کارت زرد کنعانی بخشیده می شود؟/ او در دربی حضور دارد؟

حال در همین خصوص نظر کارشناسان داوری را پرسیدیم؛ محسن قهرمانی و علی میرزابیگی پاسخگوی سوالات ما بودند که هر دو از حرف‌های‌شان این موضوع برمی‌آمد که بخشیده شدن کارت کنعانی تقریبا غیر ممکن است.

به گزارش “الگونیوز “، پرسپولیس در شرایطی پیش از دربی به مصاف فولاد رفت که چند بازیکن این تیم به دلیل سه کارته بودن در آستانه محرومیت قرار داشتند که یکی از آنها حسین کنعانی، مدافع ملی‌پوش سرخ‌ها بود‌.

نقش کنعانی در ترکیب پرسپولیس وقتی مهم‌تر شد که بعد از مصدومیت تلخ رباط صلیبی مرتضی پورعلی‌گنجی، گئورگی گولسیانی هم درگیر مصدومیت شد و حضور حسین کنعانی‌زادگان در دربی می‌توانست از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

در نیمه اول بازی فولاد، کنعانی روی یک برخورد ساده کارت زرد داور را پیش چشمانش دید و هیچ‌جوره نمی‌توانست باور کند که اینقدر راحت دربی را از دست داده اما اعتراض‌های او در زمین هیچ فایده‌ای نداشت.

1999869

بعد از مسابقه کارشناسان داوری با اتفاق نظر این کارت زرد را اشتباه دانستند و پرسپولیس هم خیلی زود دست به کار شد و خواستار بخشیده شدن این کارت به دلیل اشتباه داور شد. هواداران پرسپولیس نیز از روز گذشته با استناد به بخشیده شدند کارت زرد دوم پژمان نوری در سال ۹۴ که به دلیل تشخیص تمارض گرفته بود، امیدوار شدند که به‌خاطر اشتباه واضح داور، کنعانی به دربی برسد.

حال در همین خصوص نظر کارشناسان داوری را پرسیدیم؛ محسن قهرمانی و علی میرزابیگی پاسخگوی سوالات ما بودند که هر دو از حرف‌های‌شان این موضوع برمی‌آمد که بخشیده شدن کارت کنعانی تقریبا غیر ممکن است.

*محسن قهرمانی: ما در قانون صراحتا نداریم که بتوانیم کارت را برگردانیم. داور تا زمانی می‌تواند از نظرش برگردد که قبل از شروع مجدد بازی باشد ولی وقتی بازی شروع شد کاری نمی‌شود کرد و همه جذابیت فوتبال به همین اشتباهات است. من می‌دانم قانونی در این خصوص وجود ندارد و نمی‌شود آن را تغییر داد مگر توافقاتی در روز قرعه‌کشی بین ارکان اجرایی مسابقات اتفاق افتاده باشد اما بازهم تاکید می‌کنم قانونی در این خصوص وجود ندارد.

*علی میرزابیگی: در قوانینی که ما داریم، تغییر دادن کارت زرد در صورتی امکان پذیر است که در یک بازی مثلا داور به شماره ۴ می‌خواسته اخطار بدهد ولی به شماره ۶ داده است. در این موارد می‌توانند تغییر بدهند‌ اما اخطارهایی که روی مسائل فنی اتفاق افتاده تغییر ندارند. خود من هم با این کارت زرد مخالف بودم اما قانون می‌تواند توجیهاتی بیاورد و بگوید نقض مصرانه قوانین داشته و کارت گرفته است‌. یعنی می‌شود از کارت زرد او ساپورت کرد‌. در ضمن باید دید الان در آیین‌نامه انضباطی چنین چیزی هست یا نه‌. تفسیر قانون برای اشتباه واضح و آشکار هم خیلی مهم است.

*یک وکیل حقوقی سرشناس حوزه فوتبال که بنابر ملاحظاتی نمی‌خواست نامش فاش شود گفت:
ما یک مفهومی در مقررات بازی داریم که تمام آنچه در حیطه اختیارات داوران بازی است و در مستطیل سبز تصمیم می‌گیرند قابل بازگشت نیست، همانطور که نتیجه هم قابل بازگشت نیست. فقط در موضوعی که شماره بازیکن اشتباه قید شده باشد می‌توانند اصلاح کنند ولی تصمیم داور که گرفته شده، تغییرش در صلاحیت ارکان قضایی نیست که بخواهند برگردانند و پاسخم از نظر حقوقی این است که اگر صد درصد کارشناسان هم بگویند آن کارت زرد اشتباه بوده، قابل برگشت نخواهد بود‌. اگر کارت را برگردانند اقدام غیرمتعارفی است.

*حیدر سلیمانی:
در صحنه کنعانی، جلوگیری از حمله موثر محسوب نمی‌شود و خطای بی‌پروایی هم صورت نگرفت پس کارت زرد کنعانی اشتباه است. اما فرجام خواهی و بخشیدن کارت زرد امکان پذیر نیست. کارت زرد فقط در یک استثنا بخشیده می‌شود؛ مثلا اگر در یک صحنه چند مدافع کنار هم باشند و به جای نعمتی اخطار را به کنعانی داده باشد و داور فرد را اشتباه کرده باشد. اگر کارت قرمز بود برگردانده می‌شد. مثلا بازی تیم العین با اتحاد کلبا، قایدی به اشتباه کارت قرمز گرفت و فدراسیون امارات برگرداند. بازی رئال و والنسیا هم این اتفاق برای وینسیوس افتاد و بازی بعدی دیگر محروم نبود. در مورد برگردانده شدن کارت پژمان نوری در سال ۹۴، علت آن گرفتن کارت قرمز اشتباه بوده و بحثش فرق می‌کند، او با کارت زرد دوم اخراج شده بود و این تصمیم برگردانده شد.