پاییز طلایی انیمیشن ایران در سرزمین آفتاب تابان

جشنواره دیجی‌کُن یکی از باسابقه‌ترین فستیوال‌های مهم فیلم کوتاه جهان است که با پشتیبانی تی.بی. اس (یکی از بزرگترین کمپانی‌های تلویزیونی ژاپن) همه ساله در میان هنرمندان انیمیشن آسیا برگزار می‌شود.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر الگونیوز؛ در سه دوره اخیر کشور ایران نیز به جرگه این رقابت پیوسته و سهمیه ثابت دارد و دکتر کیارش زندی عضو هیات علمی و مدیر گروه آموزشی کارشناسی ارشد انیمیشن و جلوه‌های بصری دانشکده هنر دانشگاه سوره و مدیر شرکت پویانمایان خط‌خطی به عنوان ارگانیزاتور ایران مسوولیت آن را به عهده گرفته است و در همین مدت کوتاه ایران بسیار خوش درخشیده و انیمیشن “کلاف” به کارگردانی ملیحه غلامزاده در دوره بیست و سوم برنده جشنواره و در دوره بیست و چهارم نیز خانم افسانه عزیزمحمدی با انیمیشن “کوله‌پشتی” کاندیدای جایزه طلایی بوده‌اند

اما در این دوره که از اهمیت ویژه‌ای نیز برخوردار بود و جشن یک ربع قرن برگزاری دیجی‌کن۶ به شمار می‌آمد جایزه‌ی طلایی بخش انیمیشن هنری در دستان خانم مونا شاهی برای کارگردانی انیمیشن “آتش سرخ” از ایران قرار گرفت و خانه محبوبه کلایی با انیمیشن “دیوار چهارم” دیگر کاندیدای ایرانی این رقابت آسیایی بودند

و بدین‌گونه جایزه بزرگ بیست و پنجمین دوره “DigiCon۶ ASIA” به میزبانی TBS تعیین شد!

“۲۵th DigiCon۶ ASIA Award Ceremony” بزرگترین مسابقه فیلم کوتاه آسیا به میزبانی TBS، در روز شنبه، ۷ اکتبر در توکیو، استودیوی TBS Akasaka BLITZ با پیام Mone Kamishiraishi به عنوان میزبان جایزه برگزار شد.

پس از یک فرآیند ارزیابی دقیق توسط داوران بین المللی متشکل از سازندگان برجسته فیلم از آسیا، “آبی موسمی” (هنگ کنگ) جایزه بزرگ را از بین ۱۶۹۸ فیلم از ۱۵ کشور و منطقه آسیا از جمله ژاپن دریافت کرد. هنگام دریافت جایزه، تهیه کننده دونالد کواک از FLYING MONKEYS PRODUCTION اظهار داشت: «این داستان درباره رشد است. گاهی اوقات مردم همان چیزی می‌شوند که دیگران از شما انتظار دارند، اما شاید شما فقط به شجاعت نیاز دارید تا قوانین را زیر پا بگذارید و برای خود واقعی خود زندگی کنید.

بیست و پنجمین دوره جوایز این جشنواره از نظر مون کامیشیرایشی نقطه عطف “DigiCon۶” و فرصتی برای ملاقات استعدادها و فیلم های زیادی بود. او اذعان داشت که از ایده‌های شگفت‌انگیز آثار این دوره تحت تأثیر قرار گرفته است.

در همان روز در «DigiCon۶ JAPAN» انیمیشن یوان ژو، «دوخت عشق» بالاترین جایزه طلا را دریافت کرد. شو فریاد زد: «خیلی خوشحالم! من هرگز فکر نمی کردم که طلا را ببرم، بنابراین بسیار خوشحالم!» اگرچه ملیت شو چینی است، او فیلم را زمانی که در ژاپن تحصیل می کرد ساخته است. در «DigiCon۶»، فیلم‌ها بر اساس مکانی که فیلم در آن ساخته شده است، دسته‌بندی می‌شوند که در نتیجه او جایزه‌ای برای «DigiCon۶ JAPAN» را دریافت کرد.

DigiCon۶ رویدادی است که در آن سازندگان می‌توانند بدون مرزهای جغرافیایی با همکاران خود در سراسر آسیا ارتباط برقرار کنند.

“DigiCon۶ ASIA” یک مسابقه فیلم کوتاه است که هدف آن ارتقاء سازندگان محتوا و تقویت درک متقابل است. TBS فیلم های آزادانه ساخته شده را بدون محدودیت سنی و یا حرفه‌ای و آماتور بودن ارزیابی می‌کند.

در دوره‌ی اخیر هنرمندان بنگلادش، چین، هنگ کنگ، هند، اندونزی، ایران، ژاپن، کره، لائوس، مالزی، مغولستان، سنگاپور، سریلانکا، تایوان و تایلند (در این رقابت شرکت کرده‌بودند.

فهرست فیلم‌های برنده جایزه دیجی‌کن ۲۰۲۳:

۱. جایزه بزرگ برا ی Monsoon Blue FLYING MONKEYS PRODUCTION از هنگ کنگ

۲. بهترین فیلم هنری The Red Fireانیمیشن به کارگردانی مونا شاهی از ایران

۳. بهترین فیلمنامه انیمیشن Monsoon Blue FLYING MONKEYS PRODUCTION از هنگ کنگ ۴. بهترین فیلم تلفیقی زنده انیمیشن؛ هرگز نگو بمیر Diya Gambhir ۲۴ India Masterبه کارگردانی دیا گامبیر از هند

۵. فیلم برنده جایزه بزرگ “Monsoon Blue” ©︎FLYING MONKEYS PRODUCTION DigiCon۶

۶. در بخش فیلم‌های کشور میزبان نیز جایزه طلای ژاپن به “دوخت عشق” XU Yuan رسید

* نکته جالب توجه این جشنواره تعدد بخش‌های تخصصی و داوران ژاپنی و مهمان بودند:

کوهی آندو (فیلمساز، استاد بازنشسته دانشگاه واسدا

یویچی ایتوه (کارگردان انیمیشن، استاد دانشکده فیلم و رسانه های جدید دانشگاه هنر توکیو، گروه انیمیشن)

شوزو جان شیوتا (رئیس و مدیر عامل شرکت Polygon Pictures) تان چوی موی (کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده)

نکو لو چه یینگ (تهیه‌کننده، کارگردان و منتقد انیمیشن)

هان بیونگ آ (کارگردان انیمیشن)

نوریکو ماتسوموتو(تهیه‌کننده استودیوها)

یویچی ایتو (کارگردان انیمیشن، استاد دانشکده فیلم و رسانه های جدید دانشگاه هنر توکیو، گروه انیمیشن)

ایشین اینودو (کارگردان فیلم)

شوزو جان شیوتا (رئیس و مدیر عامل شرکت Polygon Pictures)

آکیرا تاکایاما (بنیانگذار و نماینده کارگردان و رئیس شرکت Fanworks Inc.)

تاتسوتوشی نومورا (کارگردان انیمیشن/ استاد گروه طراحی گرافیک دانشگاه هنر تاما)

شینجی هیگوچی (کارگردان فیلم)

شین هوسوکاوا (هنرمند انیمیشن عروسکی / دانشیار گروه پلی تکنیک دانشگاه توکیو

جون آئوکی (نماینده SPACE NEKO COMPANY Ltd.)

سیجی کیشی (مدیر انیمیشن Asunkaka) استودیوی انیمیشن “KIKO”، کارگردان، تصویرگر)

سومیتو اووارا (هنرمند مانگا)

کیکو شیرایشی (کارگردان انیمیشن)

آریسا واکامی (هنرمند انیمیشن، دانشیار گروه طراحی دانشگاه توکیو زوکی)

انتهای پیام/