گارانتی کالای کره ای موجود در کشور اعتباری ندارد/مردم اصالت کالا را در سامانه ملی گارانتی چک کنند روی میز تهران ۲۰

کارشناس مبارزه با مفاسد اقتصادی به بیان توضیحاتی درباره نحوه گارانتی خودرو در کشور پرداخت و گارانتی خودروها در داخل کشور را بی ارزش دانست.

به گزارش خبرنگار اجتماعی الگونیوز؛ محمد قاسمی کارشناس مبارزه با مفاسد اقتصادی در این برنامه زنده تلوزیونی درباره سامانه کنترل و نظارت بر گارانتی کالاها در کشور گفت: در کشور جریان های مختلف کالایی مالی و خدماتی داریم که از سال 92 برای شفافیت جریان کالایی در کشور قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب و از اسفند ماه ابلاغ شد. این قانون اطلاعات کالا را به ما اعلام می کند ولی در حال حاضر که 10 سال از تصویب قانون گذشته 70 درصد قانون اجرایی شده و بخش مهمی از این قانون در بخش های تعزیراتی و انتظامی اجرایی نشده است.

قاسمی در ادامه بیان کرد: مبحث مهم این قانون تبصره 4 ماده 18 است که قید شده هر کالایی که داخل این سیستم ها نباشد اگر وارداتی باشد قاچاق محسوب می شود و اگر تولید داخل باشد و در این سامانه نباشد احتکار محسوب می شود. مورد دیگر آن گارانتی کالا است که یک تیکه کاغذ به فرد داده می شد و با دوندگی بسیاری فرد می توانست امضای این گارانتی را بگیرد.

این کارشناس مبارزه با مفاسد اقتصادی افزود: به همین دلیل برای جلوگیری از قاچاق و همچنین اطمینان از اصالت کالا سامانه ملی گارانتی راه اندازی شد. تا فرد زمانی که کالا خریداری می کند می تواند در این سامانه اصالت آن را استعلام کند و اگر این کالا آسیب دید می توانند در این سامانه از آنها شکایت کنند.

وی با بیان اینکه کد گارانتی کالا را باید در این سامانه باید چک کنیم که آیا این کالا اصیل است یا خیر افزود: به عنوان مثال کالای کره ای چند سال است که دیگر در کشور موجود نیست و مونتاژ و واردات آن ممنوع است و همچنین برخی برند های آمریکایی و اروپایی، ولی این کالا را در کشور می فروشند و گارانتی هم به افراد می دهد که اصلا اعتبار ندارد.

این کارشناس مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: در گام های بعدی فرار بود خودرو هم بر اساس قول مسئولین ظرف دو ماه یعنی مرداد ماه 1402 در این سامانه قرار داده شوند ولی عملیاتی نشده است. خودروسازان یک تیکه کاغذ به عنوان گارانتی به خریدار می دهند که هیچ ارزشی ندارد. خودروسازان باید تا مرداد ماه باید به سامانه وارد می شدند که باید بررسی شود زور خودروسازان زیاد است یا قانون قابلیت اجرا ندارد که هنوز این خودروسازان به سامانه وارد نشده اند.

قاسمی گفت: تلفن همراه تکالیف خود را برای گارانتی انجام نداده بودند و گفته بودند که با آنها تا تیر ماه برخورد می شود و هنوز مشخص نشده که برخوردی صورت گرفته است یا خیر.

انتهای پیام/