گوجه‌فرنگی‌های پیدا شده در فضا + عکس

بقایای گوجه فرنگی های کوچک که« فرانک روبیو»( Frank Rubio) فضانورد ناسا آن را پس از برداشت در ماه مارس گم کرده بود، پس از گذشت بیش از هشت ماه در ایستگاه فضایی بین المللی پیدا شد و اکنون تصاویری از آن منتشر شده است.

به گزارش گروه دانستنی ها و سرگرمی خبرگزاری الگونیوز، ناسا فیلم هایی از دو گوجه فرنگی ریز را منتشر کرده است که در سال ۲۰۲۲ در ایستگاه فضایی بین المللی گم شده بوند. این کشف نشان داد که چگونه رطوبت ۱۷ درصد در ایستگاه فضایی بین المللی روی مواد غذایی در یک کیسه زیپ لاک (Ziploc) تاثیر می گذارند.

مقامات ناسا در روز پنج شنبه(۱۴ دسامبر) نوشتند:با وجود نزدیک شدن به یک سال پس از ناپدید شدن اولیه گوجه فرنگی، این میوه در یک کیسه پلاستیکی کم آب و کمی له شده پیدا شد. صرف نظر از تغییر رنگ، رشد میکروبی یا قارچی قابل مشاهده ای دیده نشد.

فرانک روبیو پيشتر فقط به یک گوجه فرنگی گمشده اشاره کرده بود اما به نظر می رسد که اکنون دو گوجه فرنگی یافت شده است. به گفته ناسا گوجه فرنگی ها تحت عنوان آزمایش Xroots در سال ۲۰۲۲ رشد کرده اند. این در حالی است که پیش تر اعلام شده بود این گوجه فرنگی بخشی از برداشت نهایی آزمایش «Veg- 05» بوده که روبیو از مراحل رشد آن مراقبت می کرده است.

این آزمایش از روش های آب کشت و هواکشت برای رشد گیاهان بدون خاک یا سایر محیط های رشد استفاده می کند و می تواند راه حل های مناسبی برای سیستم های گیاهی موردنیاز برای ماموریت های اکتشافی فضایی در آینده فراهم کند.

ناسا افزود که هدف واقعی از رشد مواد غذایی در ایستگاه فضایی تمرین روش هایی است که میتواند در آینده و اکتشافات مریخ استفاده شود و بیش از یک آزمایش وجود دارد که به دنبال تهیه غذای تازه برای فضانوردان است.

فواید نامشهودی برای تهیه غذاهای فضایی نیز وجود دارد. مقامات ناسا افزودند: مزایای رشد گیاهان در فضا در اینجا متوقف نمی شود. فضانوردان گزارش می‌دهند که صرف زمان برای باغبانی فواید روحی و روانی برای آن ها داشته و باعث افزایش کیفیت زندگی آنها در فضا و تقویت روحیه آن ها شده است.

انتهای پیام/