40 درصد از آتش‌سوزی‌های بازار به دلیل برق است!

مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری تهران با بیان اینکه ۴۰ درصد از حریق‌های بازار به دلیل کابل‌های برق است، گفت: متاسفانه حتی خودروهای معمولی سازمان آتش‌نشانی و نردبان‌های ما به واسطه کابل‌های برق آویزان، امکان تردد ندارد.

به گزارش گروه اجتماعی الگو نیوز، قدرت اله محمدی مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری تهران با بیان اینکه ۱۰ درصد از حریق‌های سالیانه مربوط به موضوع برق است، گفت: با توجه به اینکه آتش‌سوزی برق در ساختمان‌ها عواقب خطرناکی را برای ساکنان و مالکان آنها به دنبال دارد، لازم است که ایمنی در ساختمان در نصب و استفاده از سیم و کابل برق از تجهیزات استاندارد استفاده شود؛ چراکه 10 درصد آتش سوزی ها به دلیل سیم کشی برق و اتصالات نادرست آنها صورت می گیرد.

وی یادآور شد: در سال ۱۴۰۱، ۲۵۳۶ حادثه حریق و همچنین در ۱۴۰۲ نیز ۲۳۰۱ حادثه حریق مربوط به برق بود که به ثبت رسیده که متاسفانه این روند تاکنون ادامه داشته است.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری تهران عنوان کرد: بررسی کارشناسان ما دسته‌بندی شده که متاسفانه این آمار قابل مقایسه با استانداردهای جهانی نیست.

محمدی ضمن ابزار تاسف بر بهسازی سیستم برقی تاکید کرد و گفت: در یک حساب سرانگشتی برای بازاریان تهران در برابر سرمایه های موجود در مغازه ها و انبارهایشان که عموماً افزون بر چند صد میلیون برآورد می شود بسیار ناچیز برآورد می شود اما مشکل همچنان باقی است.

وی ادامه داد: متاسفانه علی‌رغم اینکه بخشی از اقتصاد کشور در بازار تهران رقم می‌خورد و روزانه یک و نیم میلیون نفر جمعیت در این منطقه تردد می‌کنند اما 40 درصد از حریق‌های بازار به دلیل کابل‌های برق است چرا که حتی خودروهای معمولی سازمان آتش‌نشانی و نردبان‌های ما به واسطه کابل‌های برق آویزان، امکان تردد ندارد.

وی بیان کرد: البته با پیگیری برخی از دوستان حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد ایمن‌سازی صورت گرفته است.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره تعداد ساختمان‌های ناایمن پایتخت گفت: در حال حاضر از ۲۹ ساختمان به ۷۱ ساختمان ناایمن رسیده‌ایم که متاسفانه این ساختمان‌های بسیار پرخطر و مهم از جمله بیمارستان، اماکن تجاری، ساختمان دولتی، کارخانجات و انبار‌ها و … را شامل می‌شود. علی‌رغم پیگیری‌های متعدد اما تاکنون توجهی برای ایمن‌سازی ساختمان نکرده‌اند.

وی تصریح کرد: امیدواریم با شیب سرعت بالایی که در پیگیری‌ها در حال وقوع است بتوانیم تا شهریور ماه و در پایان سال در مورد ساختمان‌های ناایمن پایتخت تعیین تکلیف کنیم. البته برای ساختمان های ناایمن پرونده قضایی باز کردیم و اسامی این ساختمان‌ها رسانه‌ای شده است.

کاربری اول پلاسکو برای ساخت فیلم بود!

علی کریمی آنچه رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان اینکه کاربری اول پلاسکو برای ساخت فیلم بود، گفت: پلاسکو به مرور زمان تبدیل به خیاطی شد. با توجه به اتفاقی که افتاد یعنی از دو ترانسفورماتور به دو برابر و تغییر مصرف آن از بازیگری به خیاطی و همانطور تغییر سرمایش از پیش بینی شده به سیستم‌های کولر گازی، دیگر زیرساخت‌های یک ساختمان ساخته شده و قابل تغییر نیست.

وی اضافه کرد: در سر تا سر دنیا، تغییر کاربری توسط افراد متخصص و حرفه‌ای صورت می‌گیرد.

مجری ذیصلاح برق در ساختمان ها نداریم!

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان اینکه مجری ذیصلاح برق در ساختمان ها نداریم، اظهار کرد: متاسفانه ما مجری ذی‌صلاح برق نداریم یعنی در وضعیت کنونی وقتی که مهندسان طراحی و در هنگام اجرا نظارت می‌کنند این در این میان، مجری ذی‌صلاح برق مفعول مونده است؛ چراکه کارگران چه بدون تخصص و چه دوره دیده این موارد را اجرا می کنند.

وی اضافه کرد: این موضوع حتماً باید اجرا و عملیاتی شود. درصورتی که این موضوع در مقررات وجود دارد اما تاکنون مغفول مانده، اجرای این فرایند می تواند گام بسیار خوبی به جهت بهبود ایمنی ساختمان در حین ساخت باشد.

انتهای پیام/