی تا فاصله 1.5 مایلی از مرکز زمین لرزه می‌شود. همه چیز در این نقطه اساساً بخار می‌شود.

اگر سوزن به اقیانوس می‌رفت، وضعیت کمی متفاوت می شد. درست مانند یک شهاب سنگ، برخورد آن باعث ایجاد یک سونامی بزرگ می‌شود. اما موج شوک بر شهرهای بزرگ تأثیر نمی‌گذارد و مردم احتمالاً آسیب نخواهند دید. اگر چه اگر به سواحل شرقی ایالات متحده برخورد کند، این شی کوچک همچنان می‌تواند باعث سیل در نیویورک شود.

اما اگر سوزنی مانند این وارد اتمسفر زمین شود، اتفاقات دیگری ممکن است رخ دهد. از آنجایی که سوزن نزدیک به سرعت نور حرکت می‌کند، در واقع دیگر یک جسم جامد نخواهد بود، بلکه بیشتر شبیه به دسته‌ای از اتم‌ها خواهد بود که در کنار یکدیگر پرواز می‌کنند. بنابراین این امکان وجود دارد که سوزن درست از سیاره ما عبور کند، همانطور که از یک بالون عبور می‌کند. خیلی سریع، در کسری از ثانیه اتفاق می‌افتد. هیچ کس حتی متوجه نمی شود و مردم فقط دنبال کار خود می‌روند.

انتهای پیام/