گزارش لحظه به لحظه الگونیوز از آیین اختتامیه جشنواره فیلم فجر+ گزارش تصویری

مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر امشب در برج میلاد برگزار می شود و سیمرغ ها در آغوش صاحبانش آرام می گیرند.

به گزارش گروه فرهنگی الگونیوز مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر در برج میلاد برگزار می شود.

آیین اختتامیه چهل و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر عصر یکشنبه ۲۲ بهمن ماه، در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

این مراسم با پخش سرود جمهوری اسلامی ایرانی و قرائت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد.

در ادامه کلیپی از تصاویر خاطره‌انگیز بهمن ۱۳۵۷ پخش شد.

مجری برنامه مطرح کرد: طی ۱۰ روز گذشته سینماهای متعددی در ایران ۳۳ فیلم‌ حاضر در این جشنواره را به نمایش گذاشتند. در برج میلاد نیز فیلم‌های بخش ملی و بین‌الملل اکران شدند. رسانه‌های ما پرشورتر از همیشه این رویداد را دنبال می‌کردند. یک اتفاق شورانگیز دیگر پخش مسابقات فوتبال تیم‌ ملی ایران در همین سالن بود.

شهیدی‌فرد ادامه داد: این جشنواره با این وسعت که فیلمسازانی از ۷۰ کشور در آن حضور داشتند، حامیان مالی هم داشت. در ابتدای این مراسم از حامی اصلی جشنواره یعنی بانک ملی ایران یاد می‌کنم.

در ادامه صحبت‌های شهیدی‌فرد، ویدیویی از بانک ملی ایران (اسپانسر جشنواره) پخش شد.

 

شهیدی‌فرد تصریح کرد: امیدواریم همچنان نهادهای مالی کشور در قبال فرهنگ و هنر این سرزمین فعال عمل کنند. یک گروه مفصل طی حداقل ۷_۸ ماه گذشته مشغول بودند تا ما امروز به آیین اختتامیه جشنواره فیلم فجر برسیم. این گروه مفصل تحت هدایت یکی از تهیه‌کنندگان باانگیزه ایران کار خودشان را انجام می دادند. این جوان پرشور مجتبی امینی است که از ایشان دعوت می‌کنم تا گزارشی از جشنواره این دوره برای ما ارایه کنند.

 

متن سخنرانی دبیر جشنواره به شرح زیر است:
فرارسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک می‌گویم و در آغاز سخنانم یاد و خاطره شهدای حادثه تروریستی کرمان و شهدای مظلوم غزه را گرامی می‌دارم.
به پایان ده روز خاطره انگیز و پر شور رسیدیم و پرونده چهل و دومین جشنواره فیلم فجر بسته شد. پیش از آغاز مراسم اختتامیه، از مسیری سخن می‌گویم که در کنار شما طی کردیم. در بخش ملی، در رقابتی نفسگیر و پر تب و تاب، 33 فیلم اکران شد. با حضور سینماگران و نمایندگان رسانه‌ها، نشست های نقد و بررسی پرچالشی داشتیم و بازار انتقاد و گاه گلایه، گرم بود. در بخش نگاه نو، که یکی از جذاب‌ترین بخش‌های هر دوره و محل ظهور و بروز سینماگران جوان است، آثاری روی پرده رفت که امیدوارکننده و نویدبخش حضور نسل جوان است. توجه به بخش نگاه نو در این دوره، به دلیل افزایش تولید فیلم‌های اول بود، آثاری که همه آنها بخت حضور در جشنواره را نداشتند، اما سعی کردیم در حد توان، زمینه دیده شدنشان در مهمترین رویداد سینمایی ایران را فراهم کنیم.
مفتخرم که جشنواره امسال، تصویری از قهرمانان ملی‌مان، شهیدان بزرگوار، احمد کاظمی، علی اکبر شیرودی و مهدی زین الدین به یادگار گذاشت و خاطرات سال‌های حماسه را زنده کرد. هر روز ِجشنواره ی چهل و دوم را به یاد هنرمندانِ عزیزِ از دست رفته، نامگذاری کردیم و به بزرگانی ادای احترام کردیم که نامشان با تاریخ سینمای انقلاب اسلامی گره خورده است.
گمان می‌کنم در زمینه تولید محتوا و توجه به مضامین ملی و استراتژیک و تمرکز بر سینمای پرمخاطب، در جشنواره امسال به تعادل رسیده‌ایم و می‌توانیم این تنوع و تکثر و گوناگونی را امتیازی بزرگ برای جشنواره بدانیم. برگزاری اکران های پرشور در استان ها و سالن های مملو از جمعیت این چشم انداز را مقابل دیدگانمان جان بخشید، که اکران سال پیش رو، گرم و پررونق باشد.
تمرکز دوستان و همراهان رسانه‌ای، در خبرگزاری‌ها، روزنامه‌ها و شبکه های رادیویی و تلویزیونی برای پوشش رخدادها و آثار جشنواره امسال، کم نظیر بود. بر خود واجب می‌دانم از این همدلی و همراهی تشکر کنم. امیدوارم شور و حال جشنواره، در اکران 1403 جاری باشد.
در بخش بین الملل این دوره، حضور مهمانان، فیلمسازان، اساتید و داوران محترم به بهتر برگزار شدن این بخش انجامید. علاوه بر نمایش فیلم و برگزاری بازار، نشست های تخصصی با حضور این دوستان، بر پا شد و مورد توجه قرار گرفت.
در کنار این عزیزان، دوستانی از هیات‌های بلند پایه سیاسی در ایام جشنواره در کنارمان بودند و به ایده گسترش روابط بین‌المللی در سینمای ایران، جامعه عمل پوشاندند. این تعامل و برنامه‌های مشترک برای آینده سینمای منطقه را مغتنم می دانیم و برای تحقق آن می کوشیم.
چهل و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر، با همراهی گروهی بزرگ از فعالان حوزه های مختلف فرهنگی، مدیریتی و رسانه‌ای، به پایان راه خود رسید. خاطرات باشکوه این دوره جشنواره، تجربه‌ای گرانقدر برای همه ما و سینمای ایران است. از همراهان جشنواره در هیات های انتخاب و داوری که مسئولیتی دشوار را بر عهده گرفتند و خستگی ناپذیر و حرفه‌ای و منصفانه فیلم دیدند تشکر می‌کنم، از داوران محترم بخش بین الملل و همچنین از دوستانم در ستاد برگزاری این رویداد که ماهها برای بهتر برگزار شدن جشنواره تلاش کردند، سپاسگزارم. برای خانواده محترم سینمای ایران که در این ده روز، کنار ما بودند، آرزوی سعادت و سربلندی دارم.

جشنواره فیلم فجر ۴۲:
امینی در پایان سخنان خود از حامیان این دوره از جشنواره، بانک ملی و روبیکا قدردانی کرد و گفت: به لطف بانک سینا سه هزار تسهیل خرید کالا به اهالی رسانه داده شده است. این بانک قبول زحمت کرد و به خانواده شهدا و اهالی سینما نیز 6 هزار تسهیل خرید کالا خواهد داد. در پایان آرزوی سلامتی، نشاط و سلامت برای همگی شما از خداوند منان مسالت می‌نمایم.

پس از صحبت‌های مجتبی امینی دبیر جشنواره فیلم فجر ۴۲، کلیپ تصویری گزارش دبیرخانه ملی پخش شد.

در ادامه شهیدی‌فرد عنوان کرد: اهدای جوایز را با برگزیدگان بخش بین‌الملل آغاز می‌کنیم. فیلم‌هایی از ۷۰ کشور جهان در جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمدند. در همین سالن روسای سازمان سینمایی از ۷ کشور منطقه حضور دارند. همچنین هنرمندان و کارگردانان و کارشناسان سینما در یک هفته گذشته در ایران بودند. بخش بین‌‌الملل جشنواره در ۴ بخش فیلم‌ها را به داوری گذاشت و اولین بخشی که امشب برگزیدگان خود را خواهد شناخت، بخش بین‌الادیان است.

کلیپی از فیلم‌های این بخش در ادامه پخش شد و سپس از عبدالستار یارار، علی حنون و بهمن حبشی داورهای بخش بین‌المذاهب دعوت کرد تا روی سن بیایند‌.

دیپلم افتخار بهترین فیلم این بخش به محمود کلاری برای فیلم تابستان همان سال اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم این بخش به داریوش یاری برای فیلم شور عاشقی اهدا شد.

در ادامه مجری برنامه در راستای همدردی با مردم غزه گفت: بگذارید برای چند دقیقه‌ای درباره یک اتفاق حیرت‌انگیز صحبت کنیم. در سرزمینی که خیلی از ما دور نیست، در یک گوشه جهان بیش از ۴ ماه شاهد یکی از بزرگ‌ترین فجایع بشری هستند.

در ادامه صحبت‌های مجری کلیپی از مردم غزه و این فاجعه بشری پخش شد.

شهیدی‌فرد گفت: ما هم برای آزادی فلسطین سال‌هاست که تلاش می‌کنیم و پس از سال ۵۷ اهتمام جدی مردم ایران برای آزادی مردم فلسطین است. بیش از ۴ ماه است که بیشتر از ۲۸ هزار جان بی‌گناه به خاک کشیده شده‌اند. این مساله نشانه مسلم نسل‌کشی و اشغالگری است. ادای احترام می‌کنیم به همه شهدای فلسطین در ماه اخیر. دبیرخانه جشنواره ۴۲ به همین دلیل بخش مقاومت را به نام فلسطین روح و دم نام‌گذاری کرده است.

دیپلم افتخار این بخش به محمدحسین حقیقت برای فیلم “پرواز ۱۷۵” اهدا شد.

دیپلم افتخار این بخش به محمدحسین حقیقت برای فیلم “پرواز ۱۷۵” اهدا شد.

محمدحسین حقیقت پس از دریافت جایزه خود گفت: هر خیری به زندگی من برسد قطعا از دعای خیر پدر و مادرم است. همیشه در فیلم‌ها وقتی یکی از همکاران اشتباهی مرتکب شود پدرم به آن‌ها تذکر می‌دهد و این استدلال را دارد که هر کسی ممکن است اشتباه کند اما ما باید مصحلت کل فیلم را درنظر بگیریم. عزیزان من به عنوان‌ فرزند کوچک سینما می گویم که با هر سلیقه و گرایشی باید بمانیم پای هرچیزی که هستیم و این اشتباهات را به فراموشی بسپاریم.

همچنین سیمرغ بلورین این بخش به خیرالله تقیانی‌پور برای فیلم قلب رقه اهدا شد.

در ادامه کلیپی از بخش جلوه‌گاه شرق در بخش بین‌الملل جشنواره امسال پخش شد.

سلمی مصری، احمد مجتبی زمال، کاتسومی یاناگی جیما، عزیز ژامباکیوو و ابوالقاسم طالبی از جمله داوران مسابقه آسیا بخش جلوه‌گاه شرق برای اهدای جوایز روی سن آمدند.

در ادامه بخش‌هایی از فیلم “بازمانده” با بازی سلمی مصری برای حاضران پخش شد.

سمیرغ بلورین بهترین دستاورد هنری بخش جلوه‌گاه شرق به تاسنیا جمیل بازیگر فیلم “فاطیما” اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه این بخش به نسیم باستانی برای فیلم “ظاهر” اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی این بخش به محمدعسگری برای فیلم “آسمان غرب” اهدا شد.

جشنواره فیلم فجر ۴۲:
در ادامه این مراسم نوبت به بخش سینمای سعادت رسید و کلیپی درباره این بخش بین‌الملل برای حاضران پخش شد.

وو لانگ، خوزه ماریا لارا، سرگی دورستووی، کارن آویتیسیان، آندره مورگان و هاتف علیمردانی داوران بخش سینما سعادت برای اهدای جوایز روی سن آمدند. احمدرضا معتمدی به دلیل کسالت در این مراسم حضور نداشت.

سیمرغ بلورین بهترین دستاورد هنری این بخش به آنجلوس رالیس برای فیلم “آفرین در عصر سیلاب” اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه به آلساندرو باردانی برای فیلم “بهترین قرن زندگی من” اهدا شد.

در ادامه ویدیویی از آلساندرو باردانی پخش شد که درباره دریافت این جایزه و حس و حال خود توضیح داده بود.

سیمرغ بلورین بهترین کارگردان در این بخش به آلخاندرو روخاس و خوآن واسکوئز برای فیلم “در بدو ورود” اهدا شد.

جایزه ویژه هیات داوران بخش سینمای سعادت به محمود کلاری برای فیلم “تابستان همان سال” اهدا شد‌.

او پس از دریافت جایزه گفت: خیلی ممنونم. من خواهش می‌کنم از تهیه کننده فیلم آقای اوجی که اینجا تشریف بیاورند. بدون همراهی ایشان این فیلم ساخته نمی‌شد.

سیمرغ بهترین فیلم در این بخش به استفان کوماندراف برای فیلم “به درس‌های بلاگا” اهدا شد.

سپس ویدیویی از این کارگردان در سالن پخش شد.

در ادامه محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی همراه با دو دختر خود روی سن حاضر شد و به بیان صحبت‌های خود پرداخت.

جشنواره فیلم فجر ۴۲:
وی سخنان خود را با دعای تحویل سال شروع کرد و گفت: سال جدید سینمای ایران را به همه شما عزیزان تبریک می‌گویم. سلام و درود دارم خدمت شما عزیزان حاضر ارجمند. سال گذشته لحظات تلخ و شیرینی برای سینمای ایران رقم خورد؛ تلخ به معنای درگذشت سینماگران بزرگ ایران مثل آقای مهرجویی، خانم پروانه معصومی، آقای آتیلا پسیانی و خاطرات تلخ دیگری مانند بحث معیشت و اقتصاد و امنیت شغلی سینماگران که در جلسات مکرر مسایل خود را مطرح کردند. ما همراه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سعی کردیم این مشکلات را برطرف کنیم البته که این مسایل ادامه دارد و سعی داریم که همه آنها را در جلسات متعدد همراه وزیر محترم ارشاد برطرف کنیم.

وی ادامه داد: در دوران کرونا و پساکرونا و اغتشاشاتی که شکل گرفته بود که سینمای ایران در آستانه تعطیلی قرار گرفت و با تنفس مصنوعی ادامه حیات داد. خوشبختانه در حال حاضر جان گرفته است و امروز شرایط مطلوبی دارد. مخاطبانی که از سینما قهر کرده بودند، فیلم های سینمای امسال را دیدند. احیای سینمای ایران با فروش خوبی رقم خورد و برخی از دوستان نقد می‌کنند که چرا جای برخی از آثار خالی بود و من می‌گویم اگر سینما را یک خانواده در نظر بگیریم که پدر آن کرایه خانه را پرداخت نکرده باشد و مادرش بیمار باشد، شما در چنین خانواده‌ای چکار می‌کنید؟ آیا در چنین شرایطی برای بچه‌های خانواده شاهنامه می‌خوانید؟

رییس سازمان سینمایی تاکید کرد: برای دوستانی که نقد می‌کنند چرا برخی فیلم ها حضور ندارند، باید بگویم که ما باید ابتدا اقتصاد سینما را درست می‌کردیم و در برنامه های آتی به مسایل دیگر بپردازیم.

شهیدی فرد عنوان کرد: این نکته را ضمن یادآوری صحبت‌های آقای امینی عرض می‌کنم که از طرف آقای امینی ۶ هزار وام ۱۰۰ میلیون تومانی برای اهالی سینما درنظر گرفته شده است.

محمد معتمدی خواننده موسیقی ایرانی مهمان بخش دیگر آیین اختتامیه بود و همراه با گروه نوازندگان به اجرای زنده پرداخت.

شهیدی‌فرد با ادای احترام به درگذشتگان سینما گفت: ادای احترام داریم به کسانی که سال‌های پیش در همین سالن و روی صندلی‌ها نشسته بودند اما اکنون تنها یادشان با ماست.

در بخش دیگر این مراسم کلیپ مسابقه ملی ایران پخش شد و با پخش این کلیپ اهدای جایزه بخش نگاه ملی آغاز شد که اولین جایزه به جایزه ویژه شهید سردار قاسم سلیمانی تعلق داشت.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، زینب سلیمانی فرزند شهید قاسم سلیمانی، محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی و مجتبی امینی دبیر جشنواره برای اهدای جایزه نگاه ملی ویژه حاج قاسم سلیمانی روی سن آمدند.

سیمرغ بهترین فیلم از نگاه ملی و جایزه شهید قاسم سلیمانی به حبیب والی‌نژاد تهیه‌کننده فیلم “آسمان غرب” اهدا شد‌‌.

والی‌نژاد پس از دریافت این جایزه مطرح کرد: آقای عسگری برای ساخت این فیلم ساعت‌ها نخوابیدند و کسالت دیدند. در مسیر بودند تا در مراسم شرکت کنند اما نرسیدند. من از طرف ایشان از شما تشکر می‌‌کنم. با افتخار این جایزه را دریافت می‌کنیم زیرا درباره کسی فیلم ساختیم که سرباز وطن بود‌.

دیپلم افتخار گوهرشاد، جایزه ویژه وزیر ارشاد به انسیه شاه‌حسینی برای فیلم “دست ناپیدا” اهدا شد‌.

سیمرغ بلورین گوهرشاد به حبیب‌الله والی‌نژاد برای فیلم “احمد” اهدا شد‌.

حبیب والی‌نژاد پس از دریافت جایزه از امیرعباس ربیعی دعوت کرد روی سن بیاید و مطرح کرد: برای ساخت فیلم “احمد” تلاش شبانه روزی انجام شد. این فیلم بسیار سخت بود و حمایت‌های زیادی لازم داشت. اگر کمک‌های ویژه نبود قطعا این فیلم ساخته نمی‌شد. من دست آقای ربیعی را می‌بوسم زیرا در سخت‌ترین شرایط کنار من بود تا درباره حاج احمد فیلم بسازیم. شهدا شهید شده‌اند اما اکنون کسانی کنار ما هستند که باید قدر آن‌ها را بدانیم. سردار حاجی‌زاده در تمام مراحل تولید این فیلم کنار ما بودند و از ایشان ممنونم.

جشنواره فیلم فجر ۴۲:
محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد در ادامه این مراسم بیان کرد: حلول ماه شعبان را به شما عزیزان تبریک عرض می‌کنم. انشالله از وزش رحمت الهی در این ماه مستفیض شویم. آغاز چهل‌وششمین بهار انقلاب اسلامی ایران را تبریک می‌گویم‌. انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی است و از نشانه‌های فرهنگی بودن این انقلاب این است که قله رویدادهای فرهنگی _ هنری ما به نام فجر انقلاب نامگذاری شده است و همه برنامه‌های مهم فرهنگی هنری در این ایام برگزار می‌شود.

وی افزود: این افتخار مهم برای اصحاب فرهنگ و هنر این مرزوبوم ثبت و ضبط شده است که در چنین روزهای باشکوهی ملت ایران استقلال، آزادی، عدالت و آرمان‌های خودش را در قامت انقلاب به پیروزی رساند.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: من باید برای اتفاق بزرگی که امسال شاهدش بودیم، تشکر کنم. خانواده فرهنگ و هنر پُررونق ترین دوره خود را تجربه کرد. از ابتدای سال تا به امروز هیچ روزی در سال بر اصحاب فرهنگ و هنر سپری نشد مگر اینکه یک رویداد باشکوه را تجربه کردند.

وزیر ارشاد افزود: امروز جشن فرهنگ و هنر در کشور عزیز ما است. سینمای ایران همپای همه عرصه‌های فرهنگی _ هنری این روزهای باشکوه را تجربه می‌کند‌. امسال بیش از هزار و ۱۰۰ میلیارد فروش و نزدیک به ۲۷ میلیون تماشاگر و ساخت نزدیک به ۱۳ سالن سینما داشتیم که این ها بخشی از کارنامه پُرافتخار سینماست.

وی بیان کرد: جشنواره فجر امسال از جشنواره‌های قبل به آرمان‌های بزرگ مردم ایران نزدیک‌تر بود. حضور پُرشور پیشکسوتان، فیلم‌اولی‌ها و… روزها و شب‌های باشکوهی را برای جامعه ایرانی رقم زد. جشنواره فیلم فجر امسال در همه استان‌ها برگزار شد و مفاخر بزرگ ایران مورد تجلیل قرار گرفتند. موضوعاتی مانند ملی شدن صنعت نفت، حادثه و جنبش بزرگ ۱۵ خرداد، اتفاق باشکوه کاروان اسرای کربلا، تصویر پزشکان دفاع مقدس، تصویر مفاخر بزرگ فرهنگی و… در فیلم‌های امسال دیده می‌شد.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: جا دارد در اینجا از هیات انتخاب و هیات داوری و همه تهیه‌کنندگان، نهادها، شخصیت‌ها، شهرداری تهران، صداوسیما و… تشکر کنم.

وی در پایان گفت: خبر مهمی که امسال با پشتیانی رییس جمهور و معاون اول تقدیم کردیم، ساخت بزرگترین مجموعه فرهنگی هنری برای خانه جشنواره‌های فجر انقلاب اسلامی بود. ساخت این کار بزرگ در گذر فرهنگی تهران آغاز خواهد شد. امیدواریم که تا جشن پنجاهمین سالگرد انقلاب این مجموعه را تقدیم هنرمندان کنیم. همچنین انشاالله فضای همدلی، همگرایی، امید، اخلاق و معنویت در سینمای ایران اسلامی برپا باشد.

شده

در ادامه کلیپی از فیلم‌های ماندگار سینمای ایران در ۴۰ سال گذشته در سالن پخش شد. را

در ادامه طی کلیپی اعضای هیات انتخاب شامل داریوش ارجمند، محمدرضا عباسیان، حسین زندباف، روح‌الله سهرابی، محمدحسین نیرومند، احمد مرادپور و محمدحسین لطیفی معرفی شدند.

در بخش دیگر فیلم‌های حاضر در بخش نگاه نو نمایش داده شدند.

در این بخش از مراسم برگزیدگان مسابقه سینمای ایران (سودای سیمرغ) به شرح ذیل اعلام شدند:

بخش نگاه نو

سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیات داوران فیلم اولی به علی طاهرفر برای فیلم” آپاراتچی” اهدا شد.

او پس از دریافت جایزه گفت: من از کسی تشکر نمی‌کنم. تصویر دست خونی در دهه فجر برای همه ما ماندگار شده است. بدانیم که اگر دستی امروز سیمرغی بالا می برد به خاطر دست‌های خونی است که در بهمن ماه بالا رفتند‌.

سیمرغ بلورین بهترین کارگردان بخش نگاه نو به جواد عزتی برای فیلم “تمساح خونی” اهدا شد.

جواد عزتی پس از دریافت جایزه بیان کرد: از هیات داوران ممنونم. بدیهی است که ما جای سامان لطفیان و عباس جمشیدی فر را خالی کنم که در جمع ما نیستند. ترجیح می‌دادم این جایزه را در سمت بازیگری بگیرم اما قسمت نشد. در چندسال پایانی زندگی پدرم خیلی تلاش کردم و بهترین بازی‌های زندگی‌ام را انجام دادم که این صحنه را ببینند اما نشد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول به عطاء پناهی برای تهیه‌کنندگی فیلم “پرویزخان” اهدا شد.

سیمرغ بلورین و دیپلم افتخار بهترین دستاورد فنی و هنری فیلم اول به رضا کشاورز برای فیلم “باغ کیانوش” اهدا شد.

نامزدهای بهترین جلوه‌های بصری

1- هادی اسلامی برای فیلم پرویز خان

2- حسن ایزدی برای فیلم قلب رقه

3- محمد برادران برای فیلم احمد

4- کامیار شفیع‌پور برای فیلم مجنون

5- امیر ولی‌خانی برای فیلم نوروز

سیمرغ این بخش به محمد برادران برای فیلم “احمد” اهدا شد.

نامزدهای بهترین جلوه‌های ویژه میدانی

1- آرش آقابیگ برای فیلم بهشت تبهکاران

2- حمید رسولیان برای فیلم دست ناپیدا

3- ایمان کرمیان برای فیلم آسمان غرب

4- ایمان کرمیان برای فیلم قلب رقه

5- ایمان کرمیان برای فیلم مجنون

سیمرغ این بخش اهدا شد به حمید رسولیان برای فیلم “دست ناپیدا”

حمید رسولیان پس از دریافت جایزه گفت: با افتخار جایزه ام را به پدر موشکی ایران سردار حسن تهرانی‌ مقدم تقدیم می‌کنم.

سیمرغ بهترین چهره‌پردازی به مرتضی کهزادی برای فیلم “احمد”اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه به کامیاب امین‌عشایری برای فیلم “تابستان همان سال” اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین طراحی لباس به مهرنوش بیانی برای فیلم “تابستان همان سال” اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری به بهمن اردلان برای فیلم “آسمان غرب” اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن به استاد مجید انتظامی برای فیلم‌ “مجنون” اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین تدوین به حسن حسن‌دوست برای فیلم “پرویزخان” اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری به کوهیار کلاری برای فیلم “تابستان همان سال” اهدا شد.

شهیدی‌فرد هنگام اهدای این جایزه از محمود کلاری دعوت کرد تا کنار هیات داوران باشد.

محمود کلاری بیان کرد: من ۵ سیمرغ در خانه دارم و کوهیار هم از بچگی آن‌ها را در خانه دیده است. باورتان نمی‌شود هیچکدام از آن‌ها به اندازه سیمرغ کوهیار من را خوشحال نکرد.

دیپلم افتخار بهترین فیلم پویانمایی به محمدمهدی مشکوری برای تهیه‌کنندگی “ببعی قهرمان”اهدا شد‌.

دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه به علی ثقفی برای فیلم “پرویزخان” اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین نقش مکمل مرد به بهزاد خلج برای فیلم “مجنون” اهدا شد.

بهزاد خلج پس از دریافت جایزه گفت: از هیات داوران ممنونم. از عوامل فیلم مجنون و تمساح خوبی تشکر می‌کنم. دست پدر و مادرم را می‌بوسم و این جایزه را به پسرهایم فرشته‌های زندگیم تقدیم می‌کنم. ‌

دیپلم افتخار بهترین نقش مکمل زن به مهرو نونهالی برای فیلم “تابستان همان سال” اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین نقش مکمل زن به شبنم قربانی برای فیلم “مجنون”اهدا شد.

ضمن تقدیر از استاد سعید پورصمیمی سیمرغ بلورین بهترین نقش اصلی مرد به ارسطو خوش‌رزم برای فیلم “صبح اعدام” اهدا شد.

دیپلم افتخار بهترین نقش اول زن به ساره رشیدی برای فیلم “احمد” اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین نقش اصلی زن به مارال بنی آدم برای فیلم “پروین” اهدا شد.

مارال بنی‌آدم عنوان کرد: به عنوان کوچک‌ترین عضو این خانواده می‌خواهم چیزی بگویم. همیشه دختر امروز مادر فردا است. ز مادر است میسر بزرگی پسران. این سیمرغ را به تمام زنان تاثیرگذار و مادران کشورم تقدیم می‌کنم.

سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به بهروز افخمی برای فیلم “صبح اعدام” اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم به عباس نادران برای تهیه کنندگی فیلم “مجنون” رسید.

عباس نادران پس از دریافت جایزه گفت: من یک تشکر ویژه از همه عوامل خوب فیلم‌ مجنون دارم که با قلبشان در سخت ترین شرایط پای این فیلم ایستادند. این سیمرغ را به ۴ قهرمان ملی کشورم مهدی زین‌الدین، مجید زین‌الدین، شهید شیرودی و احمد کاظمی تقدیم می‌‌کنم و از شما خواهش می کنم این عزیزان را ایستاده تشویق کنید‌.

جایزه آرمان جایزه ویژه شهرداری تهران با حضور امینی دبیر جشنواره، نادری معاون وزیر و رئیس خبرگزاری ایرنا، هاشمی جانشین وزیر ارشاد، اسلامی معاون وزیر ارشاد و امین توکلی زاده معاون فرهنگی هنری شهرداری تهران به فیلم “باغ کیانوش” اهدا شد.

صاحبان سیمرغ در جشنواره فیلم ۴۲

بخش مقاومت:
🔸دیپلم افتخار: محمدحسین حقیقت برای فیلم “پرواز ۱۷۵”
🔸سیمرغ بلورین: خیرالله تقیانی‌پور برای فیلم قلب رقه

بخش سینمای سعادت:
🔸سیمرغ بلورین بهترین دستاورد هنری: آنجلوس رالیس برای فیلم “آفرین در عصر سیلاب”
🔸سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه: آلساندرو باردانی برای فیلم “بهترین قرن زندگی من”
🔸جایزه ویژه هیات داوران: محمود کلاری برای فیلم “تابستان همان سال”
🔸سیمرغ بهترین فیلم: استفان کوماندراف برای فیلم “به درس‌های بلاگا”

جایزه بخش نگاه ملی:
🔸سیمرغ بهترین فیلم از نگاه ملی و جایزه شهید قاسم سلیمانی: حبیب والی‌نژاد تهیه‌کننده فیلم “آسمان غرب”

🔸دیپلم افتخار گوهرشاد، جایزه ویژه وزیر ارشاد: انسیه شاه‌حسینی برای فیلم “دست ناپیدا”

🔸سیمرغ بلورین گوهرشاد:حبیب‌الله والی‌نژاد برای فیلم “احمد”

🔸سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیات داوران فیلم اولی: علی طاهرفر برای فیلم” آپاراتچی”

🔸سیمرغ بلورین بهترین کارگردان بخش نگاه نو: جواد عزتی برای فیلم “تمساح خونی”

🔸سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول: عطاء پناهی برای تهیه‌کنندگی فیلم “پرویزخان”

🔸سیمرغ بلورین و دیپلم افتخار بهترین دستاورد فنی و هنری فیلم اول: رضا کشاورز برای فیلم “باغ کیانوش”

🔸 سیمرغ بهترین جلوه‌های بصری: محمد برادران برای فیلم “احمد”

🔸سیمرغ بهترین جلوه‌های ویژه میدانی: حمید رسولیان برای فیلم “دست ناپیدا”

🔸سیمرغ بهترین چهره‌پردازی: مرتضی کهزادی برای فیلم “احمد”

🔸سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه: کامیاب امین‌عشایری برای فیلم “تابستان همان سال”

🔸سیمرغ بلورین بهترین طراحی لباس: مهرنوش بیانی برای فیلم “تابستان همان سال”

🔸سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری: امیر عاشق‌حسینی برای فیلم “قلب رقه”

🔸سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری: بهمن اردلان برای فیلم “آسمان غرب”

🔸سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن: استاد مجید انتظامی برای فیلم‌ “مجنون”

🔸سیمرغ بلورین بهترین تدوین: حسن حسن‌دوست برای فیلم “پرویزخان”

🔸سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری: کوهیار کلاری برای فیلم “تابستان همان سال”

🔸دیپلم افتخار بهترین فیلم پویانمایی: محمدمهدی مشکوری برای تهیه‌کنندگی “ببعی قهرمان”

🔸دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه: علی ثقفی برای فیلم “پرویزخان”

جایزه بخش نگاه ملی:
🔸سیمرغ بهترین فیلم از نگاه ملی و جایزه شهید قاسم سلیمانی: حبیب والی‌نژاد تهیه‌کننده فیلم “آسمان غرب”

🔸دیپلم افتخار گوهرشاد، جایزه ویژه وزیر ارشاد: انسیه شاه‌حسینی برای فیلم “دست ناپیدا”

🔸سیمرغ بلورین گوهرشاد:حبیب‌الله والی‌نژاد برای فیلم “احمد”

🔸سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیات داوران فیلم اولی: علی طاهرفر برای فیلم” آپاراتچی”

🔸سیمرغ بلورین بهترین کارگردان بخش نگاه نو: جواد عزتی برای فیلم “تمساح خونی”

🔸سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول: عطاء پناهی برای تهیه‌کنندگی فیلم “پرویزخان”

🔸سیمرغ بلورین و دیپلم افتخار بهترین دستاورد فنی و هنری فیلم اول: رضا کشاورز برای فیلم “باغ کیانوش”

🔸 سیمرغ بهترین جلوه‌های بصری: محمد برادران برای فیلم “احمد”

🔸سیمرغ بهترین جلوه‌های ویژه میدانی: حمید رسولیان برای فیلم “دست ناپیدا”

🔸سیمرغ بهترین چهره‌پردازی: مرتضی کهزادی برای فیلم “احمد”

🔸سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه: کامیاب امین‌عشایری برای فیلم “تابستان همان سال”

🔸سیمرغ بلورین بهترین طراحی لباس: مهرنوش بیانی برای فیلم “تابستان همان سال”

🔸سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری: امیر عاشق‌حسینی برای فیلم “قلب رقه”

🔸سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری: بهمن اردلان برای فیلم “آسمان غرب”

🔸سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن: استاد مجید انتظامی برای فیلم‌ “مجنون”

🔸سیمرغ بلورین بهترین تدوین: حسن حسن‌دوست برای فیلم “پرویزخان”

🔸سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری: کوهیار کلاری برای فیلم “تابستان همان سال”

🔸دیپلم افتخار بهترین فیلم پویانمایی: محمدمهدی مشکوری برای تهیه‌کنندگی “ببعی قهرمان”

🔸دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه: علی ثقفی برای فیلم “پرویزخان”

 

🔶 پخش زنده اهدای جوایز جشنواره فیلم فجر

🔸دیپلم افتخار بهترین نقش مکمل زن: مهرو نونهالی برای فیلم “تابستان همان سال”

🔸سیمرغ بلورین بهترین نقش مکمل زن: شبنم قربانی برای فیلم “مجنون”

🔸سیمرغ بلورین بهترین نقش اصلی مرد: ارسطو خوش‌رزم برای فیلم “صبح اعدام”

🔸دیپلم افتخار بهترین نقش اول زن: ساره رشیدی برای فیلم “احمد”

🔸سیمرغ بلورین بهترین نقش اصلی زن: مارال بنی آدم برای فیلم “پروین”

🔸سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی: بهروز افخمی برای فیلم “صبح اعدام”

🔸سیمرغ بلورین بهترین فیلم: عباس نادران برای تهیه کنندگی فیلم “مجنون”

 

انتهای پیام/