چند خبر فرهنگی از دنیای سینما و تلویزیون تا موسیقی و… /کدام مجریان تحویل سال برنامه دارند؟/جایزه اصلی جشنواره سالونیکا به ایران رسید/فیلم‌های نوروزی شبکه تهران/سرنوشت غریب ایرانی‌ها در روسیه!

اعلام استان‌های پرتردد و پرسفر، سرنوشت غریب ایرانی‌ها در روسیه، انتصابات جدید در صدا و سیما، درگذشت فیلمنامه‌نویس برنده اسکار، اقدام عجیب گروه راک انگلیسی با استفاده از صدای «بنان» و... از اخبار فرهنگی بیست‌وهشتم اسفند بود.
به گزارش الگونیوز به نقل از  ایسنا، ستاد سفر از کاهش ترددهای جاده‌ای در آغاز سفرها در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته خبر داد. همچنین‌ درباره استان‌های پرمسافر و مناطقی که در هفته پیش رو هشدار قرمز و نارنجی هواشناسی گرفته‌اند و از میزان مصرف سوخت همزمان با آغاز سفرها گزارشی ارائه کرد.

تلویزیون طبق روال هرسال امسال هم مجریانی برای اجرای ویژه برنامه های تحویل سال در شبکه های سیما معرفی کرده است که از جمله آنها می توان به حضور فرزاد حسنی، یوسف تیموری، حامد سلطانی، پدرام کریمی، فلورا سام، امیرحسین مدرس، المیرا شریفی مقدم، سپند امیرسلیمانی مریم مومن و … اشاره کرد.

 ویژه برنامه های مجریانی که امسال در لحظه سال تحویل روی آنتن زنده اجرا دارند به شرح زیر است:

شبکه یک

پخش ویژه برنامه «ایران دوست داشتنی» به تهیه کنندگی مقداد محمدنژاد از ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه دیروز شنبه، ۲۶ اسفند به صورت زنده از شبکه اول سیما با اجرای پدرام کریمی آغاز شده است.

در این برنامه فلورا سام، محمد معتمدی و امیرحسین مدرس هم پدرام کریمی را همراهی می کنند.

 

«ایران دوست داشتنی» به مناسب آغاز سال نو شنبه، یک‌شنبه و دوشنبه ساعت ۱۹:۳۰ به صورت زنده پخش می‌شود و سه‌شنبه، ۲۹ اسفند شب سال تحویل ۱۴۰۳ ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه تا ۲ بامداد و لحظه سال تحویل از ساعت ۵ تا ۹ صبح زنده پخش می شود.

این برنامه علاوه بر سال تحویل ۱۴۰۳ قرار است هر روز ایام نوروز و ماه مبارک رمضان ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه از شبکه اول سیما پخش شود.

شبکه دو

پخش ویژه‌ برنامه تحویل سال «شب عیدی» هم با اجرای المیرا شریفی‌مقدم، وحید رونقی و مجید یحیایی از ۲۶ اسفند ماه از شبکه دو سیما آغاز شده است.

«شب عیدی» سه شنبه، ۲۹ اسفند ماه نیز از حوالی ظهر تا شب عید روی آنتن است.

شبکه سه

«سال نو» با اجرای حامد سلطانی و یوسف تیموری هم به عنوان ویژه برنامه سال تحویل شبکه سه سیما اعلام شده است.

پخش این ویژه‌برنامه به تهیه‌کنندگی سیدمهدی حسینی از ٢۴ اسفند آغاز شده و تا زمان سال تحویل ١۴٠٣ روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود.

کدام مجریان تحویل سال برنامه دارند؟

«سال نو» از ٢۴ الی ٢۶ اسفند بعد از اخبار شبانگاهی تا پاسی از شب و ٢٧ الی ٢٩ اسفند حدود ساعت هشت شب تا پاسی از شب پخش می‌شود.

شبکه تهران

ابوالفضل آقا خانی، سپند امیر سلیمانی و مریم مومن هم مجریان ویژه «بهار جان» شبکه تهران معرفی شدند.

«بهار جان» عنوان ویژه برنامه زنده تحویل سال شبکه تهران است که از  امشب یکشنبه، ۲۷ اسفند ماه از ساعت ۲۳ به روی آنتن خواهد رفت.

پخش این ویژه برنامه عیدانه و نوروزی تا چهارشنبه، اول فروردین ماه ادامه دارد و قرار است روزهای یکشنبه و دوشنبه از ساعت ۲۲ و ۴۵ تا ۱ و ۴۵ دقیقه بامداد روی آنتن برود و سه شنبه، ۲۹ اسفند از ساعت ۱۹ تا ۸ صبح روز چهارشنبه با مخاطبان همراه باشد.

ویژه برنامه زنده «بهار جان» کاری از گروه اجتماعی است که در شب های پایانی سال و برای تحویل گرفتن سال جدید در چند شب از شبکه تهران سیما پخش می شود.

شبکه نسیم

برنامه «آی نسیم سحری عید شد» با اجرای فرزاد حسنی به تهیه کنندگی افشین حسین خانی ویژه برنامه شبکه نسیم در لحظه تحویل سال اعلام شده است که به مدت ۱۲ ساعت از ساعت ۲۰ شب سه شنبه، ۲۹ اسفند ماه تا صبح یکم فروردین ساعت ۸ از شبکه نسیم به روی آنتن می رود.

شبکه قرآن

ویژه برنامه تحویل سال «تسبیح» به صورت زنده با اجرای سید وحید مرتضوی از آستان حضرت معصومه (س) به روی آنتن می رود. این برنامه به تهیه‌کنندگی هادی سمیعی زفرقندی از اذان صبح تا زمان تحویل سال پخش خواهد شد.

شبکه افق

ویژه برنامه تحویل سال «سین هشتم» هم با اجرای آرمان غفاریان، امیر علی احمدی، عترت افشار و مریم شهرام پور از شبکه افق پخش می شود.

همچنین ارتباط زنده با حرم امام رضا (ع) در مشهد مقدس و مزار شهدای بهشت زهرا در لحظه سال تحویل در این برنامه صورت می گیرد.

شبکه امید

ویژه برنامه سال تحویل شبکه امید با نام «جشن بزرگ ایران سرود» با اجرای بابک افرا و علی مرادخانی از ۲۸ اسفند به روی آنتن شبکه امید می رود.

این برنامه با حضور هنرمندان عرصه موسیقی، میزبان گروه‌های سرود نوجوان از سرتاسر کشور است.

«جشن بزرگ ایران سرود» به تهیه‌کنندگی کمیل سوهانی، کارگردانی سید ابوالفضل موسوی نظر و سردبیری کیاوش زارع طلب و قائم زینلی روزهای ۲۸ و ۲۹ اسفند ساعت ۲۲ تا ۲۴ و ۱ فروردین ساعت ۵ تا ۷ صبح از شبکه امید سیما پخش خواهد شد.

شبکه کودک

«سر سفره خدا» ویژه برنامه سال تحویل شبکه کودک سیماست. شبکه کودک از یک ساعت قبل از تحویل سال به صورت زنده، ویژه برنامه برنامه «سر سفره خدا» را به تهیه کنندگی یاسر غفاری و اجرای احسان مهدی و حامد مدرس روی آنتن این شبکه خواهد برد.

شبکه جام جم

برنامه «شب روشنی» ویژه تحویل سال نیز یکم فروردین‌ ساعت ۳ تا پس از تحویل سال به مدت ۵ ساعت از استودیوی ایرانیان و با اجرای میلاد شیران، شمیم علیزاده، اردشیر منظم و ترابی به روی آنتن می رود.

این برنامه شامل بخش های نوروز در سایر کشورها، موسیقی و آواز، نوروز در اقوام ایرانی، گزارش های مردمی، استندآپ کمدی، نمایش های خانواده منظم، گفتگو با میهمانان، نمایش های عروسک آرتا، حافظ خوانی، پیام رهبر معظم انقلاب و رییس جمهور به مناسبت تحویل سال نو است.

شبکه سلامت

شبکه سلامت برنامه «حول حالنا» را برای سال تحویل به روی آنتن می فرستد. این برنامه از شنبه، ۲۶ اسفند ماه به مدت ۲ ساعت پخش شد و در روز عید از ساعت ۵ صبح تا ۱۰ ادامه دارد.

این برنامه به تهیه کنندگی محمدحسین پورفاضلی نژاد به مدت 2 ساعت با حضور میهمانان حوزه ی سلامت با محوریت موضوعات اجتماعی و خانواده و موضوعات سال نو روی آنتن می رود.

شبکه آی فیلم

ویژه برنامه تحویل سال شبکه آی‌فیلم ۱ و ۲ هم با عنوان «ارغوان» سه شنبه، ۲۹ اسفند ماه روی آنتن می رود.

این ویژه برنامه که به مناسبت تحویل سال از شبکه بین المللی آی‌فیلم پخش می‌شود در قالب برنامه‌ ترکیبی نمایشی به کارگردانی داریوش جهانگیری و تهیه کنندگی مهرداد جلوخانی تولید شده است.

این برنامه به نمایش بخشی از تاریخ ایران خواهد پرداخت که در طول زمان کمتر در قالب های نمایشی به آن پرداخته شده است.

«ارغوان» سه‌شنبه شب، ۲۹ اسفندماه تا زمان تحویل سال به مدت ۷ ساعت روی آنتن شبکه آی‌فیلم ۱ و ۲ می‌رود و بعد از آن در قالب ۱۴ قسمت ۳۵ دقیقه ای در ایام نوروز نیز پخش خواهد شد.

در«ارغوان» بازیگرانی همچون جواد انصافی، فرهاد بشارتی، سامان گوران، معصومه عزیز محمدی، تینا میرکریمی، وحید رحیمیان ، هانا سطوحی، امیر حسین انصافی، مجید شهریاری، مرتضی کاظمی، مهدی امینی خواه، مونا غمخوار، بهامین تورانی به ایفای نقش پرداخته اند.

سرنوشت غریب ایرانی‌ها در روسیه!

جبر روزگار گروهی از ایرانیان را در نیمه دوم قرن ۱۹ میلادی به خاک روسیه (جماهیر شوروی) کشاند؛ مهاجرانی که پس از گذشت حدود دو قرن، در خاک روسیه هنوز غم غربت دارند. مرتضی رضوان‌فر، عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی در پژوهشی به شناسایی و بررسی اسناد تاریخی این گروه از کهنه‌مهاجران ایرانی و روستاهای ایرانی‌نشین در روسیه و چرایی مهاجرت آن‌ها پرداخته است.

اقامت کودکان ۲ تا ۱۲ سال نیم‌بهاست

مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری در نامه‌ای به سایت‌ها و سامانه‌های رزرو مراکز اقامتی، جدیدترین دستورالعمل معاونت گردشگری در نوروز ۱۴۰۳ را ابلاغ کرد.

سرمایه‌گذاری بزرگ عربستان در گردشگری

عربستان سعودی با جذب سرمایه‌گذاری ۱۳ میلیارد دلاری، به درآمدزایی ۸۵ میلیارد دلاری از محل گردشگری چشم دارد.

کدام مجریان تحویل سال برنامه دارند؟

تلویزیون طبق روال هرسال امسال هم مجریانی برای اجرای ویژه‌برنامه‌های تحویل سال در شبکه‌های سیما معرفی کرده است که از جمله آن‌ها می‌توان به فرزاد حسنی، یوسف تیموری، حامد سلطانی، پدرام کریمی، فلورا سام، امیرحسین مدرس، المیرا شریفی مقدم، سپند امیرسلیمانی مریم مومن و … اشاره کرد.

انتصابات جدید در صدا و سیما

با حکم معاون سیما، سرپرست شبکه آموزش و دبیر ستاد تحول ساختاری سیما منصوب شدند.

فیلم‌های نوروزی شبکه تهران مشخص شد

شبکه تهران در ایام نوروز ۱۴ فیلم سینمایی روی آنتن می‌برد که فیلم‌هایی چون «رود سرخ سرخ»، «سریع و خشن ۱۰»، «دریای عمیق»، «موفقیت بزرگ» و «هوک» از جمله این آثار است.

تیتر شما چیست؟

معاونت امور رسانه‌ای و تبلیغات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همزمان با اعلام شهادت ۱۴۰ نفر از خبرنگاران رسانه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی که از ۱۵ مهرماه تاکنون توسط رژیم صهیونیستی در نوار غزه به شهادت رسیده‌اند، پویش رسانه‌ای «ققنوس قلم» را برگزار می‌کند.

قول مردانه یک قاری شهید

رضا همیشه به من توصیه می‌کرد که هنگام رفتنش، آب پشت سرش نریزم تا کسی متوجه نشود که او در حال رفتن به جبهه است. وقتی به او می‌گفتم طاقت شهادت شما را ندارم، می‌گفت شما چهار پسر داری، یکی را دست‌کم باید در راه اسلام بدهی.

آنچه در «نمایشگاه روایت خدمت» گذشت

در راستای گرامیداشت هفته شهید، نمایشگاه روایت خدمت توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران در محل این بنیاد برگزار و خدمات ارائه‌شده به جامعه هدف بنیاد شهید، برای بازدیدکنندگان تشریح شد.

غمِ نان، روسیاهی حاجی‌فیروز و میراثی که حفظ می‌شود!

شاید در میان هجوم کارهای آخر سال از دیدن نشانه‌های بهاری غافل شویم، اما مشاهده «حاجی فیروز» در خیابان حتی در شرایطی که از هدف اصلی خود فاصله گرفته است، یک پیام بیشتر ندارد؛ نوروز در راه است!

دو شرط مهم در اجابت دعا

در آیه ۱۸۶ سوره بقره آمده است «وَ إِذَا سَأَلَکَ عِبَادِی عَنیّ‌ِ فَإِنیّ‌ِ قَرِیبٌ أُجِیبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ» هنگامی که بندگانم از تو سراغ مرا می‌گیرند، همانا من نزدیکم؛ دعای دعاکننده‌ای که مرا بخواند اجابت می‌کنم.

درگذشت فیلمنامه‌نویس برنده اسکار

«دیوید سیدلر» که بیشتر به خاطر نگارش فیلمنامه برنده اسکار فیلم «سخنرانی پادشاه» شناخته می‌شود، در سن ۸۶ سالگی درگذشت.

جایزه اصلی جشنواره سالونیکا به ایران رسید

فیلم «سیاره دزدیده‌شده من» جایزه الکساندر طلایی بهترین فیلم را از جشنواره بین‌المللی مستند سالونیکا در کشور یونان دریافت کرد.

یک گزارش رسمی از تئاتر در سال ۱۴۰۲

اداره کل هنرهای نمایشی در آماری که از وضعیت هنرمندان تئاتر و تولید و اجرای آثار نمایشی در کل کشور ارائه کرده، به مرور عملکرد یک‌ساله این اداره کل پرداخته است.

ابوالفضل جلیلی سراغ «آب» می‌رود

ابوالفضل جلیلی برای فیلم جدیدش پروانه ساخت گرفت.

اقدام عجیب گروه راک انگلیسی با استفاده از صدای «بنان»!

فرض کنید که به عنوان یک ایرانی بلیت تهیه کرده و به کنسرت یکی از بهترین موسیقیدان‌های دنیا؛ یعنی «تام یورک» رفته‌اید. منتظر آغاز کنسرت هستید، اما یه یک‌باره وقتی که گروه در حال کوک سازهای خود است، صدا و زبانی آشنا به گوشتان می‌رسد؛ صدای آواز غلامحسین بنان آن هم در کنسرت گروه «اسمایل»!

فراخوان هفدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان منتشر شد

هفدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با مشارکت استادان موسیقی کشور توسط انجمن موسیقی ایران، با حمایت دفتر موسیقی و معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار خواهد شد.